Boditein nakupujte z BREZPLAČNO dostavo!
11,99
na leto

Kako zamenjati pnevmatike in pripraviti platišča za novo sezono?


Zakonsko določen datum spremembe z zimskih na letne pnevmatike je 15. marec. Če imate v priboru ustrezno velike snežne verige ali verigam enakovredne pripomočke za pogonska kolesa lahko letne pnevmatike z globino kanalov dezena najmanj 3 mm uporabljate tudi pred tem datumom. Jeseni je sicer treba zimske pnevmatike na platišča namestiti 15. novembra. Če imate zimske pnevmatike, nameščene na platiščih, jih lahko zamenjate kar sami doma, ne da bi se morali naročati za obisk prenatrpanih vulkanizerjev. Poglejmo si, kako opraviti menjavo koles.

Razlog za zamenjavo zimskih pnevmatik z letnimi niso le zakonske zahteve. Letne pnevmatike zagotavljajo v primerjavi z zimskimi boljši oprijem cestišča pri višjih temperaturah, v razmerah brez snega ali poledice imajo krajšo zavorno pot in omogočajo manjšo porabo goriva ter udobnejšo vožnjo (Če bi se vozili z zimskimi pnevmatikami tudi v poletnih mesecih, bi se morali sprijazniti z večjim hrupom in uporom ter posledično tudi večjo porabo).

Pri menjavi letnih pnevmatik z zimskimi je ravno nasprotno. Zimske pnevmatike zagotavljajo krajšo zavorno pot in boljši oprijem pri nizkih temperaturah. Vozilo je bolj vodljivo na poledeneli ali zasneženi cesti.

A če želimo, da vse to velja, morajo biti pnevmatike v dobrem stanju in pravilno nameščene.

Pred menjavo pnevmatik preverite njihovo stanje

Preden začnete z menjavo pnevmatik, morate preveriti njihovo stanje. Vizualno preglejte pnevmatike, če se med zimskim shranjevanjem niso pojavile očitne napake ali poškodbe. Pomemben dejavnik, kateremu je vredno posvetiti posebno pozornost, je minimalni profil, pri čemer je zakonsko določena mejna vrednost določena na 1,6 mm. Če je profil pnevmatik manjši od predpisanega, boste lahko imeli težave med policijsko kontrolo, vozilo ne bo opravilo tehničnega pregleda in povrhu se izpostavljate nevarnosti med vožnjo, saj imajo obrabljene pnevmatike daljšo zavorno pot in slabši oprijem cestišča, ne samo na mokri, ampak tudi na suhi cesti.

Pomembno vlogo imajo tudi drugi parametri. Glede na tip vozila je treba izbirati pnevmatike:

  • prave velikosti,
  • ustrezno homologirane,
  • z ustrezno nosilnostjo.

Pred menjavo pnevmatik torej preverite, ali so pnevmatike vizualno brezhibne in izpolnjuje vse parametre, predpisane za vaš tip vozila.

Orodje za zamenjavo pnevmatik

Menjave pnevmatik ne boste mogli opraviti brez osnovne opreme:

  • Za dvigovanje avtomobila boste potrebovali dvigalko, ki je standardni del obvezne opreme vozila. Najpogosteje se uporabljajo škarjasta dvigala ali premična hidravlična dvigala.
  • Brez ključa za popuščanje in zategovanje vijakov ne gre – kupiti boste morali moment ključ, s katerim lahko natančno privijete vijake ob upoštevanju potrebnega zateznega momenta. Hkrati boste potrebovali tudi udarni vijačni ključ in orodje za popuščanje vijakov.
  • Potrebovali boste tudi žičnato krtačo in krpo za čiščenje umazanije, in morda vosek za mazanje pesta.

Kje zamenjati pnevmatike?

Preden začnete z menjavo zimskih pnevmatik z letnimi, boste morali poiskati primerno mesto – površina mora biti ravna, v idealnem primeru naj bo tudi okolica mirna. Izogibajte se prometnim parkiriščem ali krajem.

→ Pri menjavi zategnite ročno zavoro in izberite prvo ali vzvratno prestavo. Pri avtomatskih menjalnikih vedno izberite »P«.


Kako zamenjati pnevmatike?

  • Preden začnete z dviganjem avtomobila, sprostite vijake – zadostovalo bo za pol navoja.
  • Nato poiščite mesto za postavitev dvigalke – tam, kjer se nahaja ojačana konstrukcija ali prag avtomobila, mesto je praviloma označeno s poglobitvijo.
  • Ko najdete pravo mesto, spodaj postavite dvigalo in vozilo rahlo privzdignite – kolo mora biti v zraku. Za večjo varnost lahko pod avtomobil postavite tudi poleno.
  • Sedaj odvijte vijake, idealno s pomočjo udarnega ali klasičnega ključa. Vijake odvijte navzkrižno, vedno po največ dva do tri obrate. Če vam ne uspeva, lahko uporabite orodje za popuščanje vijakov.
  • Odstranite kolo.
  • Po odstranitvi kolesa očistite naležno mesto s pomočjo žične krtače – če bi ostala le majhna količina rje, bi lahko vijake sicer zategnili, a takoj, ko bi se rja zdrobila, bi ti popustili.
NAMIG! Ko je kolo sneto, izkoristite priložnost za vizualni pregled obrabe zavorne ploščice in drugih vidnih delov.
  • Z žično krtačo očistite tudi osrednje pritrdilne in nosilne površine diska (čelne in sredinske). Kolesa vedno čistite samo s posebnimi čistili in razmaščevalci, zasnovanimi posebej za ta namen. Uporaba agresivnih detergentov bi jih lahko poškodovala.
  • Naležna mesta, kamor tišči platišče, lahko namažete z voskom za karoserijo, , če ga imate, ker se sicer lahko zgodi, da platišča pri naslednji menjavi ne boste mogli zlahka odstraniti. Vosek nima vpliva na trenje, ga ne zmanjša, temveč preprečuje prodiranje vode.
Pozor!

Za mazanje naležnega mesta ne uporabljajte bakrenega vazelina, ker ta zmanjšuje trenje med pestom in kolesom. Kolo bi se zaradi tega lahko vrtelo glede na pesto in tako prihaja do obremenitve vijaka zaradi upogiba.

Vedno pazite, da mazivo ni zaide v pesto! Nikakor ne mažite vijakov!

Po čiščenju naležnega mesta lahko montirate letno pnevmatiko – vedno je treba slediti oznaki, ki pove, katera je pravilna smer vrtenja in kje je zunanja in notranja stran pnevmatike (pri usmerjenih pnevmatikah mora puščica, prikazana na tekalni površini, kazati v smeri vožnje).

Ste vedeli... Nepravilno nameščena pnevmatika se bo hitreje obrabila, ne bo zagotavljala zadostnega oprijema na cestišču in tudi vožnja bo bolj hrupna. Hkrati bo lahko ovirano pravilno odvajanje vode in kakovostno zaviranje. Zato bodite še posebej previdni ali dejansko nameščate pnevmatiko ob upoštevanju smeri vrtenja! Smeri vrtenja ni treba upoštevati samo pri simetričnih pnevmatikah, ki imajo na obeh straneh enak vzorec.
  • Ko je kolo pravilno nameščeno, vstavite vijake in jih privijte zgolj ročno – tako boste vedeli, če navoj ni poškodovan in vijaka ni treba zamenjati (zamenjava stane le kakšen evro, če pa privijete vijak s slabim navojem, lahko poškodujete pesto, katerega menjava je dražja). Po ročnem zategovanju privijte vijake z moment ključem, vendar le rahlo – dovolj je, da se kolo ne premika (maks. 30 Nm).
  • Pri privijanju vijakov izberite navzkrižni vrstni red!
Pozor!

Vijakov nikoli ne mažite z nikakršnim mazivom! Proizvajalec je izračunal zatezni moment za suho trenje. Mazanje navoja bi zmanjšalo trenje, ki bi, če bi bil vijak zategnjen z enakim navorom, povzročilo delovanje sile in popustitev vijaka.

  • Sedaj spustite vozilo z dvigalke in na tleh privijte vijake z moment ključem – v navzkrižnem vrstnem redu ob upoštevanju zateznega momenta, ki ga določi proizvajalec (praviloma je vrednost med 85 in 140 Nm, najpogostejši je zatezni moment 120 Nm).

Ta postopek sedaj ponovite pri ostalih treh kolesih.


Preverite tlak

Ko zamenjate pnevmatike, je pomembno preveriti njihov pritisk. Čeprav ste jih morda pred zimo napolnili, je lahko v šestih mesecih neuporabe prišlo do padca tlaka tudi za tretjino. Zato uporabite merilnik tlaka in preverite, ali tlak ustreza predpisanim vrednostim. V nasprotnem primeru jih napihnite s tlačilko ali pa se v primeru manjšega pomanjkanja napolnjenosti ustavite na najbližji bencinski črpalki in tam dopolnite zrak v kolesih.

Če bi se vozili na pnevmatikah s prenizkim tlakom, bi bil prisoten večji kotalni upor, kar bi povzročalo prekomerno porabo goriva. Previsok tlak v pnevmatikah pa po drugi strani povzroča prekomerno obrabo sredinskega dela in tako skrajša življenjsko dobo. V obeh primerih pnevmatike nimajo optimalnega oprijema cestišča in zavorne poti.

Ste vedeli... Pri vsaki menjavi koles je pametno zamenjati tudi gumijaste ventile. Pri kovinskih ventilih, ki se uporabljajo predvsem za alu platišča, je priporočljivo zamenjati njihov vložek. To bo preprečilo uhajanje zraka iz pnevmatik. Preverite tudi, če pokrov ventila ni poškodovan.

Bodite pozorni na pravilno optično nastavitev

Tudi če kolesa zamenjate sami, bi morali vsaj enkrat letno obiskati vulkanizersko delavnico, v kateri serviser preveri nastavitev geometrije koles (to lahko sicer naredite tudi doma z balansirno utežjo za kolesa, a nikoli ne boste dosegli tako popolnih rezultatov, ki jih zagotavljajo posebne naprave pri vulkanizerju). Nepravilno uravnoteženje koles lahko z dolgoročnega vidika vodi k večji obrabi, saj kolesa vibrirajo in prihaja do poškodb ležajev in zatičev. Če je geometrija slaba, avtomobil vleče v stran in posledično lahko poškodujete tudi povsem nove gume. Zato bodite dosledni in v primeru dvoma vsekakor obiščite servis.

Nasvet za konec

Če želite kolesa poživiti in jim dodati eleganten dizajn, si zagotovite nove pokrove – izbirate lahko med različnimi barvami in oblikami. Poleg privlačnega videza pokrovi tudi ščitijo vaša kolesa pred poškodbami ali umazanijo, tako da združite dve prednosti v eni.


Preverite še ostale nakupovalne vodiče iz kategorije Avto-moto: