Kako izbrati avto kamero?
Avto kamera v vozilu predstavlja zelo koristen pripomoček, saj lahko zabeleži celotno dogajanje okoli njega. Uporaba naprave ni namenjena samo večji varnosti pri vožnji, temveč še za marsikaj drugega. Z njo lahko posnamete prečudovit del poti, ko se na primer odpravljate na dopust v prelepe kraje, kjer snemanje z mobilnim telefonom med vožnjo nikakor ne pride v poštev.
Avto kamera v vozilu predstavlja zelo koristen pripomoček, saj lahko zabeleži celotno dogajanje okoli njega. Uporaba naprave ni namenjena samo večji varnosti pri vožnji, temveč še za marsikaj drugega. Z njo lahko posnamete prečudovit del poti, ko se na primer odpravljate na dopust v prelepe kraje, kjer snemanje z mobilnim telefonom med vožnjo nikakor ne pride v poštev.
V prvi vrsti pa se mnogi za nakup avto kamere odločijo, ker želijo dobro poskrbeti za varnost na parkirnem prostoru. Verjetno nimate vsi te sreče, da bi lahko svoj avto parkirali v garažo. Čez dan in tudi čez noč vozilo stoji na parkirišču, kjer je izpostavljeno različnim nevarnostim, na primer vlomu ali poškodovanju. Kamera lahko ves čas snema in tako lahko nepridiprava pri delu hitro ujamete, dokaze pa predložite policiji.
A pred izbiro takšne koristne naprave za avto je dobro vedeti vsaj nekaj osnovnih značilnosti, da boste lahko izbrali primerno.
Spoznajte vrste avto kamer
Na voljo je več vrst kamer za avtomobile: sprednje, dvojne, zunanje in avto kamere z GPS.
Sprednja avto kamera velja za najpogosteje izbrano vrsto, snema pa prostor pred vozilom. Praviloma jo namestite v zgornjem delu sprednjega vetrobranskega stekla.
Dvojna kamera za avto snema območje pred vozilom ter njegovo notranjost. Navadno se namešča v zgornji del sprednjega vetrobranskega stekla.
Zunanja kamera snema območje za vozilom in pred njim. Na zadnjem steklu avta so nameščene še dodatne optične naprave. Avto kamera z GPS pa poleg snemanja okolice omogoča tudi beleženje hitrosti vožnje in prevoženo razdaljo.
Najpomembnejši tehnični parametri
Ko boste izbirali kamero za avto, bodite pozorni predvsem na ločljivost snemalnika, velikost zaslona, frekvenco sličic, kot snemanja, velikost pomnilnika ter na združljivost avto kamere z drugimi napravami.
Za HD ločljivost je kakovost posnetka povprečna, zajame manj podrobnosti. Zelo dobro kakovost omogoča FullHD, saj lahko čitljivo zajame registrsko tablico in še druge podrobnosti. Tudi do štirikrat več podrobnosti v primerjavi s FullHD lahko zajame 4K ločljivost.
Velikost zaslona pri avto kameri je praviloma nekje med 1,2 do 2,4 palce. Kamera, ki je vgrajena v notranje vzvratno ogledalo, je običajno opremljena z zaslonom 5 palcev.
Na gladkost posnetka vpliva frekvenca sličic – določa število sličic na sekundo oziroma FPS. 20 FPS na primer določa povprečno gladek posnetek, 120 FPS pa popolnoma gladek posnetek z možnostjo precejšnje upočasnitve.
Če boste izbrali kamero s širšim kotom snemanja, boste s tem pokrili večjo površino. Za idealen kot snemanja velja kot med 120 in 150 stopinjami. Kamero lahko povežete tudi z drugimi napravami. To pa je odvisno od vrste priključka. USB-priključek vam omogoča, da lahko kamero s pomočjo USB-ključka povežete z računalnikom. HDMI-priključek zagotavlja povezovanje kamere s televizorjem, povezava wi-fi omogoča brezžično povezavo s pametnim telefonom ali tabličnim računalnikom, AV-izhod pa lahko kamero poveže z zaslonom na dotik na armaturni plošči.
Izbira praktičnih funkcij in najrazličnejših dodatkov
Da boste z izbrano avto kamero še bolj zadovoljni, se vam splača poseči po napravi, ki omogoča uporabo praktičnih funkcij. Zelo prav vam lahko pridejo tudi različni dodatki.
Možnost povečevanja zaslona vam omogoča digitalni zoom. V primeru trka G-senzor omogoča zaklepanje posnetka, ki ga torej ni mogoče izbrisati. Zmanjšano bleščanje in bolj čitljivo sliko vam omogočajo polarizacijski filtri. Preprečevanje nenamernega brisanja posnetkov zagotavlja ročno zaklepanje kamere.
Če boste izbrali avto kamero z mikrofonom, to pomeni, da bo kamera snemala tudi zvok v notranjosti avta. Naprava z GPS pa beleži tudi hitrost vaše vožnje in prevoženo razdaljo. Funkcija zaznavanje gibanja omogoča, da se ob zaznanem gibanju v okolici avta kamera samodejno zažene. Za izboljšanje snemanja v temi pa poskrbi nočni način.