Boditein nakupujte z BREZPLAČNO dostavo!
11,99
na leto

Visoke grede so zaradi številnih prednosti vse bolj priljubljena izbira. Omogočajo, da se vrtnarska dela lahko opravljajo brez sklanjanja, nadzor mikroklime je lažji, tla so ogreta precej hitreje. Tovrstni sistemi so najbolj dobrodošli tam, kjer je zemlja slabša, in tam, kjer ni zemlje za vrt.

Prikaži več

Materiali

Ogrodje visoke grede je lahko zbito iz lesa, prepleteno iz vej, zgrajeno pa iz opeke ali kamnov. Prav tako so visoke grede lahko narejene tudi iz umetnih materialov oziroma so fiksno izdelane.

Lesene visoke grede je pametno zavarovati s pomočjo lanenega olja – les namočimo vanj. Zunanjo stran je dobro premazati z naravnimi premazi za les na vodni osnovi. Notranja stran se obloži s plastično ali gradbeno folijo z zračnimi mehurčki. S tem se podaljša življenjska doba sistema in prepreči uhajanje prsti. Okrog in okrog je gredo pametno obložiti še s filcem. Ta zadržuje vlago in na takšen način preprečuje izsuševanje robov.

Dimenzije

Visoka greda se najbolje obnese na sončni lokaciji. Postaviti jo je treba tako, da je z vseh strani dovolj dobro osvetljena. Priporoča se smer sever–jug. Širina grede naj bo takšna, da lahko z iztegnjeno roko sežete od roba – to je približno 60 centimetrov ali največ 70 centimetrov z ene strani. Če je tovrstni sistem dostopen za delo z obeh strani, je njena širina skupaj z ogrodjem torej največ 140 centimetrov.

Tudi višino morate prilagoditi tako, da bo delo čim preprostejše. Optimalna višina visoke grede je med 60 in 80 centimetri. Nižje ogrodje je primernejše za visoke vrtnine, kot so kumare na mreži, paradižnik, visok fižol. Nižja višina vam bo omogočala lažje obiranje.

Dolžina za visoko gredo pa je lahko povsem poljubna. Odvisna je predvsem od razpoložljivega prostora, pa tudi od vaših želja.

Polnjenje po plasteh

Če boste visoko gredo postavljali neposredno na zemljo, morate najprej obvezno odstraniti travno rušo ter zgornji sloj tal. Če pa boste takšen sistem za vrtnarjenje postavljali direktno na tlakovcih oziroma bo dno visoke grede zaprto, boste morali na dno in ob robovih obvezno namestiti nekoliko debelejši filc.

Po postavitvi okvirja visoke grede sledi polnjenje po plasteh. Na dno namestite gosto mrežo proti voluharju, ki jo je pametno prekriti z volnenim filcem. Sledi drenažni sloj za preprečevanje zastajanja vode. V tem primeru je treba položiti debelejše veje v obliki mreže. Na veje naložite tanjšo plast in dračje – nekje do 20 centimetrov visoko.

Na veje položite obrnjene kose travne ruše ter izkopano zemljo. Slednje prekrijte z organskim materialom, na primer z listjem ali slamo. Dodajte še kompost, ki ga boste morali prekriti s koščki lepenke. Slednja privablja deževnike. Polnjenje boste zaključili s kakovostno prstjo – približno 20 centimetrov visoko.

Pogosta vprašanja

Kdaj je najprimernejši čas za nakup in postavitev visoke grede?

Visoko gredo boste pripravili vsaj kakšen mesec pred tem, ko se boste lotili sejanja. Najprimerneje je takšen sistem postavljati v jesenskem času, ko imate na vrtu praviloma dovolj odpadnega rastlinskega materiala. Če zemlja ni zamrznjena, se visoka greda lahko postavi tudi pozimi ali zgodaj spomladi.

Ali se visoka greda lahko nadgradi v toplo?

Samo z nekaj dodatki lahko visoko gredo na preprost način nadgradite v toplo gredo. Za to potrebujete samo okvir, čez katerega boste morali primerno napeti plastično folijo ali uokvirjeno stekleno šipo.

Na kakšen način lahko dosežemo najučinkovitejše delovanje visoke grede?

V prvi vrsti je ključna lega postavitve visoke grede, prav tako tudi primerno polnjenje z določenimi vrstami materialov. Najbolj pa bo sistem izkoriščen tudi tedaj, ko boste sadili mešane posevke zelenjave skupaj s koristnimi dišavnicami in cvetlicami.

Določi parametre
V kategoriji trenutno ni izdelkov.