Boditein nakupujte z BREZPLAČNO dostavo!
11,99
na leto

Kako izbrati sobno kolo?

Sobna kolesa so odlični pomočniki pri hujšanju, krepitvi mišic ali okrevanju po poškodbi. Kolesarji jih v zimskih mesecih uporabljajo za treniranje, saj omogočajo krepitev zlasti spodnjega dela telesa. Sobna kolesa so primerna tudi za starejše ali osebe, ki okrevajo po poškodbi. Svetovali vam bomo, katere specifikacije upoštevati pri izbiri sobnega kolesa in kakšna je razlika med sobnim kolesom in kolesarskim trenažerjem?

Zakaj vaditi na sobnem kolesu?

  • Okrepili boste mišice nog in utrdili celotno telo.
  • Sobno kolo pomaga pri oblikovanju telesa in hujšanju.
  • Vadba na sobnem kolesu pozitivno vpliva na srčno-žilni sistem.
  • Redna vadba pospeši okrevanje po poškodbi.

Pri izbiri sobnega kolesa upoštevajte vrsto konstrukcije in svojo telesno kondicijo

Sobna kolesa so na voljo v več oblikah – razlikujejo se predvsem glede na konstrukcijo. Vsaka vrsta je primerna za drugačen način uporabe, zato velja najprej premislite, kako boste sobno kolo uporabljali.

Klasično sobno kolo sodi med najbolj razširjene različice

Klasična sobna kolesa s pokončno konstrukcijo so primerna za rekreativne športnike, ki želijo doma redno telovaditi in tako vzdrževati svojo telesno pripravljenost ali shujšati.

  • cenovno dostopna in praktičnih dimenzij
  • velika izbira modelov
  • običajno imajo manj funkcij kot kolesarski trenažerji

Kolesarski trenažer je idealen za aktivne kolesarje

Kolesarski trenažerji popolnoma posnemajo vožnjo s kolesom, zato so primerni zlasti za kolesarje, ki pozimi ne želijo izgubiti kondicije.

  • vadba je še bolj učinkovita kot na sobnem kolesu
  • ponujajo več funkcij
  • višja nabavna cena

Recumbent kolesa so primerna tudi za gibalno ovirane osebe

Gre za sobna kolesa vodoravne konstrukcije. Zahvaljujoč višjemu udobju primerna tudi za osebe po poškodbah, gibalno ovirane osebe, popolne začetnike ali starejše.

  • udobnejše sedenje med vadbo
  • zavzamejo več prostora


Kaj je pomembno pri izbiri sobnega kolesa?

Če vam je že jasno, kateri tip sobnega kolesa je najbolj primeren za vaše potrebe, se osredotočite na zasnovo posameznih strukturnih elementov, število funkcij in večnamenskost sobnega kolesa. Kaj bi vas moralo najbolj zanimati?

Konstrukcija sobnega kolesa

  • Okvir sobnega kolesa – okvir bi moral biti dovolj robusten, po možnosti izdelan iz kakovostnega jekla. V nasprotnem primeru bo sobno kolo nestabilno in vožnja pri večji obremenitvi ne bo ravno udobna.
  • Krmilo – mora biti nastavljivo po višini, da boste lahko višino udobno prilagodili svoji telesni višini. Prednost predstavlja tudi zadostno oblazinjenje krmila.
  • Pedali – pri klasičnih sobnih kolesih boste največkrat našli plastične ali kovinske pedale s trakovi, ki držijo nogo na mestu. Pri nekaterih sobnih kolesih lahko naletite na posebej prilagojene pedale, ki se uporabljajo tudi pri nekaterih modelih klasičnih koles.
  • Sedež – biti mora predvsem udoben. Priljubljeni so sedeži iz gela, ki se po obliki prilagajajo telesu in pri daljši vožnji ne tiščijo. Pomembna je nastavljiva višina sedeža. Nekateri modeli omogočajo tudi pomikanje naprej in nazaj, s čimer lahko prilagajamo razdaljo med sedlom in krmilom glede na telesno višino uporabnika.

Vrsta zavornega sistema

Pri sobnih kolesih se srečujemo s tremi vrstami zavornega sistema:

  • Jermenski zavorni sistem – najdemo pri najcenejših sobnih kolesih, vendar je treba vedeti, da gre za sobna kolesa slabše kakovosti, ki so razmeroma glasna. Ustrezajo predvsem manj zahtevnim uporabnikom.
  • Magnetni zavorni sistem – najdemo pri sobnih kolesih srednjega cenovnega razreda, odlikuje ga gladko in tiho delovanje ter dolga življenjska doba.
  • Indukcijski zavorni sistem – znan tudi kot elektromagnetni zavorni sistem, uporablja se pri polprofesionalnih in profesionalnih modelih. Zanj je značilno popolnoma gladko in tiho delovanje, ki brez težav prenese tudi večje obremenitve. Slabost je lahko višja nabavna cena.

Kakšna je razlika med ročno in elektronsko regulacijo obremenitve obremenitve?

Obremenitev oziroma upor sobnega kolesa lahko nastavljamo ročno ali elektronsko. Ročno reguliranje obremenitve je preprosto, najdemo ga pri cenejših modelih. Elektronsko prilagajanje obremenitve je sodobna rešitev, sobno kolo samodejno povečuje in zmanjšuje obremenitev med vožnjo, tako da je vadba maksimalno učinkovita.

Masa in vrsta vztrajnika

Masa vztrajnika vpliva na gladkost vožnje. Za gladko vožnjo izbirajte vztrajnike z minimalno težo 5 kilogramov.

Obstajata 2 vrsti vztrajnikov:

  • Vztrajnik brez prostega teka – se pogosteje uporablja pri kolesarskih trenažerjih, pedali se ves čas vrtijo skupaj z vztrajnikom, dokler se popolnoma ne ustavi.
  • Vztrajnik s prostim tekom – deluje po enakem principu kot večina koles in tudi če vztrajnik še vedno teče, pedali se ne vrtijo več.

Nosilnost sobnega kolesa

Največja nosilnost sobnih koles se giblje med 80 – 150 kg. Pri izbiri nosilnosti upoštevajte svojo telesno težo, priporočamo izbiro sobnih koles z večjo nosilnostjo (približno 20 % večjo od teže najtežjega uporabnika), ker so praviloma trpežnejša in prenesejo tudi večje obremenitve.

Vrsta napajanja

Sobno kolo lahko uporablja napajanje iz električnega omrežja ali deluje na baterijo. Sobna kolesa potrebujejo električno energijo za zagon računalnika. Pri sobnih kolesih, ki se napajajo iz električnega omrežja, vam ni treba skrbeti za polnjenje baterije, vendar jih morate postaviti v bližino vtičnice. Sobna kolesa na baterijo lahko uporabljate kjer koli, toda ne smete pozabiti na redno polnjenje.

Glasnost

Če želite med vožnjo s sobnim kolesom gledati televizijo ali poslušati glasbo, se osredotočite tudi na podatek o glasnosti izbranega modela. Modele z glasnostjo do 50 dB lahko štejemo za relativno tihe.


Katere funkcije naj omogoča sobno kolo?

  • Merjenje prevožene razdalje – sodi med osnovne funkcije, na zaslonu sobnega kolesa se prikaže prevožena razdalja.
  • Čas vožnje – računalnik beleži trajanje vadbe.
  • Merjenje porabljenih kalorij – meri porabljene kalorije, ta funkcija je še zlasti primerna za uporabnike, ki želijo shujšati.
  • Merjenje srčnega utripa – naprednejši modeli imajo funkcijo merjenja srčnega utripa. Najnatančnejše meritve lahko opravite s pomočjo prsnega pasu.

Katere funkcije naj omogoča sobno kolo?

Kakovostni modeli sobnih koles in kolesarskih trenažerjev omogočajo povezavo s pametnim telefonom ali tabličnim računalnikom prek aplikacije. Na ta način boste imeli v svoji napravi vse informacije o vadbi. Poleg tega lahko med vadbo gledate svojo najlubšo serijo.


Praktični dodatki, ki olajšajo rokovanje s sobnim kolesom

  • Kolesa – na spodnjem ogrodju sobnega kolesa, omogočajo enostavno rokovanje v primeru, da želite sobno kolo premakniti. Enostavno ga na eni strani dvignete in s pomočjo koles premaknete drugam.
  • Držalo – s katerim lahko sobno kolo primete med transportom.

NAMIG: Če bi radi istočasno krepili tako spodnje, kot tudi zgornje okončine, poiščite eliptični trenažer, s katerim bo vaša vadba učinkovita in hkrati prijazna do sklepov.

Pogosta vprašanja pri izbiri sobnega kolesa

Zakaj kupiti sobno kolo?

Sobno kolo je ena izmed cenovno najugodnejših naprav za učinkovito domačo vadbo. Vadba na sobnem kolesu je koristna za hujšanje, okrevanje po poškodbi mišično-skeletnega sistema in za vzdrževanje telesne pripravljenosti. Ne obremenjuje sklepov in pozitivno vpliva na delovanje srca.

Kako začeti z vadbo na sobnem kolesu?

Če z vadbo na sobnem kolesu še nimate izkušenj, priporočamo, da upoštevate naslednje korake:

  • Najprej prilagodite višino sedeža in krmila svoji telesni višini. Pravilno nastavitev boste prepoznali po tem, da bodo vaše noge med pritiskom na pedal rahlo pokrčene.
  • Pred vadbo se morate dobro ogreti, da raztegnete in ogrejete mišice.
  • Z vadbo samo začenjajte postopoma, da se telo ogreje, nato lahko postopoma zvišujete intenzivnost vadbe. Pred koncem vadbe obremenitev ponovno postopno zmanjšujte. Izberete lahko tudi katerega od prednastavljenih programov.
  • Na koncu znova raztegnite telo, da preprečite bolečine v mišicah.

Kako vzdrževati sobno kolo?

Sobno kolo morate redno brisati od znoja, najbolje po vsaki vožnji. Včasih je dobro zategniti zrahljane vijake ali namazati mehanske dele, ki bi sčasoma lahko začeli neprijetno škripati.

Kakšna je razlika med sobnim kolesom in kolesarskim trenažerjem?

Medtem ko so klasična sobna kolesa primerna za fitnes vadbo v udobju vašega doma, so kolesarski trenažerji primernejši za aktivne športnike, ki želijo čim boljšo simulacijo kolesarjenja. Sobna kolesa omogočajo udoben položaj sedenja z ravnim hrbtom, na kolesarskem trenažerju se s stilom sedenja bolj približate vožnji s cestnim kolesom.


Preverite še ostale nakupovalne vodiče iz kategorije Šport: