Znamka
Cena
Nalepka
Stanje artiklov
Razpoložljivost
Dobavitelj
Monokularni
Širitev
Premer objektiva
Odporen
Vodoodpornost
Teža
Teleskop je naprava za opazovanje nebesnih pojavov. Vključuje leče in ogledala, da lahko zbirate svetlobo in se nanjo osredotočate. To ustvarja razpoložljivo sliko, ki jo lahko fotografirate, preučujete in opazujete.
Lastnosti
Najpomembnejša podatka pri teleskopu sta premer in goriščna razdalja. Iz tega dobimo goriščno razmerje - hitrost teleskopa.
Premer pove velikost odprtine, ki je praviloma izražena v centimetrih. Goriščna razdalja predstavlja dolžino optične cevi - je razdalja gorišča od glavne ravnine leče ali ukrivljenega zrcala. Označena je s črko F. Goriščno razmerje (f) označuje hitrost optike. Manjše kot je število, hitrejši je teleskop.
Vrste
Na voljo je več vrst teleskopov:
- refraktorski teleskop,
- reflektorski teleskop,
- katadioptrični teleskop.
Refraktorski ali refrakcijski teleskop ima na enem koncu ukrivljeno lečo. Ta svetlobo usmeri po dolgi cevi na drugo lečo - okular, ki poveča sliko. Ta vrsta teleskopa za ustvarjanje slike predmeta v daljavi uporablja vrsto različnih mešanic leč. Z njim lahko opazujete zvezde in satelite.
Reflektorski teleskop za zbiranje svetlobe namesto leč uporablja ogledala. Svetloba v reflektorju potuje po teleskopski cevi do velikega primarnega zrcala. Ta odbije svetlobo do manjšega sekundarnega ogledala. Ta pa odbije svetlobo nazaj v okular.
Katadioptrični teleskop je posebna vrsta odsevnega teleskopa. Svetloba najprej preide skozi ukrivljeno lečo na vrhu teleskopske cevi, preden doseže primarno ogledalo. Izdelan je za ustvarjanje slike predmetov na neskončni razdalji.
Najpogostejša izbira
Najpogostejša uporabljena teleskopa sta zrcalni in refrakcijski teleskop. Zrcalni se uporablja za objekte globokega neba, kot so meglice, galaksije. Refrakcijski teleskop je primernejši za opazovanje Lune in planetov.
Sestavni deli
Objektivi pri teleskopih pogosto temeljijo na ukrivljenih ogledalih namesto na lečah. Gre za optične instrumente, kjer teleskop zbira svetlobo.
Pritrdilna glava stabilizira teleskop, obenem mu omogoča vrtenje in premikanje. Za to skrbi tudi stojalo. Na voljo je več vrst stojal za teleskope, pomembno je predvsem to, da je dovolj trdno.
Primeren okular vam ponudi idealno platno za opazovanje vesolja. Na voljo je več vrst okularjev - v številnih povečavah. Že na začetku izberite kakovosten okular, ki vam lahko ostane za celo življenje.
Oprema za teleskop
Pred uporabo teleskopa zberite vso potrebno opremo. Na voljo so sončni filtri in lunini filtri. Za udobno namestitev potrebujete stol. Ne pozabite niti na rdečo svetilko in dodatne baterije.
Primerno se oblecite. Čeprav zunaj ni hladno, se za okularjem ne boste veliko premikali, zato vas lahko hitro zebe.
Stabilizacija teleskopa
Na izbranem območju, kjer želite opazovati nebesne pojave, boste morali postaviti stativ. To je del opreme, ki se uporablja za stabilizacijo teleskopa. Zajeti morate sliko, ki pa ne sme biti poševna. V tem primeru morate poskrbeti, da so tri noge teleskopa dobro uravnotežene. V nasprotnem primeru teleskop pade in se poškoduje. Poiščite mesto z ravno podlago za postavitev teleskopa.
Usklajevanje iskalne cevi in teleskopa
Pred uporabo teleskopa morate uskladiti iskalno cev in teleskop. Iskalna cev predstavlja del opreme, ki se nahaja na strani teleskopske cevi - vzporedno z njo. Poravnava iskalne cevi je preprosta. Vaša naloga je, da s teleskopom najdete tarčo, nato pa morate iskalno cev poravnati z njo.
Spreminjanje povečave
Povečava teleskopa je spremenljiva in pogojena z okularji. Večja povečava ni vedno najboljša. Opazovalec zaradi večje povečave lahko vidi več podrobnosti, dokler je naprava tega zmožna. S teleskopom, ki tega ne zmore, ne morete videti nobenih podrobnostih.
Ko boste želeli tarčo opazovati z večjo ali manjšo povečavo, boste morali zamenjati okular. Lahko dodate tudi Barlow lečo. Previdno popustite vijak za pritrjevanje okularja, vzemite ga ven ter vstavite nov okular, ki ga boste verjetno morali ponovno usmeriti.
Najbolj prodajano
Lahek in kompakten otroški teleskop Celestron Kids Table Top S.
Trenutno ni na zalogi
Celestron LandScout 12–36×60 45° daljnogled je namenjen vsem dejavnostim na prostem.
Trenutno ni na zalogi
Inovativni Celestronov teleskop NexStar Star (SLT) je že vrsto let priljubljen med kupci, zahvaljujoč svoji edinstveni kombinaciji visokokakovostne optike, uporabniku prijaznega računalniškega vmesnika in trpežnega nosilca za roke.
Trenutno ni na zalogi
Teleskop za začetnike, ki se komaj spučajo v svet opazovanja narave in njenih čudes.
Trenutno ni na zalogi
Popol teleskop z visokokakovostno optiko in 130-milimetrskim objektivom omogoča ogled impresivnih podrobnosti. S pametnim telefonom lahko s teleskopom raziskujete nebo, brez predhodnih izkušenj.
Trenutno ni na zalogi
Teleskop s 127-milimetrsko zaslonko in goriščno razdaljo 1000 mm. Priložena dva okularja (25 in 10 mm). Odlično za začetnike in strokovnjake.
Trenutno ni na zalogi
Teleskop Celestron AstroMaster 130 EQ se ponaša z CG-3 ekvatorialno montažo in 307 kratno največjo povečavo. Ima priložen okular premera 20 mm, ki ima 33 kratno povečavo, ter okular premera 10 mm s 65 kratno povečavo.
Trenutno ni na zalogi
Teleskop Celestron AstroMaster 90 AZ odlikuje altazimutalna montaža in 113 kratna največja povečava. Ponaša se z okularjem premera 20 mm, ki ima 50 kratno povečavo ter okularjem premera 10 mm z 100 kratno povečavo.
Trenutno ni na zalogi