Znamka
Cena
Nalepka
Razpoložljivost
Kategorija
Dobavitelj
Glasba krepi um, učinkovito spodbuja ustvarjalnost, skrbi za dobro počutje in je pomembna tudi za družbo. Še pred samim učenjem morate izbrati primerno glasbilo in vso potrebno glasbeno opremo. Takšna izbira ni preprosta in je odvisna od številnih dejavnikov. Dejstvo pa je, da se je določenega inštrumenta pametno učiti že od zgodnjih otroških let.
Izbira glasbila
Klavir
Med mladimi je klavir izjemno priljubljena vrsta glasbila. Otroci se ga lahko pričnejo učiti, ko dopolnijo 5 let – zaradi velikosti rok, moči, položaja telesa in zmožnosti neodvisnega premikanja prstov.
Kitara
Kitaro se lahko prične učiti pri šestih letih. Za igranje na takšen inštrument je namreč potrebna moč prstov, gibljivost in primerna velikost roke – za trden pritisk na strune vzdolž vratu glasbila.
Violina
Violino nekateri otroci pričnejo igrati že pri treh letih starosti, priporočljiva starost pa je 5 let. Tedaj so namreč spretnosti in moč prstov že dovolj razviti, da lahko otrok med igranjem dalj časa drži inštrument. Med godali se lahko na primer izbira še med violo, violončelom in kontrabasom.
Pihala
Za pihala, kot sta na primer klarinet in piščal, ter trobila, kot je trobenta, je priporočena najnižja starost 9 let. Za igranje na takšna glasbila je namreč potrebna določena raven zmogljivosti, prav tako kapaciteta pljuč – da se lahko doseže določene note in da se lahko osvoji pravilna tehnika igranja. Pri saksofonu pa je največji pomislek zagotovo velikost telesa. Tudi v tem primeru je starost 9 let lahko dovolj dobro merilo.
Končna odločitev
Če glasbilo kupujete oziroma izbirate za otroka, priporočamo, da pred končno odločitvijo temeljito preizkusi čim več različnih glasbil. Najbolje je, da najdete glasbeno šolo, kjer ponujajo učenje različnih inštrumentov. Otrok se bo namreč tako lahko seznanil z najrazličnejšimi glasbili pa tudi z različnimi glasbenimi koncepti.
Skupaj z otrokom se prepričajte, kaj je otroku dejansko najbolj všeč in katera vrsta glasbila ga bo tako močno pritegnila, da bo pri njem vztrajal.
Najbolj priljubljena glasbila
Med najbolj zaželena glasbila sodijo:
- kitare,
- klaviature,
- bobni.
Vsi omenjeni inštrumenti pa imajo seveda svoje prednosti in slabosti. Bobni denimo zasedejo veliko prostora, zato niso dobrodošla izbira za manjša stanovanja. Udarjanje po njih je glasno, kar lahko moti sosede. Precej prostora lahko zasedejo tudi klaviature, a so k sreči na voljo tudi manjši modeli.
Kitare ne predstavljajo težav z zavzemanjem prevelikega prostora in so tudi cenovno ugodnejši inštrument. Med dražja glasbila pa sodijo godala ter pihala, prav tako klaviature in harmonike – zahtevajo namreč natančno in zelo skrbno izdelavo.
Glasbena oprema
Seveda se lahko glasbena oprema med različnimi vrstami glasbil precej razlikuje, a vseeno obstaja oprema, ki je prisotna skorajda pri vseh vrstah.
Med univerzalno glasbeno opremo se na primer prištevajo:
- mikrofon,
- stojalo za mikrofon,
- mikrofonski filter,
- notna literatura,
- kovčki in torbe za glasbila,
- slušalke,
- kabli.
O nakupu kovčka ali torbe za glasbilo se vam na primer splača odločiti, če boste svojo opremo pogosto selili oziroma prenašali z ene lokacije na drugo. Inštrument je treba primerno zaščititi, enako velja za studijsko opremo, za katero ste porabili kar nekaj denarja.
Pri nakupu glasbene opreme morate vedno obvezno preveriti, ali je izbrani element povsem kompatibilen oziroma ujemajoč z inštrumentom.
Najbolj prodajano
Yamaha PAC112J Električna kitara 6 strun Črna
Trenutno ni na zalogi
Yamaha PAC112J Električna kitara 6 strun Črna, rjava, bela
Trenutno ni na zalogi
Yamaha Pacifica 012 II BL – električna kitara
Trenutno ni na zalogi
Yamaha C40II – klasična kitara 4/4
Trenutno ni na zalogi