Kako izbrati pralni stroj?
Pri nakupu novega pralnega stroja, upoštevajte poleg cene tudi druge značilnosti, kot je število obratov, poraba vode in električne energije ter tudi denimo glasnost. V nadaljevanju vam bomo poskusili olajšati izbiro pralnega stroja.
Poraba vode in energije – energijski razred
Poraba vode se pri posameznih pralnih strojih znatno razlikuje. Varčnejši stroj običajno zahteva višjo prvotno investicijo, ki pa se vam bo kmalu povrnila. Pri pralnih strojih ne velja, da cenejši kot je stroj, višji bo vaš prihranek. Ravno nasprotno.
Podobno kot pri drugih gospodinjskih aparatih, označujemo tudi pri pralnih strojih ustrezne energijske razrede s črkami od A do G.
Zgornje polnjenje v primerjavi s polnjenjem od spredaj
Iščete pralni stroj za majhno kopalnico ali garsonjero, kjer vam primanjkuje prostora. Pralni stroji z zgornjim polnjenjem so v tem primeru idealna rešitev. So nekoliko ožji, poleg tega ne boste potrebovali prostor za sprednje odpiranje vrat. Prednost je tudi možnost prekinitve pranja in dodajanje pozabljenih kosov perila.
Pralne stroje s sprednjim polnjenjem lahko vgradimo med kuhinjske omarice, imajo večjo kapaciteto za perilo in v kopalnici lahko služijo kot površina za odlaganje različnih potrebščin. Povrhu omogočajo vizualen nadzor pranja.
Količina perila
Masa perila se giblje med 3 in 8 kg. Optimalno velikost stroja izbirajte glede na število članov družine, stroj s kapaciteto 6 kg zadostuje za štiričlansko družino. Pri pranju perila je pomembna tudi učinkovitost pranja. Slednjo lahko objektivno izmerimo, zato so proizvajalci posebej previdni in jo navajajo (podobno kot energijski razred) ter označujejo s črkami od A do G. A je pri tem najkakovostnejše pranje.
Število vrtljajev pri centrifugiranju
Višje kot je število vrtljajev, bolj suho bo oprano perilo. Vendar pazljivo, če izberete najvišje možno število vrtljajev (pri nekaterih modelih tudi do 1.800), bo oprano perilo sicer skoraj suho, vendar tudi izrazito pomečkano. Likanje bo v tem primeru zahtevnejše. Drugače je za tiste, ki uporabljajo tudi sušilni stroj. Temeljito ožemanje znižuje porabo električne energije pri sušilnem stroju, kajti bolj kot je perilo iz pralnega stroja suho, nižja po poraba energije sušilnega stroja. Pri običajnem pranju priporočamo vsaj 800 vrtljajev na minuto, v primeru naknadnega sušenja v sušilnem stroju pa vsaj 1.200 vrtljajev na minuto.
Funkcije za občutljivo perilo
Avtomatsko prilagajanje količini perila
S pomočjo občutljivih senzorjev in tehtanja perila pralni stroj določi njegovo količino in vrsto. Posledično oceni potrebno količino vode, ustrezno temperaturo, število obratov ter trajanje pranja in centrifugiranja. Prava kombinacija omogoča prihranek vode in električne energije ne da bi se s tem kakor koli poslabšala kakovost pranja.
Prhanje perila
Tehnologija prhanja s curkom temelji na cirkulaciji vode med bobnom in šobo, ki se nahaja nad perilom. Obtočna črpalka zagotavlja cirkulacijo vode in prhanje perila med pranjem, ožemanjem in predpranjem. S tem je zagotovljeno dodatno izpiranje, ki perilo ne poškoduje.
Prednosti prhanja perila
- Boljša učinkovitost pralnega sredstva,
- krajše trajanje pranja,
- prihranek vode in električne energije za njeno segrevanje,
- intenzivnejše izpiranje perila.
Zamik vklopa
Pralni stroj se vklopi takrat, ko vi želite. Nastavite program, vstavite perilo, prašek in mehčalec ter izberite čas vklopa pralnega stroja. Ne veste, kako bi to funkcijo uporabili? V nadaljevanju preglejte nekaj predlogov:
- Pranje se zaključi, tik preden pridete iz službe – zjutraj pred odhodom nastavite čas vklopa, da bo perilo ravno oprano, ko se vrnete.
- Nočna tarifa električne energije je bistven cenejša (to velja samo na določenih območjih) – zvečer pred spanjem nastavite čas pranja tako, da se program zaključi tik preden vstanete.