Kako izbrati tekaške copate?
Ste podlegli ljubezni do teka in želite v prihodnosti brez bolečin preteči na stotine kilometrov? Potem je čas, da skrbno izberete prave tekaške copate. Kaj je pronacija in supinacija, zakaj je pomemben podplat in kakšne čevlje izbrati za tek po cesti ali terenu? Svetovali vam bomo!
Tekaški copati za tek po cesti ali terenu? Razlike med obema sta ključnega pomena
Pred nakupom tekaških copat je treba upoštevati teren, po katerem boste najpogosteje tekli. Če nameravate trenirati predvsem na na asfaltnih ali tlakovanih poteh, izberite cestne tekaške copate. A če vas mika tek po terenu ali neurejenih poteh, potem izberite terenske tekaške copate.
Cestni tekaški copati
Cestni tekaški copati so praviloma zelo dobro vzmeteni in udobni. Nogo poskušajo zaščititi pred trdo cesto, da bo tek postal bolj udoben. Gre za najbolj priljubljene tekaške copate, predvsem za začetnike, ki tek šele preizkušajo. Praviloma niso vodoodporni, so pa zelo zračni in lahki. Podplat je le rahlo perforiran.
Terenski (trail) tekaški copati
Terenski tekaških copat so bolj čvrsti in držijo nogo na mestu, da se ne bi poškodovali zaradi teka po neravnem terenu. Imajo tudi ojačano konico in so izdelani iz bolj trpežnih materialov, ki lahko vključujejo vodoodporno ali vodooodbojno plast. Terenski tekaški copati so težji in njihov podplat praviloma zagotavlja dober oprijem, opremljeni so z izboklinami, ki preprečujejo zdrs.
→ Za kombinacijo obeh terenov se uporabljajo t.i. tekaški copati Citycross. Združujejo lastnosti obeh omenjenih vrst.
Prava velikost tekaških copat
Noga se pri teku premika, zato prsti udarjajo v konico čevlja. Velikost tekaških copat bi morala biti za pol številke večja, kot je velikost stopala in velikost čevljev za običajno nošenje. Ravno premajhni čevlji so lahko vzrok za nastanek črnega nohta ali neprijetnih podplutb na nogah. Noga se namreč pri teku prekrvavi in poveča.
→ Profesionalni tekači uporabljajo celo za eno številko večje copate. Tekaški copati se kasneje ne razširijo. Zato morajo biti udobni že ob nakupu.
Kaj je pronacija, supinacija in zakaj je pomembno, kako noga udari v tla?
Gležnji morajo med tekom ostati v naravnem položaju, sicer stopala trpijo in obstaja večja nevarnost poškodb. Da bi se izognili poškodbam sklepov, je dobro vedeti, ali je pri vas prisotna pronacija, supinacija ali imate nevtralno stopalo. Slednje določimo glede na pritisk na posamezne dele stopala in ob upoštevanju odstopanja posameznikovega težišča od idealne osi.
Preprosto orodje za določanje vrste stopala je pregled starih tekaških copat. Stopnja obrabe na posameznih delih podplata vam bo pomagala določiti vrsto stopala in način teka.
- Obrabljen čevelj na notranji strani stopala pomeni pronacijsko stopalo oz. zavračanje gležnjev navznoter.
- Simetrično obrabljen čevelj pomeni, da imate nevtralno stopalo, peta se med tekom dotika podlage v sredini.
- Obrabljen zunanji del čevlja pomeni, da gre za supinacijsko stopalo, pri katerem je peta nagnjena navzven. Brez korekcije.
Tekaški copati za hitrost ali razdaljo
Tekaški copati se nadalje delijo v dve podskupini glede na dolžino proge in hitrost teka.
→ Začetniki naj izbirajo copate za daljše razdalje, ne glede na teren. Gre za čevlje s srednjim do visokim blaženjem udarcev, ki so nekoliko težji in zasnovani za dolge razdalje.
→ Izkušenim tekačem so namenjeni copati za hitrost, primerni za kratke razdalje, tekmovanja in hitrostni tek. Za začetnike pa so povsem neprimerni.
Blaženje cestnih tekaških čevljih in drop
Tek po trdni podlagi obremenjuje stopala in sklepe, tekaški copati bi tako morali biti sposobni blažiti udarce. Stopnjo blaženja je treba prilagoditi tudi teži tekača in razdalji, ki jo praviloma preteče. Osebe z višjo težo bi morale uporabljati copate z maksimalnim blaženjem.
Blaženje je običajno označeno kot nizko, srednje, visoko in ga določa tako imenovani drop, torej razlika med višino prstov in pete. Iz navedenega izhaja, da če nimate prekomerne telesne teža in tečete okrog 5 do 10 km, potem vam bo zadostovalo nizko blaženje.
Tek z bosonogimi čevlji
Predvsem v zadnjih letih so zelo priljubljeni zlasti bosonogi čevlji, torej čevlji z minimalnim podplatom, ničelnim blaženjem po celotni dolžini s široko konico, ki ne stiska prstov. Bosonogi čevlji nas v bistvu vračajo k naravnemu načinu teka.
Žal ti čevlji niso primerni za vsakogar, zlasti če govorimo o teku in osebah s pronacijskimi stopali, ploskimi stopali ali prekomerno težo. V takih okoliščinah lahko povzročijo še več škode, ker bi se težave s stopali lahko samo poslabšale in noga bi se postavila v napačen položaj. Prekomerna teža brez ustreznega blaženja pa povzroča prekomerno obremenitev sklepov.
Če imate normalna stopala in zdrave noge, potem sta hoja ali tek v takšnih čevljih res koristna. Prsti niso po nepotrebnem stisnjeni v ozki konici in se lahko naravno razporedijo. Naravna hoja zdrave noge preprečuje denimo pojav ploskih stopal. Bosonogi čevlji so primerni zgolj za tek po terenu, da se izognemo nepotrebni obremenitvi sklepov pri teku po trdi podlagi.
→ Tek v bosonogih čevljih zahteva drugačno tehniko, kot je tista, na katero je večina tekačev navajenih. Zaradi pomanjkanja blaženja je treba teči čez prednji ali srednji del stopala, da se izognete obremenitvi sklepov. Če poskušate teči kot v klasičnih čevljih z blaženjem vas bodo bolele noge in ne boste zdržali dolgo. To je tudi pogost razlog, zakaj se veliko tekačev teku v bosonogih čevljih odpove.
Niste prepričani, ali vam bo tek v bosonogih čevljih ustrezal in ali se boste lahko privadili na novo tehniko teka? Poskusite doma ali na vrtu preteči nekaj deset metrov kar bosi in ugotovili boste, ali vam tek na ta način ustreza.
Preverite še ostale nakupovalne vodiče iz kategorije Šport:
- Šport – poletje: nakupovalni nasveti
- 5 pripomočkov za domači fitnes
- Kako izbrati električno kolo?
- Kako izbrati gorsko kolo?
- Kako izbrati inline rolerje
- Kako izbrati kolo
- Kako izbrati nahrbtnik
- Kako izbrati otroški kolesarski sedež?
- Kako izbrati otroško kolo
- Kako izbrati pravi šotor
- Kako izbrati samonapihljivo podlogo?
- Kako izbrati SUP
- Kako udobno spati v šotoru? Preizkusite naše trike za udobno kampiranje!
- Nasveti, kako osebni avtomobil spremeniti v udoben avtodom
- Šport – pozimi: nakupovalni nasveti
- Kako izbrati ščitnike za zimske športe
- Kako izbrati smučarska očala
- Kako izbrati smučarsko čelado
- Kako izbrati smuči
- Kako izbrati smukaške palice
- Kako izbrati sobno kolo?
- Kako izbrati tekalno stezo?