Boditein nakupujte z BREZPLAČNO dostavo!
0,01
na leto

Kovčki, potovalke in torbe

Za krajše izlete ali daljša potovanja uporabljamo najrazličnejša sredstva, v katera lahko učinkovito shranjujemo vse, kar vzamemo na pot. To so lahko kovčki, potovalke ali torbe. Na voljo je pestra ponudba omenjenih izdelkov, zato je še toliko pomembneje, da ob vstopu v prodajalno natančno veste, kaj želite.

Prikaži več

Kovčki

Ker praviloma kovčka ne kupujemo vsako leto, je v ponudbi dobro preveriti predvsem izdelke kakovostnih proizvajalcev z dolgoletno tradicijo. Ti namreč točno vedo, kaj kupec pričakuje od izdelka in mu to lahko tudi omogočijo.

Pri izbiri novega kovčka se usmerite predvsem na:

  • način oziroma vrsto potovanja,
  • mesto hrambe kovčka,
  • velikost kovčka,
  • število koles,
  • dodatne funkcije.

Če najpogosteje potujete z letalom, je pametno preveriti, kakšne so omejitve prtljage pri različnih letalskih prevoznikih. Maksimalne dimenzije za kabinsko prtljago so lahko zelo različne. Njihovo nepoznavanje hitro privede do nepotrebnih stroškov že na začetku poti. Ko kovček oddajate, je ključna omejitev navadno maksimalna teža, zato je treba obvezno preveriti, koliko tehta prazen kovček. Če pa potovanje večinoma poteka po kopnem, je bolje razmisliti o nakupu potovalne torbe. Njena oblika je mehka in se zato brez večjih težav prilagodi vsaki oviri.

Razmislite, kje nameravate kovček, ko ga ne boste uporabljali, shranjevati. Najmanj prilagodljivi so trdi kovčki. Njihova oblika je namreč fiksna, več prilagajanja dopuščajo mehki kovčki. Še najmanj prostora pa zavzamejo potovalne torbe. Te se namreč lahko sploščijo in zanje lahko hitro najdemo ustrezna mesta za hrambo.

Majhni kabinski kovčki so odlična izbira za kratke vikend izlete ali nekajdnevne počitnice. Nekoliko večji kovčki so dobrodošli za daljša potovanja, ki trajajo okoli enega tedna. Takšna vrsta kovčka je navadno označena z izrazom medium, višina le-tega pa je med 60 in 70 centimetri. Če takšen kovček izbirate v posamezni kolekciji, to torej pomeni, da posežete po kovčku srednje velikosti. Za nekatere mehke kovčke je značilno, da omogočajo možnost razširitve prostornine s pomočjo posebne zadrge. Dodatna prostornina lahko uporabniku dobro koristi pri hranjenju daril in spominkov s potovanja. Za krajša poslovna potovanja izberite trd kovček. Slednji zagotavlja večjo zaščito, obenem deluje še izjemno elegantno. Za štirinajstdnevna potovanja je primerno izbrati največji kovček v izbrani kolekciji.

Kovčki se glede na število koles lahko delijo v dve skupini. To so kovčki z dvema in kovčki s štirimi kolesi. Pri prvem tipu sta navadno obe kolesi delno skriti v ohišju kovčka. Posledično je njegova poškodba med transportom lahko precej manjša v primerjavi s kovčki s štirimi kolesi. Prvi tip je dobrodošla izbira na potovanju, kjer boste kovček večji del vozili po mestnih območjih ali po manj urejenih poteh. Vožnja po dveh kolesih je praviloma prijetnejša in preprostejša, kljub temu se pri daljših vožnjah zlahka utrudite. Kovčki s štirimi kolesi v nasprotnem primeru prevzamejo celotno težo prtljage in vas tako povsem razbremenijo. Pri tem tipu kovčka je zato ključno, da so kolesa čim bolj trpežna. Na račun zadnjih koles pa tovrstni tip kovčka seveda izgubi nekaj uporabne prostornine.

Za večje udobje na poti pogosto poskrbijo še najrazličnejši dodatki in drugi sestavni deli kovčka. Eden od bolj obremenjenih delov so zagotovo zadrge, ki do izraza pridejo predvsem pri mehkih kovčkih. Dobra izbira so denimo kovčki z unikatnim tritočkovnim sistemom zapiranja. Pomembno vlogo imajo tudi izvlečni ročaji z večstopenjsko nastavitvijo višine. Za varnost pa lahko dovolj učinkovito poskrbi vgrajena troštevilčna kombinacijska ključavnica.

Potovalne torbe

Športniki in avanturisti pa raje kot po kovčku posežejo po potovalni torbi. Njihova kakovost in funkcionalnost je povsem primerljiva s kovčki. Priročnejše klasične potovalke z dvema ročajema so dobra izbira za krajše izlete, obisk plaže ali za športne aktivnosti. Pri tej vrsti potovalnih torb skorajda vedno prav pride še naramni pas.

Za daljša potovanja se priporočajo potovalne torbe na kolesih. Zanje je značilno, da so uporabnejša alternativa klasičnim kovčkom. Omogočajo bolj preprosto uporabo prostora, večjo možnost organizacije. Njihov adut je tudi dostopnejša cena v primerjavi s kovčki. Vse prednosti vas lahko zelo hitro prepričajo k nakupu, a le če ste seveda pripravljeni spregledati nekoliko manjšo zaščito.

Pogosta vprašanja

Kateri material je primeren pri izbiri kovčka?

Trd kovček iz plastike je težji, kompaktnejši, a ko material popusti, poči. Lažji in bolj prilagodljiv je polipropilen, ki se pod pritiskom tudi upogne, lupino kovčka je zato težko poškodovati ali uničiti. Najboljšo zaščito nudi aluminij, a je najtežji.

Kakšen kovček je najbolje izbrati za krajša potovanja?

Izbira kovčka za krajša potovanja je odvisna od vrste ter količine oblačil, prav tako od destinacije. Kabinski kovček je lahko dovolj dobra izbira za krajše poti in toplejše destinacije. Tega lahko brez doplačila vzamete s seboj na letalo. Najprimernejši kovček je velikosti nekje med 60 in 75 litrov.

Raje izbrati kovček z dvema ali štirimi kolesi?

Kovček z dvema kolesoma je dobra izbira na potovanjih, kjer ga boste večji del vozili po urbanih območjih, po manj urejenih poteh. Vožnja je prijetna in preprosta, a se pri daljših vožnjah lahko precej utrudite, ker del teže vseskozi podpirate z roko, s katero vlečete kovček. Kovčki s štirimi kolesi pa prevzamejo celotno maso prtljage in vas lahko povsem razbremenijo. Njihovo izogibanje oviram in manevriranje je precej lažje v primerjavi s kovčki z dvema kolesoma.

Določi parametre
V kategoriji trenutno ni izdelkov.