Boditein nakupujte z BREZPLAČNO dostavo!
11,99
na leto

Kako delujejo samočistilne pečice? Piroliza in kataliza z lahkoto pokurita vso nakopičeno maščobo!

Vam pogled v odprto pečico pokvari razpoloženje, ker vas spominja, da boste eno popoldne morali posveti njenemu čiščenju? Potem je skrajni čas da na trgu poiščete sodoben tip pečice, ki razpolaga s samočistilno funkcijo. Kakšne so vaše možnosti pri izbiri samočistilne pečice in ali dati prednost pirolizi ali katalizi ter kakšne so razlike med obema? Poglejmo!

Kako pogosto čistiti pečico?

Peka sodi med zabavne aktivnosti. Manj zabavno je čiščenje pečice, ki je lahko zelo naporno kljub uporabi najboljših čistilnih sredstev. Odvečni ostanki hrane se nočejo predati, nekateri kotički so težje dostopni kljub odprtim vratom pečice.

Prav bi bilo, da pečico očistimo po vsakem pečenju. A obstaja le zelo malo posameznikov, ki se tega držijo in se ponašajo, da vzdržujejo popoln videz pečice, ker nočejo, da bi jih med peko presenetil kakšen neprijeten vonj. Običajni uporabnik se čiščenja pečice loti le enkrat na mesec ali z njim celo odlaša še dlje.

Vgradne pečice s samočistilno funkcijo so odličen pomočnik. Pri visokih temperaturah vsa umazanija zgori in vzdrževanje pečice tako postane enostavno. Samočistilne pečice so lahko opremljene s pirolizo, katalitskim ali parnim čiščenjem.

Prednosti samočistilnih programov pečice

  • Enostavno čiščenje brez napora.
  • Čiščenje brez kemikalij.
  • Redno čiščenje preprečuje kopičenje ostankov in neprijeten vonj pri peki.

Čiščenje s pirolizo

Izraz piroliza izvira iz grščine in pomeni »raztopiti z ognjem«. Gre za fizikalno-kemijski proces s toplotnim ločevanjem snovi. Piroliza poteka pri temperaturi od 300 do 2000 °C. Pečice s pirolizo se običajno čistijo pri temperaturi okrog 500 °C.

Kako poteka čiščenje pečice s pirolizo?

Na notranjih stenah pečice so nameščeni posebni vložki ali plošče, ki absorbirajo umazanijo. Ko se notranjost pečice segreje do temperature 500 ° C, se vsi zapečeni ostanki hrane sežgejo v pepel. Pirolitično čiščenje poteka pod vplivom vročega zraka, je preprosto, učinkovito in prijazno do pečice. Ko se pečica nekoliko ohladi, površino obrišemo z mokro krpo in pečica bo videti kot nova.

Cikel čiščenja traja praviloma 90 minut.

Ali je pirolitsko čiščenje varno?

V notranjosti pečice je žgoča vročina, zato je potrebno, da ostane samo v notranjosti pečice. Vrata in okoliške stene so popolnoma izolirane, da preprečimo opekline. Pečica samodejno zaklene vrata, ki jih je mogoče odpreti šele po zaključku cikla čiščenja. Tako je zagotovljena varnost ves čas čiščenja in tudi po njem.

Katalitsko čiščenje

Toplozračne pečice opremljene s katalizo imajo porozno notranjo površino. Vpijajo maščobo in površina pečice ostane čista. Občasno je treba aktivirati poseben program čiščenja. Pečico segrejemo na 250 °C in nečistoče se sežgejo. Po ohladitvi, je treba notranjost pečice obrisati s krpo.

Katalitične plošče je treba zamenjati po 5 letih delovanja.

Kako uporabljati pirolizo oz. katalizo?

  • Odstranite pekače, rešetke in tekalne mehanizme.
  • Med čiščenjem se pečice ne dotikajte.
  • Ne poskušajte predčasno zaključiti programa.
  • V primeru močnejše umazanije nastavite dva krajša progama čiščenja enega za drugim. To je namreč učinkovitejše od dolgotrajnega čiščenja.
  • Po koncu programa dobro prezračite prostor.
Postopek pirolize ali katalize izvedite enkrat na 2–3 mesece. Hidrolitično čiščenje opravite približno enkrat na mesec.

Hidrolitično čiščenje (AquaClean/Aqualytic/EcoClean)

Čiščenje s pomočjo hidrolize oziroma čiščenje s paro poteka z vašo pomočjo. Kot že ime pove, gre za čiščenje, ki je neločljivo povezano z vodo.

V pečico postavite pekač ali posodo z vodo (lahko tudi z dodanim čistilnim sredstvom namenjenim hidrolizi) in vklopite pečico na temperaturo 90°C. Čistilno sredstvo hlapi skupaj z vodo in pomaga sprostiti prižgane ostanke hrane in maščobo s površine pečice. Po zaključenem postopku pustite, da se pečica ohladi in vse obrišite s krpo. Gre za najcenejšo možnost čiščenja pečice, vendar za razliko od pirolize ali katalize ne omogoča zanesljivega čiščenja vseh nečistoč že med prvim čiščenjem.

Več informacij: Pečice s pirolitičnim in katalitičnim čiščenjem so težje, imajo nekoliko manjšo notranjo prostornino in višjo porabo energije kot klasične pečice. Vendar je vse odvisno od specifičnega modela. Katalizo ali hidrolizo lahko zasledimo tudi pri nekaterih električnih štedilnikih.

Preverite še ostale nakupovalne vodiče iz kategorije Bela tehnika: