Znamka
Cena
Nalepka
Stanje artiklov
Razpoložljivost
Dobavitelj
Teža
Znanih je več načinov upravljanja z namakalnim sistemom. Krmilni sistem s senzorji velja za kompleksen sistem, ki je izjemno učinkovit, za to pa so potrebne pravilne nastavitve parametrov posameznih komponent. Takšen sistem lahko poimenujemo tudi kot pametni krmilni sistem namakalnega sistema.
Prednosti
Pametni krmilnik za namakalni sistem lahko povežete prek zastonj ali plačljivih aplikacij z uradnimi vremenskimi postajami. Takšen sistem upošteva osončenje glede na samo lego objekta, s tem pa prilagaja količino vode za zalivanje.
Sistem lahko povežete s števcem za merjenje pretoka vode. Na takšen način izračunate porabo vode za posamezni sektor. Krmilnik vas lahko opozori tudi na puščanje vode v sistemu.
Z vsemi funkcijami, ki vam jih omogoča avtomatski zalivalni sistem, lahko opravljate na daljavo – kjer koli se nahajate. Hkrati lahko z dovoljenjem lastnika namakalni sistem upravlja pooblaščeni inštalater in kot lastniku vam ni treba skrbeti za namakanje.
Funkcije
Pametni krmilnik vam lahko ponudi številne funkcije:
- upravljanje z različnim številom sektorjev namakalnega sistema,
- različni čas namakalnega sistema,
- nastavitev več zalivanj na dan,
- nastavitev dni zalivanja v tednu – neparni, parni, intervalni,
- sejanje trave – po setvi prilagodite zalivanje, ki je drugačno v primerjavi s poznejšim namakanjem,
- zakasnitev zalivanja,
- ročni zagon in ročni zagon po programu,
- uporaba meritve senzorjev dežja in vlage v zemlji ali vremenske postaje na vrtu.
Poleg vseh omenjenih funkcij je avtomatski zalivalni sistem prek modulov in aplikacij povezan na splet. Deluje na podlagi baz podatkov lokalnih vremenskih postaj. S senzorjem lahko nadzira in izračunava porabo vode. Javlja tudi možno puščanje namakalnega sistema, ki lahko nastane kot posledica okvare katere od komponent na hidravliki sistema. Lastnika na daljavo obvešča o svojem statusu. Na podlagi ukazov upravlja svoje delo na daljavo.
Povezovanje pametnega krmilnika z že vgrajenim namakalnim sistemom s klasično krmilno uro
Vsak namakalni sistem lahko nadgradite in povežete s pametnim krmilnikom. Treba je odstraniti stari krmilnik ter priklopiti pametnega. Pogoj, da je to uspešno opravljeno, je dostop Wi-Fi-ja do interneta in seveda ustrezno načrtovanje ter vgradnja namakalnega sistema.
Pametni krmilnik se od navadnega razlikuje predvsem v robustnosti, vizualni podobi in v funkcijski uporabi. Nekateri krmilniki so brez tipk in zaslona. Če ga upravljate prek spleta, modulov ali aplikacij, se lahko delovanje ob motnji prekine. V tem primeru ga torej ne morete upravljati ročno na krmilni enoti in je zato krmilnik z zaslonom ter tipkami v prednosti.
Uspešno delovanje
Če želite, da bo avtomatski sistem za zalivanje deloval kar se da učinkovito, je najprej ključna pravilna vgradnja in ročna nastavitev posameznih sektorjev, nato pa prav tako opazovanje rastlin in potreb, ki jih imajo rastline po vodi.
Seveda ne smete pričakovati, da boste prek aplikacije vedno dobili natančne podatke. Do razlik in zmede lahko pride zlasti tam, kjer je možno pridobivati ter primerjati vremenske podatke različnih postaj.
Ob upoštevanju vseh prednosti pametnega krmilnika, ustrezne vgradnje in nastavitev se takšen zalivalni sistem zelo priporoča tudi s strani strokovnjakov. V končni fazi odtehta svojo ceno ter ima prihodnost pri namakanju tako na manjših kot tudi na večjih površinah.