Boditein nakupujte z BREZPLAČNO dostavo!
0
na mesec

Notranja svetila

Osnovni namen notranje razsvetljave je omogočiti primerno vizualno okolje v prostoru, ki bo zagotovilo optimalno uporabo vida, delovno atmosfero in dobro počutje. Izbrana razsvetljava pa mora v prvi vrsti ustrezati svetlobno-tehničnim zahtevam in predstavlja enega od sestavnih delov celote prostora.

Prikaži več

Izbira

Pri izbiri svetil za notranjo razsvetljavo prostora morate med drugim upoštevati:

  • arhitekturo in oblikovanje prostora,
  • tehniko električnih inštalacij,
  • tehniko gradbenih konstrukcij,
  • tehniko prezračevanja in ogrevanja,
  • tehniko akustike,
  • druge dejavnike, ki sodelujejo pri opremljanju prostorov.

Vrste svetilnih medijev

Na voljo so trije osnovni varčni svetlobni viri:

  • žarnice s halogensko tehnologijo,
  • kompaktne fluorescentne sijalke,
  • svetleče diode ali LED.

Halogenske žarnice so lahko visoko- ali nizkonapetostne. Prvi tip lahko uporabljate namesto klasičnih žarnic – imajo enake navoje; drugi tip pa je primeren samo za posebno oblikovane svetilke – zlasti za namizne in stoječe z vgrajenim transformatorjem.

Kompaktne fluorescentne žarnice v primerjavi s halogenskimi ne oddajajo svetlobe z žarjenjem, temveč z luminiscenco oziroma s sevanjem. Posledično jih pogosto imenujemo tudi sijalke. Na voljo so v različnih oblikah – na primer kot zvite fluorescentne cevi. Energetsko so precej učinkovite. Njihova življenjska doba je okoli 10.000 ur, proizvajajo pa manj toplote. Ker so navoji njihovih žarnic enaki kot pri klasičnih, jih lahko zlahka namestite v vsa obstoječa svetila.

LED sijalke, svetila in LED trakovi so izjemno varčna izbira – porabijo namreč do 85 % manj električne energije kot klasična ali halogenska svetila. Za svoje delovanje potrebujejo nizko napetost in nizek tok, električno energijo učinkovito pretvarjajo v svetlobno. Posledično potrebujejo bistveno manj energije kot običajni izviri svetlobe. LED diode se lahko napajajo tudi prek solarnih celic ali baterije. LED svetila se ne segrevajo, posledično so tudi varnejša. Njihova življenjska doba je tudi do 12 let nenehnega delovanja. So bolj odporna na vibracije in udarce.

Svetila za notranje prostore

V nobeni notranji sobi ne sme manjkati glavna svetilka, ki je lahko kar v obliki lestenca ali stropne svetilke. Za takšne namene so na voljo tudi različni reflektorji in vgradna svetila.

Če je vaše stanovanje oziroma dom opremljen precej preprosto, lahko za glavno svetilko uporabite kar klasičen lestenec. Za razkošnejši slog pa dobro poskrbijo vitražna in kristalna svetila. Otroški lestenec pa se seveda najbolje poda v sobo vašega malčka.

V kopalniški prostor nameščamo kopalniške svetilke, s katerimi lahko na izjemno prijeten način osvetlimo prostor. Odlična izbira so LED svetilke, še zlasti za tiste, ki želite prihraniti pri stroških delovanja. Pri lajšanju razsvetljave pa vam lahko izjemno prav pridejo tudi pametna svetila.

Poleg glavne razsvetljave vam lahko v kuhinjskem prostoru zelo dobro služi podelementna svetilka. Enako dobra izbira sta tudi fluorescentna sijalka ali LED trak.

Na stopnišče in hodnik lahko prav tako namestite LED trak ali različne orientacijske svetilke za vtičnico. Te vam lahko precej olajšajo gibanje.

LED trakove lahko prilepite kar na pohištvo v dnevni sobi – na omaro ali na mizo, na stene pa za dodatno popestritev obesite najrazličnejše okrasne svetleče napise ali osvetljene slike. Na takšen način lahko privlačno okrasite še okenske police in druge površine doma.

Za piko na i poskrbi dizajnersko stropno svetilo, a pazite, da bo njegova osvetlitev še vedno dovolj kakovostna. Njegov videz pa bo zagotovo izjemno zanimiv in se bo odlično dopolnil tudi z drugimi notranjimi svetili. Poleg stropnih dizajnerskih svetil so na voljo še dizajnerske fluorescentne sijalke ter dizajnerska reflektorska in stenska svetila.

Določi parametre