Boditein nakupujte z BREZPLAČNO dostavo!
11,99
na leto

Kako urediti vrt tako, da postane funkcionalen in zagotovi želeno sprostitev?

Ni pomembno, ali nameravate zasnovati povsem nov vrt ali prenoviti obstoječega. Če ste se odločili ustvariti prostor, ki ne bo videti le estetsko prijeten, ampak bo tudi harmoničen, impresivno posajen s pravimi rastlinami in postane oaza miru in sprostitve, potem boste morali začeti s skrbnim načrtovanjem. Poglejmo, na kaj je treba paziti pri načrtovanju in kako zasnovati vrt, ki bo izpolnil vsa vaša pričakovanja.

Zasnovati funkcionalen in estetsko privlačen vrt ni enostavna naloga. Preden začnete s kakršnimi koli deli, poskrbite za temeljito načrtovanje. Če ne želite uporabljati storitev krajinskih arhitektov, morate samo postati en izmed njih. Vzemite si torej dovolj časa, da do potankosti premislite vse podrobnosti in učinkovito razporedite prostor na vrtu. Kaj velja upoštevati pri načrtovanju vrta in pri čem moramo biti še posebej pozorni?

Jak rozvrhnout zahradu tak, aby byla funkční a lákala k relaxaci

Načrtovanje je ključna sestavina

Preden začnete s kakršnimi koli spremembami in uresničevanjem svojih idej, naredite dober načrt! Vzemite svinčnik in papir, sprehodite se po vrtu, izmerite ga in narišite na papir njegov tloris. Priporočljivo je uporabiti karo papir, s katerim boste lažje določili natančno merilo, en kvadratek na listu praviloma ustreza enemu kvadratnemu metru parcele. Ne pozabite v načrt vrisati vse zgradbe, ki že stojijo na parceli, ter označiti položaj komunalne infrastrukture. Slednje je še posebej pomembno pri načrtovanju položaja bazena, ogrevanega rastlinjaka, dovoda vode do rastlinjaka ali sajenju dreves z globokimi koreninami.

Razmislite o namenu

Ko narišete načrt obstoječe parcele, morate priti na jasno, kakšen vrt si pravzaprav želite.

  • Kakšne so vaše potrebe?
  • Kaj pričakujete od vrta?
  • Bi radi imeli vrt za sprostitev, ali želite predvsem uporaben vrt?
  • Bi radi ustvarili vrt v konkretnem slogu, kot je angleški ali japonski?

Vprašajte se, kaj vam je na vrtu pomembno in brez česa si vrta sploh ne morete predstavljati.

  • Ali naj bo na vrtu bazen?
  • Želite ribnik? Naj bo okrasni ali namenjen kopanju?
  • Potrebujete paviljon ali pergolo?
  • Kje bo vrtni kotiček za sedenje?
  • Potrebujete posebno mesto za pečenje na žaru?
  • Če imate otroke ali jih načrtujete v prihodnosti, kam želite postaviti peskovnik, tobogan ali gugalnico?

Vse te stvari je treba skrbno pretehtati in vključiti v načrt. Ne pozabite niti na morebitne pločnike ali potke.

PAMETEN NASVET

Načrtovanje vrta je najbolje narediti neposredno na terenu. Sprehajajte se torej po vrtu toliko časa, dokler ne bo načrt dodelan do zadnje podrobnosti. Bolje je porabiti nekaj dni ali tednov za načrtovanje, kot pa na koncu doživeti razočaranje nad slabo postavitvijo.



Razporeditev vrta

Ko ste si na jasnem glede osnovnih elementov, lahko začnete z načrtovanjem posameznih delov vrta. Načrtujte, kje bo koristni del vrta, kje bo okrasni del in kateri del bo namenjen travniku, kam boste posadili okrasne rastline, grmičevje in drevesa in kje bi želeli imeti skalnjak.

  • Najprej v svoj načrt vrišite drevesa in grmičevje. Upoštevajte njihovo višino in predvsem širino.
  • Šele ko boste vedeli, kje bodo drevesa in grmi in koliko prostora bodo zavzeli, začnite z načrtovanjem manjših rastlin.

Kako izbrati rastline?

Preden začnete načrtovati razporeditev posameznih raslih, označite na svojem načrtu smer posameznih strani neba, tako boste vedeli, kam in kdaj bodo padali sončni žarki.

Poleg tega je pametno poznati pH vaše prsti, vsaki rastlini namreč ustreza drugačen pH in sestava tal, zato morate vedeti, da vrt s težko ilovnato prstjo ne bo ustrezal rastlinam, ki potrebujejo lahko ali peščeno zemljo. Če se takšnim rastlinam kljub temu ne želite odpovedati, lahko ustvarite dvignjene grede, v katere boste dali takšno prst, kot jo potrebujejo.

Pri načrtovanju upoštevajte vremenske razmere – nekatere rastline ne prenesejo vetra, druge močnega sonca ali nasprotno sence. Zato razlikujte:

  • Senčne lege
  • Polsenčne lege
  • Vlažna območja
  • Suha območja
  • Mesta, izpostavljena sunkom vetra

Kako kombinirati rastline?

Razporeditev in barvno usklajevanje rastlin je odvisno predvsem od vašega okusa. Vendar je treba vedeti, da če želite doseči celosten videz vrta, morate saditi rastline v skupinah, ne samo po en primerek. Na vrtu je priporočljivo saditi izmenično nizke in višje elemente za doseganje prostorske globine, zimzelene rastline se splača kombinirati s cvetočimi.

Pri izbiri rastlin dajte prednost trajnicam, ki vam jih ne bo treba vsako leto ponovno saditi. Če ne želite posvetiti veliko časa košnji trave, lahko namesto trave izberete pokrovne rastline, ki ne zahtevajo skoraj nobene nege ali date prednost cvetličnemu travniku ali ali nižji gredi z obrobo, v katero posadite cvetoče ali zimzelene rastline. Ne bojte se niti rastlin v velikih zunanjih cvetličnih loncih ali koritih.

NAMIG! Če si ne upate sami načrtovati postavitve rastlin in hkrati ne želite plačati krajinskega arhitekta, vzemite svoj načrt s sabo v vrtnarijo in prosite osebje, da vam svetuje pri izbiri primernih možnosti.

Kaj bo uspevalo na vrtu?

Obstaja več možnosti, kaj posaditi na vrt:

  • Iglavci služijo kot soliteri (odlični sta jelka ali smreka)
  • Sadno drevje – jabolka, hruške, slive, murve
  • Sadni grmi – borovnice, robide, maline
  • Okrasne trate
  • Praproti
  • Enoletnice
  • Okrasne čebulice
  • Češnjevi cvetovi – sakure
  • Vresje
  • Zelišča
  • Rastline plezalke ali lesnate rastline

Na splošno velja pravilo, da drevesa, večji iglavci in grmovnice, ki zrastejo v višino več metrov, spadajo k ograji, kjer poskrbijo za senčenje in zagotavljajozasebnost pred radovednimi pogledi. Toda takšne visoke rastline lahko uporabite tudi če želite ločiti posamezne dele vrta ali zagotoviti senco le na določenih območjih.

Pred drevesa in visoko grmičevje posadite nižje grmovje, ki zraste do višine največ enega metra ga kombiniramo s trajnicami ali okrasnimi travami.

PAMETEN NASVET

Pri izbiri rastlin imejte v mislih zlasti raznolikost in jih posadite glede na najbolj primeren letni čas, najbolje spomladi in naprej jeseni. Seme trave vedno sejemo kot zadnje.

Kaj pa pobočja?

Pogosta težava, s katero se soočajo ljudje pri načrtovanju vrta, so strma pobočja. Na splošno velja, da rahlo nagnjen teren predstavlja v glavnem prednost, ker vrt poživi in prispeva k njegovi privlačnosti.

Toda določena težava se pojavi, ko je pobočje bolj strmo, vendar tudi za takšne primere obstaja rešitev.

  1. Lahko opravite terenska dela, ki pa so naporna in pogosto finančno zahtevna,
  2. ali pa se lotite prilagoditev s pomočjo rastlin in si na svojem vrtu ustvarite čudovit in zanimiv kotiček.

Idealno, če je pobočje utrdite s pomočjo krepiti s pomočjo lesnatih rastlin in na njem izoblikujete kaskade, suhe zidove ali kamnita pobočja. Pobočja so idealen kraj zlasti za skalnjake. Lahko jih tudi poživite z vodnim virom, manjši slap, terasasto jezero ali vodnjak jim podarijo edinstven šarm.

NASVET ZA KONEC: Da bo vaš vrt zares edinstven in individualen, ne pozabite niti na različne vrtne dekoracije, ki si jih lahko poljubno izberete po svojem okusu. Uporabite lahko naravne materiale, kot sta les in kamen, in to tako v naravni kot tudi obdelani obliki. Napake ne boste naredili niti z keramičnimi dodatki, različnimi kipi, hoteli za žuželke in drugimi dodatki, ki so bogato na voljo v vrtnarijah. Poseben značaj prinaša tudi vrtna osvetlitev, ki lahko osvetli predel vzdolž poti ali pločnikov ali okolico dreves. Domišljija vsekakor ne pozna meja in je odvisno samo od vas, kako boste prilagodili svoj vrt svojim predstavam.
Želimo vam, da vam uspe ustvariti pravo oazo za svoje dobro počutje!

Pri oblikovanju vrta vam bo prav prišlo naslednje: