Znamka
Cena
Nalepka
Stanje artiklov
Razpoložljivost
Dobavitelj
Ločljivost zaslona
Velikost zaslona
Frekvenca osveževanja
Funkcije
Monitorji predstavljajo okno v srce računalnikov. Pri nakupu novega ekrana morate biti zato še toliko bolj previdni. Če uporabljate star ali pa povsem neustrezen monitor, zmogljivost vašega računalnika zagotovo ne bo mogla pokazati svojega pravega obraza, še več: za določeno vrsto opravil so primerni samo posebni primerki ekranov.
Pri nakupu monitorja na mimovrste=) vam je na voljo možnost plačila na obroke z Leanpay. Plačilo preprosto razdelite na več mesecev in izberite število obrokov, ki vam najbolj ustreza. Vse iz udobja svojega doma in z le nekaj kliki. Več informacij >>
Med najpogostejšimi vprašanji v povezavi z monitorji sta: koliko palcev oziroma koliko centimetrov naj meri diagonala monitorja; ali bo zadostovala polna visoka razločljivost ali potrebujemo še kaj več?
Kakšen monitor za računalnik je torej najbolj primeren za vaše potrebe?
Namembnost monitorja
Čeprav so si monitorji za računalnik na videz med seboj izjemno podobni, pa se v resnici lahko precej razlikujejo. Že pred nakupom se nujno vprašajte, za kakšna opravila boste monitor uporabljali. Najpogosteje se monitorji med seboj ločujejo glede na uporabo v domačem okolju, v pisarni, na voljo so tudi profesionalni grafični monitorji za naprednejše uporabnike.
Monitorji za domačo uporabo so primerna izbira za tiste, ki iščejo monitor, ki ne zasede prav veliko prostora na pisalni mizi. Odlična izbira je v tem primeru lahko že povsem osnovni model. Tudi najbolj ugodni primerki lahko prikazujejo sliko s primerno frekvenco – vsaj 60 Hz oziroma s 60 sličicami na sekundo. To je več kot dovolj za učinkovito brskanje po spletu ter za ogled video posnetkov.
Preprosti monitorji ne vključujejo vgrajenih dodatkov, kot so na primer zvočniki, USB razdelivci, nastavljiva stojala. Kljub temu pa se lahko tudi najbolj osnovni med njimi pohvalijo z dovolj polno visoko razločljivostjo.
Monitorji za v pisarno, seveda če so primerno izbrani, lahko ponudijo večjo storilnost. Z uporabo dveh monitorjev se lahko storilnost poveča tudi za 50 %. Takšna vrsta monitorjev se v primerjavi z domačimi razlikuje po vgrajenih dodatkih pa tudi po sami postavitvi. V pisarni pa so seveda še kako zelo dobrodošli dodatni USB vhodi, ki so vgrajeni v stranico pisarniškega ekrana. Na takšen način vam USB ključkov in kablov ni treba več nerodno iskati po škatlah.
Pisarniški monitorji pa se lahko pohvalijo tudi s preprostim nastavljivim stojalom. To omogoča, da ekran za računalnik lahko uporabljajo različno visoke osebe. Na voljo so tudi takšni s posebej oblikovanim ergonomskim stojalom, dodatnimi priključki USB, avdio izhodom za slušalke ter vgrajenimi dodatnimi zvočniki. Večina pisarniških monitorjev se lahko prikladno obrne za 180 stopinj.
Ko so v ospredju monitorji za računalnik, seveda pomislimo tudi na takšne, ki so namenjeni svetu videoiger. »Gaming« ali igričarski monitorji so prepoznani po svojem športnem izgledu, po osvetljenih gumbih. Izbira pa ni tako zahtevna, kot je morda videti na prvi pogled. Pri večini monitorjev lahko preprosto sledite pravilu, da je večje boljše. A slednje ne velja za gaming ekrane. Zavedati se je namreč treba, da najboljših rezultatov ne dosežete z izgledom slike, temveč z izjemnim kontrastom ter osveževanjem.
Nekatere vrste videoiger narekujejo uporabo takšnega monitorja, ki prikazuje čim večje število sličic na sekundo. To se izraža s herci (Hz). Več sličic na sekundo torej pomeni bolj resnično igro, čeprav na nekoliko nižji polni visoki razločljivosti. Vrhunsko razmerje med kakovostjo ter hitrostjo slike na primer ponujajo monitorji z ločljivostjo QHD s 1440 pikami.
Profesionalni grafični monitorji so znani po tem, da ponujajo najboljši izgled slike. Prav vsi LCD primerki sliko namreč prikazujejo s pomočjo premikanja mikroskopskih kristalov in to v notranjosti ekrana. Ta lomi svetlobo za ustvarjanje barv. Profesionalcem je precej bolj kot sama hitrost pomemben pravilni prikaz barve. To ponuja tehnologija ekranov IPS, ki je pogosto vgrajena v napredne monitorje.
V profesionalnih monitorjih za računalnike je poleg barve izboljšana tudi ločljivost slike. Ta presega tudi napredne gaming ekrane. Standard grafičnih monitorjev pa se prične pri ločljivosti 4K. Vse pogosteje pa so odmevni tisti, ki ponujajo ločljivost 5K in 8K. Profesionalni 8K monitor se torej lahko pohvali z ločljivostjo, ki je identična 16 osnovnim monitorjem s polno visoko razločljivostjo.
Osnovne smernice
Izbiro računalniškega ekrana torej v prvi vrsti pogojuje namembnost, torej kakšne vrste uporabnik v resnici ste. Monitorji za različne tipe uporabnikov imajo različne konfiguracije. Nasploh pa morate pri izbiri biti pozorni na:
- velikost,
- razmerje stranic,
- ločljivost,
- izris barv,
- svetilnost,
- kontrast,
- ukrivljeni ali raven ekran,
- hitrost osveževanja,
- freeSync/G-Sync,
- panel,
- odzivni čas.
Velikost je pri izbiri zaslona za računalnik daleč najbolj očitna zadeva. Navedbe velikosti so navadno meritev diagonalne vidne površine. Ta se meri v palcih oziroma v inčah. Sega lahko od 15 do 35 palcev ter še več. Priporočamo izbiro ekrana z vsaj 23 palci diagonale, ker je to idealno za trenutno najbolj razširjeno ločljivost, ki je 1920 × 1080. Izberite torej največji monitor, ki vam ga zagotavljata prostor pa tudi proračun. Nakup premajhnega monitorja boste namreč precej hitro obžalovali.
Namizni nosilec s teleskopsko palico za namestitev monitorjev velikosti od 13 do 32 palcev, ki tehtajo do 15 kg.
Trenutno ni na zalogi
Namizni nosilec s teleskopsko palico za namestitev monitorjev velikosti od 13 do 32 palcev, ki tehtajo do 15 kg.
Trenutno ni na zalogi
Namizni nosilec z nastavljivo roko za monitorje z VESA 75×75 in 100×100 ter težo do 8 kg.
Trenutno ni na zalogi
APexel APL-FL06 Odpravite bleščanje zaslona in poskrbite za svoj vid z 28 cm svetilko LED Za prenosni računalnik ali monitor. 3 načini delovanja, nadzor svetlosti, napajanje prek USB. Priložena sta stativ in držalo za monitor.
Trenutno ni na zalogi
Namizni nosilec za LCD monitor Maclean MC-751 13"-32" 8kg vesa 75×75 in 100×100, nastavitev nagiba: +45° do –45°. 2× nastavitev levo-desno 90°.
Trenutno ni na zalogi
Namizni nosilec za dva LCD monitorja AX Pixel Twin 13"-27" 8 kg, nastavitev nagiba: +/-kota vrtenja in 360-stopinjskega obračanja.
Trenutno ni na zalogi
Nosilec za monitor s plinsko vzmetjo. Največja teža monitorja do 9 kg, največji razmik VESA 100×100 mm.
Trenutno ni na zalogi
Robusten nosilec za dva monitorja s širokim razponom za odlično nastavljivost in kote gledanja, ki ga lahko nastavite v pokončni ali ležeči orientaciji. Za dva monitorja velikosti od 17 do 32 palcev in teže do 9 kg
Trenutno ni na zalogi
SPA-140 z robustno jekleno konstrukcijo zagotavlja stabilen nosilec za štiri monitorje z diagonalo od 17 do 32 palcev in težo do 9 kg. Zasnova s širokim razponom za nastavitev in kote gledanja, nastavljiva navpično/horizontalno
Trenutno ni na zalogi
Monitor za uporabo v Spacetronikovem dvožičnem sistemu video vhodnih vrat. Opremljen je s 4,3-palčnim barvnim zaslonom na dotik in dvema dodatnima gumboma na dotik. Idealen za uporabo v enodružinskih hišah in manjših podjetjih.
Trenutno ni na zalogi
Monitor je zasnovan za uporabo z Spacetronikovim dvožičnim sistemom video vhodnih vrat. Opremljen je s 7-palčnim barvnim zaslonom TFT na dotik, ki je opremljen z aluminijastim okvirjem in stekleno sprednjo ploščo.
Trenutno ni na zalogi
Nosilec za monitor SPA-119 je idealen za varčevanje s prostorom v pisarniških kabinetih, saj poveča udobje in učinkovitost vašega dela.
Trenutno ni na zalogi