Boditein nakupujte z BREZPLAČNO dostavo!
0
na mesec

Tablični računalniki

Na voljo so tablični računalniki različnih cenovnih razredov. Namenjeni so tako zabavi kot resnejšemu delu. A če želite kupiti tablico, ki bo povsem zadovoljila vaše osebne potrebe, si morate pred izbiro odgovoriti na vsaj nekaj temeljnih vprašanj – med drugim: kakšen je ključni namen uporabe?

Enostavni obroki z Leanpay

Pri nakupu tabličnega računalnika na mimovrste=) vam je na voljo možnost plačila na obroke z Leanpay. Plačilo preprosto razdelite na več mesecev in izberite število obrokov, ki vam najbolj ustreza. Vse iz udobja svojega doma in z le nekaj kliki. Več informacij >>

Prikaži več

Namen

Tablica se najpogosteje uporablja za brskanje po spletu, komuniciranje ter za večpredstavnost. Z njo lahko govorite po telefonu, a si morate omogočiti model z režo za SIM kartico. Če boste na njej igrali igrice, potrebujete bolj zmogljivo.

Tablični računalniki se pogosto znajdejo v vlogi bralnikov. V tem primeru dodatne funkcije niso potrebne, zato vam tudi zmogljiva strojna oprema ne bo kaj dosti koristila. Za takšen namen si je morda precej bolje omisliti kar klasični bralnik oziroma e-book. Njegova baterija ima daljšo avtonomijo ter dobo delovanja. Tudi zaslon je v primerjavi s tablico manj utrujajoč. Tablice za mlajše družinske člane morajo imeti nekoliko večji poudarek na fizični vzdržljivosti. Dobrodošla je gumirana konstrukcija in prednameščene poučne aplikacije.

Velikost zaslona

Velikost tabličnih računalnikov se giblje med sedmimi ter desetimi palci. Glede na to jih delimo na več kategorij:

  • od 5- do 8-palčne,
  • od 9- do 11-palčne,
  • od 11- ali večpalčne.

Manjša tablica je dobra izbira, če jo boste uporabljali kot komunikacijsko orodje. Če bo nastopala v vlogi delovnega orodja oziroma jo boste uporabljali za gledanje večpredstavnostnih vsebin, je bolje izbrati večjo.

Razmerje med stranicami

Razmerje stranic 4 : 3 pri tabličnem računalniku je zaželeno za brskanje po spletu. Za ogled filmov in serij je odlična izbira širokokotni zaslon: 16 : 9 ali 16 : 10. Njihova ločljivost je odvisna od diagonale. Manjšim tablicam zadostuje HD ločljivost, večjim pa vsaj Full HD. Visoko ločljivost omogoča oznaka IPS, prav tako odlično reprodukcijo barv ter širok vidni kot. Med daleč najboljše zaslone sodita Super AMOLED in AMOLED. Barve so v tem primeru izjemno bogate. Med uporabo tovrstne tehnologije se izključijo črne slikovne točke, poraba baterije je zato manjša.

Baterija

Baterija za tablico mora omogočati najmanj deset ur aktivne uporabe, in to brez napajanja. Slednje pomeni, da mora manjša tablica vsebovati baterijo, ki ima vsaj 4000 miliamperskih ur, večje pa vsaj 5000 mAh. V primerjavi s pametnimi telefoni imajo tablični računalniki večje baterije, zato se polnijo dlje. V tem primeru je nadvse dobrodošla možnost hitrega polnjenja.

Priključki

Za večino tabličnih računalnikov je značilno, da imajo priključek USB-C. Pri večini lahko prav tako najdete tudi 3,5-milimetrski priključek za slušalke. Nekatere tablice vsebujejo še priključek HDMI za prenašanja zvoka ter slike.

Povezljivost

Večina tabličnih računalnikov je opremljena z brezžično povezavo – z Bluetoothom in WiFi-jem. Slednje omogoča brezžično sporazumevanje med napravami. Pametno si je omisliti tablico, ki podpira 4G omrežje. To namreč zagotavlja bistveno večjo pasovno širino storitve, prav tako izboljšano zmogljivost.

Operacijski sistem

Katero okolje boste uporabljali, določa izbira operacijskega sistema. To je lahko Applovo, Googlovo ali Microsoftovo okolje. Vsako od okolij ima namreč lastne aplikacije, ki jih v drugem sistemu ne boste mogli uporabljati. Če vam bo tablica služila kot delovno orodje, je najbolje, da se odločite za operacijski sistem, ki ga že uporabljate na telefonu ali na računalniku. Torej takšen sistem, ki ste ga že vajeni.

Določi parametre