Znamka
Cena
Razpoložljivost
Dobavitelj
Regulator toplote
Sušilniki za živila predstavljajo priljubljen pripomoček za zdravo, okusno in dolgotrajno shranjevanje različnih živil. Sušite lahko sadje, meso, gobe in številna druga živila, ki na ta način ohranijo vsebnost koristnih snovi, njihov rok trajanja pa se podaljša. Kako izbrati kakovosten sušilnik za živila?
Kako izbrati sušilnik sadja?
Pri izbiri sušilnika za živila pazite na število pladnjev za sušenje, zmogljivost in druge dodatne funkcije.
Oblika sušilnika in število pladnjev za sušenje
- Okrogli sušilniki sadja – praviloma cenejši, prednost je možnost nakupa dodatnih pladnjev, pomanjkljivost je postavitev motorja na dnu, kar vodi v neenakomerno sušenje in potrebo po prestavljanju pladnjev med sušenjem
- Pravokotni sušilniki sadja – prednost je enakomerno sušenje in enostaven nadzor sušenja zahvaljujoč izvlečnim pladnjem, med sušenjem jih ni treba prestavljati, praviloma na voljo po višji ceni
Število pladnjev pri okroglih in pravokotnih sušilnikih za živila je praviloma med 4 in 12.
Premer pladnja se najpogosteje giblje med 23 in 44 cm.
Material sušilnikov za živila
Sušilniki za živila so najpogosteje izdelani iz naslednjih materialov:
- Plastični sušilniki sadja – praviloma okrogle naprave, prednost je nizka cena in enostavno vzdrževanje, pomanjkljivost je krajša življenjska doba
- Sušilniki sadja iz nerjavečega jekla – običajno pravokotni sušilniki, prednost je odlična vzdržljivost in dolga življenjska doba, pomanjkljivost je lahko višja nabavna cena
Zmogljivost in vhodna moč sušilnikov za živila
Zmogljivost sušilnikov navajamo v W (vatih). Zmogljivost vpliva na hitrost sušenja. Na trgu najpogosteje najdete sušilnike z zmogljivostjo od 250 do 850 W.
Vhodna moč naprave vpliva na porabo električne energije. Na trgu praviloma najdemo sušilnike z vhodno močjo od 220 do 1.000 W. Za običajno uporabo priporočamo sušilnik z vhodno močjo vsaj 500 W.
Glasnost sušilnika za živila se praviloma giblje med 20 in 60 dB.
Za občasno sušenje živil lahko uporabimo tudi vroči zrak v notranjosti vgradne pečice ali štedilnika s pečico na vroči zrak. Vendar je sušenje v sušilniku za živila veliko bolj udobno.
Praktične funkcije in dodatki sušilnikov za živila
- Vrtljivi pladnji – pri okroglih sušilnikih, pripomorejo k enakomernemu sušenju
- Več programov – na trgu najdemo sušilnike z 1 – 8 programi, ki jih lahko po potrebi ustrezno nastavite
- Časovnik – služi se za nastavitev časa sušenja
- Reguliranje temperature – temperaturo sušenja lahko po potrebi prilagajate
- Samodejni izklop – po zaključenem sušenju ali ob pregretju aparata se ta samodejno izklopi
- Infrardeče sevanje – sodoben način sušenja z uporabo infrardeče svetlobe, pri dražjih modelih
- Posebej prilagojeni pladnji – pladnji, posebej prilagojeni za sušenje zelišč ali bolj sočnih živil itd.
- Stekleničke in skodelice – primerne za pripravo jogurta v sušilniku za živila
Po potrebi lahko dokupite številne dodatke za sušilnike za živila v obliki nadomestnih pladnjev, stekleničk in drugih potrebščin. Če bi radi kupili aparat, ki je zasnovan posebej za pripravo jogurta, potem izbirajte med bogato ponudbo aparatov za pripravo jogurta.
Pogosta vprašanja
Katera živila lahko sušimo v sušilnikih sadja?
V sušilnikih sadja lahko sušite različno sadje, kot so jabolka, hruške, kiviji, kakiji, slive ali ananas. Prav tako so primerni za sušenje zelenjave, gob in celo mesa. Z njimi pa lahko sušite tudi različna zelišča in rastline za pripravo čajev, kot so bezeg, rman, meta, melisa in še mnogo drugega.
Ali imajo vsi sušilniki sadja enako število pladnjev?
Ne. Ena od najbolj pomembnih lastnosti, v kateri se med seboj razlikujejo sušilniki sadja, je ravno število pladnjev. Najmanjši modeli sušilnikov sadja imajo običajno 4 pladnje, njihovo število pa se giblje vse tja do 12 pladnjev oziroma plošč.
Katere funkcije imajo lahko sušilniki sadja?
Sušilniki sadja imajo običajno od 1 do 8 različnih programov sušenja in časovnik. Izpopolnjeni modeli pa se lahko pohvalijo tudi s funkcijami, kot so vrtljivi pladnji, reguliranje temperature, samodejni izklop, infrardeče sevanje, posebej prilagojeni pladnji za sušenje zelišč ter stekleničke in posodice za pripravo jogurtov.
Najbolj prodajano
- Razvrsti po
- Najbolj prodajano
- Najnižji ceni
- Najvišji ceni
- Priljubljenosti
Sušilnik za zelenjavo in sadje MARTA MT-1958, črni biser. Ohišje in pladnji sušilnika so narejeni iz toplotno odporne plastike, ki je odporna na visoke temperature, ne oddaja škodljivih snovi in tujih vonjav ter ohranja naravni okus in aromo izdelkov.
Trenutno ni na zalogi
Sušilni stroj za zelenjavo in sadje MARTA MFD-208PS. Osemstopenjski električni sušilni stroj za enakomerno sušenje zelišč, zelenjave, sadja, oreščkov, gob, kuhanje sunkovitih, perutnine, rib ter z možnostjo kuhanja fermentiranih mlečnih izdelkov
Trenutno ni na zalogi
Sušilnik za zelenjavo in sadje MARTA MT-1945, beli biseri. Petstopenjski električni sušilni stroj za enakomerno sušenje zelenjave, sadja, gob, mesa, perutnine in rib ob ohranjanju okusa in hranilnih snovi izdelkov.
Trenutno ni na zalogi
Sušilni stroj za zelenjavo in sadje MARTA MFD-208PS. Osemstopenjski električni sušilni stroj za enakomerno sušenje zelišč, zelenjave, sadja, oreščkov, gob, kuhanje sunkovitih, perutnine, rib ter z možnostjo kuhanja fermentiranih mlečnih izdelkov.
Trenutno ni na zalogi
Sušilnik za zelenjavo in sadje MARTA MT-1946, rubinasto rdeča. Petstopenjski električni sušilni stroj za enakomerno sušenje zelenjave, sadja, gob, mesa, perutnine in rib, hkrati pa ohranja okus in hranila v hrani.
Trenutno ni na zalogi
Petstopenjski električni sušilni stroj za enakomerno sušenje zelenjave, sadja, gob, mesa, perutnine in rib ob ohranjanju okusa in hranilnih snovi izdelkov.
Trenutno ni na zalogi
Sušilniki za živila
Potrebujete kakovosten in praktičen sušilnik za živila? Kako pravilno posušiti živila? Svetovali vam bomo!
Kako posušiti sadje?
- Sadje, ki ga nameravate posušiti, ne sme biti gnilo ali plesnivo, plesen se namreč kasneje lahko razširi.
- Sadje je treba narezati na tanke rezine tako, da ne pade skozi odprtine v pladnjih.
- Prav tako je pomembna pravilna nastavitev temperature sušenja, ki praviloma znaša 42 °C, to je temperatura, pri kateri sadje ohrani koristna hranila.
- Po sušenju je treba sadje shranjevati v suhi, zrakotesni posodi, kar preprečuje njegovo navlažitev in pojav plesni.
V ponudbi imamo okrogle in pravokotne sušilnike z velikim številom pladnjev in kakovostno dodatno opremo znanih proizvajalcev, kot so Gorenje, ECG, Marta, Guzzanti in številni drugi.