Znamka
Cena
Nalepka
Stanje artiklov
Razpoložljivost
Kategorija
Dobavitelj
Plošča
Prostornina pečice
Širina
Življenja brez štedilnika v kuhinjskem prostoru ali pa kje drugje si najverjetneje ne znate predstavljati. Štedilniki na sploh veljajo za nepogrešljive pripomočke oziroma naprave za pripravo hrane. Čeprav gre za kar precej star izum, pa se na trgu prav vsako leto pojavi kakšna novost, ki je še posebej mamljiva. Tudi zato se je še toliko težje odločiti za izbiro novega in seveda dovolj primernega.
Pri nakupu iz kategorije Štedilniki na mimovrste=) lahko z Leanpay plačilo preprosto razdelite na več mesecev. Potrebujete samo pametni telefon, osebni dokument in le nekaj klikov. Več informacij >>
Vrste štedilnikov:
Plinski štedilniki: prvi so bili izumljeni že v 19. stoletju, a so danes še vedno izjemno priljubljeni. Omogočajo:
- hitro segrevanje vode,
- preprosto uporabo,
- ugodno ceno plina,
- dobro kuhano hrano,
- hitro in enakomerno ogrevanje posode,
- ni zakasnitve pri ogrevanju kuhalne površine,
- odlično uporabo za vok,
- hitro in poljubno reguliranje temperature,
- avtomatsko prekinitev plina.
Štedilniki na trda goriva (drva ali premog): nekdaj so bili edina možna izbira. Dandanes se ponovno vračajo v uporabo. Največje prednosti:
- dvojna funkcija, ker z gretjem plošč zagotavljajo tudi ogrevanje prostorov,
- občutek večje domačnosti,
- drva so obnovljiv in čist vir energije.
Na voljo so različne podkategorije zidanih štedilnikov:
- štedilniki z nadzidkom,
- namizni štedilniki,
- štedilniki v kombinaciji s pečjo,
- štedilniki v kombinaciji z električnim ali plinskim štedilnikom.
Električni štedilniki: pred nekaj leti so bile na voljo grelne plošče iz emajlirane kovine ali nerjaveče pločevine, dandanes jih nadomeščajo steklokeramične plošče s sevalnimi ali indukcijskimi grelnimi sistemi. Cenovno so precej bolj dostopni kot nekoč.
- Steklokeramične plošče: odlikujejo se predvsem po izjemno preprostem čiščenju, prav tako so sila preproste za uporabo. Največje prednosti: za delovanje potrebujejo samo elektriko in nič dodatnega prostora, za kuhanje ne zahtevajo posebnih vrst posod.
- Indukcijska ali hladna kuhališča: med električnimi štedilniki vse bolj priljubljena izbira. V tem primeru gre za ustvarjanje toplote direktno v dnu posode. Delujejo namreč preko tuljave, ki električni tok spreminja v elektromagnetno polje. Za kuhanje na njih potrebujemo posodo, ki ima magnetno dno. Kuhanje je izjemno hitro, poraba energije pa nizka. Ogreva se le površina posode, čeprav je ta manjša od premera posameznega kuhališča.
Kombinacije skorajda vseh vrst kuhališč: v ponudbi štedilnikov je mogoče najti skorajda vse kombinacije vseh vrst kuhališč. Tako se lahko pri izbiri odločite za vsaj dve vrsti. Sploh pa, če želite doseči prav vse lastnosti, ki vam odgovarjajo glede na vaše potrebe pa tudi okuse pri kuhanju. Na voljo so torej različne kombinacije električnih kuhalnih plošč, plinskih gorilnikov ter steklokeramičnih plošč. Med seboj se razlikujejo po:
- številu kuhalnih plošč,
- tipu pečice; ta je lahko večsistemska ali ventilacijska.
Po mnenju nekaterih strokovnjakov je najboljša izbira kombinacija indukcije in plina.
Največje prednosti kombiniranih štedilnikov so torej:
- cenovno najugodnejši razred glede na vse funkcije, ki jih ponujajo,
- enostavni za uporabo in čiščenje ter vzdrževanje.
Velikost
Velikost je odvisna od števila oseb v gospodinjstvu oziroma od količine jedi, ki jih želimo običajno pripraviti. Tovrstna lastnost je praviloma pogojena s ceno. Večji in bolj prostorni štedilnik je torej praviloma dražji.
Povprečne dimenzije:
- širina: med 40 in 60 centimetri ali med 90 in 100 centimetri,
- višina: med 50 in 85 centimetri ali med 85,5 in 90 centimetri,
- prostornina pečice: med 45 in 55 litri ali med 56 in 65 litri ali med 66 in 75 litri.
Večji štedilniki imajo navadno več kuhalnih plošč. Izbirate lahko med eno ali dvema manjšima ploščama ali večjo ploščo, ki bo imela od 4 do 5 ali celo do 7 kuhalnih plošč.
Poznamo dve vrsti kuhalnih plošč:
- gorilniki, ki so postavljeni na nerjavečo ploščo.
- gorilniki, ki so nameščeni na steklokeramično površino.
Energijski razred
Pri nas na področju štedilnikov prevladujeta dva energijska razreda: A in B.
Energijski razred A je v primerjavi z B varčnejši.
Dodatne karakteristike
Na voljo so številne dodatne lastnosti štedilnikov:
- nastavitev vklopa in izklopa: značilna za novejše štedilnike, kjer lahko nastavite čas pečenja;
- pečenje v več nivojih: možno je pri 3D in ventilacijski peki;
- odmrzovanje: hitra in zdrava odtalitev hrane;
- piroliza: pečico lahko segreje na zelo visoko temperaturo;
- ohlajevanje vrat pečice: zlasti dobrodošlo za družine z majhnimi otroki;
- varnostni izklop: plošča samodejno prekine delovanje, če na prižgano ploščo dlje časa ne postavite posode.
Kakšen štedilnik torej izbrati
Izberite štedilnik, na katerem boste kuhali z največjim veseljem. Pred nakupom:
- preverite čim več literature o štedilnikih,
- ne pustite se zavajati komercialnim oglasom z mamljivimi slogani,
- zaupajte priznanim proizvajalcem in blagovnim znamkam,
- premislite o nakupu takšnega štedilnika, ki je boljši, naprednejši, z več funkcijami in programi – seveda če jih boste koristno uporabljali.
Pogosta vprašanja
Kaj je značilno za kombinirani štedilnik?
Kombinirani štedilnik uporabniku ponuja uporabo električne pečice in plinske kuhalne plošče. Najpogosteje vključuje 4 plinske gorilnike. Zagotavlja hitro regulacijo plamena z gumboma. Vžig je praviloma vgrajen direktno v gumb. Pečica omogoča natančno nastavitev temperature in ponuja vrsto dodatnih funkcij.
Katere vrste kuhalnih plošč so na razpolago?
Kuhalne plošče pri štedilnikih so lahko iz litega železa, steklokeramične in indukcijske. Kuhalna plošča iz litega železa ima počasen odziv, se dolgo segreva ter ohlaja, primerna je za občasno kuhanje. Plošča iz steklokeramike hitro doseže visoko temperaturo, ima nizko akumulacijo toplote, na njej lahko uporabite katero koli vrsto posode. Indukcijska plošča je takoj pripravljena za kuhanje, ima zelo nizke energetske zahteve, za pravilno in učinkovito rabo potrebujete posebno indukcijsko posodo.
Katere vrste pečic so na voljo pri štedilnikih?
Štedilnik lahko vključuje električno, plinsko ali pečico na vroč zrak. Pečica na elektriko za dostopno ceno ponuja gladko spreminjanje temperature ter najrazličnejše dodatne funkcije. Plinska pečica ima zelo zapleteno regulacijo temperature ter je ne morete natančno nastaviti. Ima samo spodnje gretje. Pečica na vroč zrak nudi več možnosti gretja – kombinirano, spodnje in zgornje. Temperatura se preprosto regulira z vrtljivim gumbom ali z gumbom na zaslonu.
Simfer 3399 SGRBB prostostoječi štedilnik je opremljen s tremi plinskimi kuhalnimi površinami.
na voljo predvidoma: JUTRI
ElDOM PH21 Doblle Električni štedilnik z dvema keramičnima ploščama- dve keramični plošči- ohišje iz brušenega nerjavečega jekla- visoka moč zagotavlja hitro segrevanje plošče- brezstopenjska nastavitev temperature- nastavitve 1–3 – nizka temperatura, primerna za segrevanje hrane- nastavitve 4–5 – v
na voljo predvidoma: 14.1. - 16.1.
- dva gorilnika s premerom 8 cm- varna uporaba.- economical – high gas savings- metal grate- enamelled metal housing- suggested cylinder size is 12 kg propane-butane- brezstopenjsko nastavljiva moč plamena- stabilna podlaga- enostavno čiščenje- priročna uporaba – zaklepni pokrov- črna barva- garanci
na voljo predvidoma: 14.1. - 16.1.
Blender drobilnik ELDOM BL200 SWIF- udobna in ergonomska oblika- 5-stopenjska nastavitev hitrosti- funkcija turbo- ostra rezila zagotavljajo popolnoma profesionalno obdelavo izdelkov- visokokakovostno nerjavno jeklo za daljšo življenjsko dobo aparata- hitro in enostavno čiščenje pribora- enostavno s
na voljo predvidoma: 14.1. - 16.1.
Vox Electronics EHB 500 WBF je električni štedilnik s štirimi kuhališči in 55-litrsko električno pečico. Spada v energijski razred A. Opremljen je z indikatorjem delovanja pečice in kuhalne površine.
na voljo predvidoma: JUTRI
Gorenje GK5B41WD kombinirani štedilnik s tremi plinskimi in enim električnim kuhališčem ter 70-l ventilatorsko pečico. Priključni kabel ni priložen.
na voljo predvidoma: JUTRI
Gorenje GEIT6E62XPG je štedilnik s 4 indukcijskimi kuhališči s funkcijo PowerBoost in pečico oblike HomeMade s 64 litri prostornine. Spada v energijski razred A. Ima LED prikazovalnik, poseben predal za shranjevanje pekačev, 10 programov pečenja in program čiščenja s pirolizo. Priključni kabel ni priložen.
na voljo predvidoma: JUTRI
Gorenje plinski štedilnik s štirimi kuhalnimi površinami in prostorno pečico. Spada v energijski razred A. Priključni kabel ni priložen.
na voljo predvidoma: JUTRI
Kombinirani štedilnik Simfer F 6315 SERBB ponuja 3 plinske gorilnike in 1 električno kuhalno ploščo ter ventilatorsko pečico s prostornino 56 l. Slednja omogoča 5 funkcij pečenja.
na voljo predvidoma: JUTRI
Vox Electronics električni štedilnik GHT 6220 W predstavlja odlično razmerje med ugodno ceno ter dobrimi specifikacijami.
na voljo predvidoma: JUTRI
<div class="con-tŠtedilnik s steklokeramično ploščo s štirimi kuhalnimi območji in električno pečico s prostornino 60 l spada v energijski razred A.
na voljo predvidoma: JUTRI
Simfer 9425 SERHM kombinirani štedilnik, ponuja 4 plinske gorilnike in 2 električni ogrevalni površini. Nudi 59 litrov prostornine pečice. Pohvali se lahko z varnostnim ventilom.
na voljo predvidoma: JUTRI