Kako izbrati otroški kolesarski sedež?
Družinsko kolesarjenje je lahko izjemno zabavno in sproščujoče. Nekoliko zahtevnejše in odgovornejše pa je poganjati pedala, če z nami na pot odide tudi mlajši družinski član. Na kolesu lahko s seboj prevažate predšolskega otroka, torej starega med 1 in 5 let. A na vašem kolesu mora biti obvezno pritrjen posebej sedež – otroški kolesarski sedež.
Obenem mora biti vaše kolo dodatno opremljeno s stopalko za noge. Takšen pripomoček namreč učinkovito preprečuje, da bi malček med napere kolesa potisnil nogo in se pri tem poškodoval ali pa povzročil padec.
Koristni nasveti za izbiro otroškega kolesarskega sedeža
Pri izbiri otroškega kolesarskega sedeža se najprej osredotočite na otrokovo starost, prav tako na njegovo telesno težo. Sedež mora biti obenem primeren za pritrditev na kolo osebe, ki bo otroka vozila. Sedež naj vključuje tritočkovni sistem varnostnih pasov za pripenjanje malčka. Zagotavljati mora tudi prilagajanje višine zgornjih trakov varnostnega pasu velikosti otroka.
Pametno je, da ima sedež varnostno zaponko. Ta namreč preprečuje, da bi malček sam odpel varnostne pasove. Na vrhu naslonjala naj ima sedež dovolj prostora za čelado ter naj ponuja dovolj bočne opore. Stopalke za noge morajo biti nastavljive, in sicer glede na velikost otroka.
Kaj morate obvezno vedeti o kolesarskem sedežu za otroka, ki se na kolo pritrdi spredaj, in kaj o sedežu, ki je pritrjen zadaj?
Če se boste odločili za otroški kolesarski sedež, ki se na kolo pritrdi spredaj, je ta primeren za malčke, ki so težki do 15 kilogramov. Namestiti ga je treba tako, da v nobenem primeru ne ovira preglednosti in okretnosti voznika kolesa.
Če boste kolesarski sedež za otroka pritrdili zadaj na okvir kolesa ali pa na prtljažnik, je ta primeren za malčke, ki so težki do 22 kilogramov. Med vožnjo mora biti otrok vedno pripet s tritočkovnim sistemom varnostnih pasov. Prav tako mora obvezno nositi kolesarsko čelado.
Česa pred nakupom ne smete pozabiti preveriti?
Preden kupite izbran kolesarski sedež za otroka, ne pozabite preveriti, ali je sedež vzmeten. Ta je namreč precej bolj udoben, prav tako lažje prenaša daljše izlete.
Za daljše kolesarske ture z otrokom je dobro poseči po nastavljivem sedežu. Tega lahko nastavite potrebam malčka. Če bo med vožnjo slučajno zaspal, sedežu preprosto spremenite naklon, tako glava otroku ne bo padala naprej.
V prodajalni preverite, ali so slučajno na voljo tudi tako imenovana kolesa za vlečenje oziroma kolesa z enim, zadnjim kolesom. Če takšen pripomoček pritrdite na svoje kolo, se lahko s svojim malčkom na pot odpeljete v tandemu.
Pomembna nenapisana varnostna pravila
V primeru skupne vožnje s kolesom ste poleg sebe odgovorni še za svojega otroka. Držati se boste morali številnih, sicer nenapisanih varnostnih pravil.
Med drugim je ključnega pomena, da z malčkom na kolesu nikoli ne tvegate in ne precenjujete svojih sposobnosti. Izogibajte se cestam z gostim prometom. Namesto teh izberite varne kolesarske steze, mirne podeželske poti in parke.
Preverite še ostale nakupovalne vodiče iz kategorije Šport:
- Šport – poletje: nakupovalni nasveti
- 5 pripomočkov za domači fitnes
- Kako izbrati električno kolo?
- Kako izbrati gorsko kolo?
- Kako izbrati inline rolerje
- Kako izbrati kolo
- Kako izbrati nahrbtnik
- Kako izbrati otroško kolo
- Kako izbrati pravi šotor
- Kako izbrati samonapihljivo podlogo?
- Kako izbrati SUP
- Kako izbrati tekaške copate?
- Kako udobno spati v šotoru? Preizkusite naše trike za udobno kampiranje!
- Nasveti, kako osebni avtomobil spremeniti v udoben avtodom
- Šport – pozimi: nakupovalni nasveti
- Kako izbrati ščitnike za zimske športe
- Kako izbrati smučarska očala
- Kako izbrati smučarsko čelado
- Kako izbrati smuči
- Kako izbrati smukaške palice
- Kako izbrati sobno kolo?
- Kako izbrati tekalno stezo?