Boditein nakupujte z BREZPLAČNO dostavo!
11,99
na leto

Kako vzpostaviti zeliščni vrt? Zmogli bodo tudi neizkušeni vrtnarji


Ročno pridelana zelišča služijo kot zdrava začimba, ki pripravljenim jedem doda edinstveni okus in aromo. V vročih poletnih dneh iz njih lahko pripravite osvežilne limonade ali jih posušite za zimo in uporabljate ne le kot začimbo za jedi, temveč tudi za pripravo čajev ali kopeli. Zeliščni vrt ne bo prinašal veselja samo vam, s svojimi cvetovi in omamnim vonjem bo privabljal tudi čebele in metulje in jim zagotavljal potrebno hrano. Kako vzpostaviti zeliščni vrt, ki bo prestavljal en košček raja na vašem vrtu?

Zelišča lahko gojimo na različne načine. Lahko rastejo na terasi ali balkonu v cvetličnih loncih ali koritih, kjer pa ne bodo uspevala tako dobro kot v naravnem zunanjem okolju. Če imate lastni vrt, potem posadite zelišča tja. Za nagrado dobite ne le bogato letino aromatičnih in zdravilnih rastlin, temveč tudi očarljivo tihožitje in prijeten kraj za sprostitev. Zadostuje kotiček dopolniti z naslanjačem ali ležalnikom.

Kako vzpostaviti zeliščni vrt? Zmogli bodo tudi neizkušeni vrtnarji

Zelišča potrebujejo sonce

Večina zelišč, ki jih pri nas gojimo predstavlja t.i. sredozemska zelišča (gre na primer za sivko, timijan, origano ali rožmarin). Te vrste naravnost obožujejo sonce. Zato pri izbiri primernega kotička za zeliščni vrt izberite tisti del vrta, kjer bodo rastline čez dan čim dlje izpostavljene soncu. Idealna je torej južna ali vzhodna stran. Če bodo rastline rastle v delni senci, bodo ravno tako uspevale, le da ne dosežejo takšnih dimenzij, kot na bolj sončnih in toplih predelih (ampak npr. za meto in meliso je delna senca idealno mesto). Na splošno torej velja, da bolj kot so zelišča izpostavljena soncu, bolj bodo aromatična.

NAMIG! Poleg sonca imajo zelišča rada tudi zavetne kotičke, pred vetrom jih lahko ščiti denimo živa meja iz iz prepletenih vej leske, ki poudari naraven videz zeliščne grede. Na rob grede lahko posadite denimo tudi bolj trpežna zelišča, kot je mačja trava ali sivka.

Prst naj bo prepustna

Večina zelišč zahteva dobro prepustna tla, bogata z gramozom in peskom. Zelišča ne zahtevajo veliko hranil v tleh, ne potrebujejo rednega gnojenja, hkrati ne prenašajo prekomerno vlažnih tal, ker sicer začnejo gniti. Kljub temu obstaja nekaj izjem, kot je meta, luštrek ali bazilika, ki potrebujejo redno zalivanje in dovolj hranil.

Preden začnete s sajenjem zelišč, je treba temeljito pripraviti tla:

  • Vzemite lopato in prekopajte zemljo. Odstranite ves plevel, vključno z vsemi vrstami korenin.
  • Težka tla zrahljajte z drobnim gramozom ali peskom ter temeljito premešajte.
  • V primeru glinenih tal je treba narediti drenažo.
  • Kakovostne pogoje za rast zelišč lahko ustvarite tudi z dodajanjem lesnega pepela v zemljo, vendar ne smete preseči količine enega ali dveh veder na kvadratni meter.
  • Dodate lahko tudi nekaj kalcija in majhno količino dobro zorjenega komposta, po možnosti iz lastnega kompostnika.

Ustvarite gredico glede na svoje prioritete in možnosti

Zeliščni kotički so lahko zasnovani na več načinov, prilagoditi jih je mogoče lastnim potrebam in površini, ki je na voljo. Obstaja več načinov, kako urediti zeliščni vrt:

  • Če prisegate na klasiko, oblikujte pravokotno gredo, ki jo razdelite na manjše kvadrate, ločene s pločniki ali drobnimi potkami. V posamezne kvadrate posadite posamezne vrste zelišč. Zeliščni vrt lahko od ostalih delov vrta ločite z živo mejo, uporabite lahko na primer pušpan, ki ga boste redno vzdrževali in obrezovali z vrtnimi škarjami.
  • Če prisegate na naravni slog, lahko izberete gredice različnih oblik, ki bodo delovale naravno. Potke naj bodo valovite in nepravilno razporejene. Zelišča lahko razporedite na domiselne načine, da nastane usklajena celota. Cvetovi se bodo na ta način med seboj mešali, da nastane prelep zeliščni travnik. Potke med posameznimi predeli grede lahko prekrijete z gramozom, prodnikom ali ploščatimi kamni, ki zeliščnemu kotičku dodajo prav posebno noto.
  • Če se po naravi ustvarjalni in bi radi vrt obogatili tudi z drugimi elementi, lahko ustvarite zeliščni skalnjak. Idealno je, če imate na vrtu nagnjen teren, da vam ga ne bo treba umetno ustvarjati. Poiščite dovolj kamnov in izoblikujte skalnjak svojih sanj. Kamne lahko postavite vodoravno ali navpično, lahko jih dopolnjujete z drugi naravni elementi, kot so drevesna debla. Pri tem bodite previdni in se izogibajte iglavcem, ki lahko prekomerno zakisajo tla. Vedno posegajte po deblih ali vejah listavcev, po možnosti sadni dreves.
    → Prednost skalnjakov je tudi v tem, da kamni akumulirajo toploto in prst segrevajo tudi ponoči, kar je za zelišča zelo dobro.
  • Zelo priljubljen je še en način pridelovanja zelišč, gre za t.i. zeliščne spirale, ki so praktične in omogočajo gojenje zelišč, ki zahtevajo različne pogoje. Za gradnjo zeliščne spirale boste potrebovali ravne kamne ali opeke. Prednost takšne konstrukcije je, da voda teče iz zgornjih delov v spodnje dele, zato so zgornji deli primerni za gojenje zelišč, ki potrebujejo precej bolj suho zemljo, v nižje ležečih predelih lahko za razliko od tega gojite rastline, ki za pravilno rast potrebujejo ustrezno raven vlažnosti.
  • Še en priljubljen način gojenja zelišč so dvignjene gredice. Te so idealne predvsem za manjše vrtove ali zemljišča z manj kakovostno, težko ali ilovnato prstjo. Dvignjeno gredico lahko kupite ali jo sami izdelate, nato jo napolnite s primernim substratom (po možnosti posebej prilagojenim za zelišča) in posadite rastline.
PAMETEN NASVET

Pri sajenju zelišč ne pozabite, da morajo biti višje rastline posajene zadaj, v ospredju pa naj bodo nižje rastline in takšne, ki prekrijejo tla. Enako pravilo velja tudi pri razporeditvi enoletnic in trajnic. Enoletnice naj bodo vedno posajene ob robu grede ali skalnjaka.

Dajte prednost sadikam

Ko je prostor za zeliščni vrt pripravljen, lahko začnete s pripravo načrta za sajenje. Vedno najprej gredo narišite na papir in izoblikujte načrt razporeditve posameznih rastlin, pri tem upoštevajte njihovo velikost in prostorske zahteve.

Izbira zelišč je odvisna od vaših želja in prioritet. Če sodite med ljubitelje juhe, posadite peteršilj, luštrek ali zeleno, če prisegate na aromatična zelišča, potem zagotovo ne smete pozabiti na sivko, timijan ali rožmarin.

→ Pri vzpostavitvi zeliščnega vrta priporočamo obiskati vrtnarijo in kupiti že vzgojene rastline. Tako boste izrazito pospešili celoten postopek.

OPOZORILO! Ne kupujte sadik zelišč v supermarketih s hrano. Ta so praviloma namenjene hitri porabi in niso namenjene gojenju.

Seveda lahko zelišča pustite rasti iz semen, a v tem primeru boste morali začeti že v zgodnjih pomladnih mesecih. Poleg tega boste potrebovali substrat za sejanje, prostor v hiši z veliko svetlobe ali rastlinjak. Nekatera zelišča, na primer sivko, je doma zelo težko vzgojiti iz semen.

Kaj vse lahko gojite?

Obstaja veliko načinov za gojenje zelišč na zeliščnem vrtu. V naših vremenskih pogojih uspevajo navadna zelišča, ampak tudi nekoliko bolj eksotične rastline, zlasti če jih za zimo presadite v cvetlični lonec in jih postavite v hladnejše prostore v hiši. K najpogosteje gojenim zeliščem v naših podnebnih pogojih sodijo:

  • drobnjak, majaron, peteršilj, luštrek, koriander, koper, bazilika, meta, melisa, rožmarin, materina dušica, timijan, sivka, ožepek, žajbelj ali satureja.

Lahko gojite tudi številna druga zelišča, ki so sicer prisotna tudi v naravi in služijo za pripravo zeliščnih čajev, denimo:

  • šentjanževka, detelja, ehinaceja, lučnik, srčnica, sleznik ali ognjič.

Imate le majhen vrt? Nič za to!

Če sanjate o zeliščnem vrtu, a se borite s pomanjkanjem prostora, vam ni treba obupati. Številna zelišča je mogoče gojiti skupaj z zelenjavo, v tem primeru vam bodo naredila dodatno uslugo. Številna aromatična zelišča imajo namreč repelentni učinek in odganjajo listne uši in različne škodljivce, zato gojenje skupaj z zelenjavo ni le ekonomično, temveč tudi praktično, učinkovito in estetsko.

Poskusite lahko z naslednjimi kombinacijami:

  • Sivka spodbuja rast jagod s tem, da odganja mravlje,
  • zelena odbija bolhače in ščiti zelje pred glivičnimi boleznimi,
  • žajbelj se lepo ujema s cvetačo, brokolijem, ohrovtom in grahom,
  • meta ščiti krompir pred plesnijo,
  • koper pospešuje kalitev korenčka in ščiti peso,
  • bazilika se odlično dopolnjuje s papriko in kumarami, ker spodbuja njihovo rodovitnost,
  • ognjič ščiti jagode in krompir pred ogorčicami,
  • majaron bo pomagal zaščititi čebulo pred čebulno plesnijo,
  • kamilica ščiti por pred črvivostjo,
  • mrtva kopriva odbija krompirjevca, zato se odlično poda h krompirju.
NASVET ZA KONEC:

Na koncu imamo za vas še nekaj praktičnih nasvetov, ki vam bodo pomagali ustvariti všečen in uspešen zeliščni vrt:

  • Zeliščni vrt lahko dopolnite z različnimi elementi in okraski ter ustvarite prijeten kotiček, kjer boste z veseljem počivali in preživljali svoj prosti čas.
  • Privlačen je zeliščni vrt v kombinaciji z vodnim elementom, kot je vrtno jezero, ob katerem lahko ustvarite senčni kotiček za zelišča, ki obožujejo vlago.
  • Na območje zeliščnega vrta lahko postavite tudi hotel za žuželke, ki bo ne le impresiven, ampak tudi praktičen dodatek.
  • Če se želite izogniti rednemu plevenju, uporabite zastirko iz lesnih sekancev ali narezane slame.
  • Pozimi se splača zelišča prekriti z vejevjem, da ne zmrznejo.

Vso srečo pri gojenju lastnih zelišč!