Kako izbrati solarni tuš? Osredotočite se na prostornino, način sidranja in pritisk
V poletnih mesecih pride zelo prav, če se človek lahko osveži kar na prostem, zlasti po delu na vrtu ali pred vstopom v bazen. Temu so namenjeni solarni tuši, ki lahko segrejejo vodo na okolju prijazen način in vi se boste izognili tuširanju z ledeno mrzlo vodo. A če želite, da bo tuš služil svojemu namenu, je treba izbrati pravi model. Poglejmo, na katere lastnosti velja paziti in kako izbrati solarni tuš.
Kako deluje solarni tuš?
Solarni tuš deluje na osnovi sončnega kolektorja, ki segreva vodo v zalogovniku s pomočjo sončnih žarkov. Zato je pomembno, da zanj izberemo sončno lego, ki jo sončni žarki obsevajo večino dneva, poleg tega naj bo tudi v zavetrju – tako ga boste lahko uporabljali od prvih sončnih dni v aprilu do konca starega poletja. Morda se zdi, da solarni tuš ni ravno zapletena naprava, vendar je treba pri izbiri upoštevati več bistvenih specifikacij, ki zagotovijo da bo tuš v celoti izpolnil svoj namen. Kaj imamo v mislih?
Se želite samo na hitro osvežiti ali se zares natančno stuširati? Od tega je odvisno, kateri volumen je pametno izbrati!
Pred nakupom solarnega tuša je treba ugotoviti, za kateri namen boste vrtni tuš najpogosteje uporabljali. Želite samo hitro osvežitev? Ali boste tuš uporabljali za temeljito tuširanje, ki traja nekoliko dlje? Boste tuš uporabljali sami ali je namenjen veččlanski družini? Vse to so ključna vprašanja, ki jih morate odgovoriti pred nakupom zalogovnika za vodo. Njegova prostornina je lahko zelo različna – giblje se od 8 litrov pa vse do 60 litrov. Katera različica bo prava za vas?
Primeren je za eno, največ dve osebi in hitro osvežitev pred vstopom v bazen ali masažno kad ali po kopanju.
Standardna prostornina, ki zagotavlja možnost temeljitega tuširanja tudi z uporabo gela za prhanje. Topla vodo bo tekla približno 10 do 15 minut, zato tuš lahko uporablja več družinskih članov (prostornina okoli 20 litrov je priporočena za največ štiričlansko družino).
Zasnovan je za veččlansko družino in temeljito tuširanje, zagotavlja toplo vodo za približno 20 minut.
Sodi med največje in zagotavlja maksimalno udobje, ki je primerljivo s klasičnim tušem.
→ Rezervoarji za vodo s prostornino od 40 do 60 litrov so na voljo samo za fiksno nameščene solarne tuše.
Razmislite o namestitvi solarnega tuša
Še eno pomembno vprašanje je, ali boste tuš uporabljali samo na enem mestu ali ga želite premikati po vrtu. Prenosni tuši so lažji in imajo manjše zalogovnike, fiksni imajo večje zalogovnike, so robustni, razmeroma težki in praviloma imajo več funkcij – zlasti pipo za umivanje stopal.
Zasnovani so za namestitev na trdo podlago, kot so denimo tlakovci, betonska podlaga vgrajena v trato ali tla na terasi. Imajo bolj trpežno konstrukcijo in večji zalogovnik za vodo, zaradi česar so primerni tudi za daljše tuširanje ali za več oseb. Njihova slabost je lahko višja nabavna cena. Primerne so predvsem kot dodatek k bazenom in masažnim kadem ob fiksni namestitvi in pogosti uporabi.
Po potrebi jih lahko premikate po vrtu, saj niso trdno pritrjeni k tlom in imajo razmeroma lahko konstrukcijo. Prihranili si boste montažna dela, poleg tega je tuš enostaven za sestavljanje in tudi nabavna cena je pri tovrstnih modelih ugodnejša kot pri fiksnih. Njihova pomanjkljivost je, da imajo manjši zalogovnik za vodo, praviloma so nižje kakovosti in je treba poskrbeti za njihovo kakovost, velikokrat ne prenesejo močnejših sunkov vetra. Večkrat tudi nimajo pipe za umivanje nog.
Prenosni solarni tuši so še posebej primerni kot dodatek k napihljivim bazenom ali za uporabo med sezonskim delom.
Ne pozabite, da je vrtni solarni tuš treba priključiti na dovod vode, pri tem se uporablja hitri priključek za vrtno cev. Zato pred izbiro preverite, ali imate na voljo tovrsten priključek in preverite, ali mora biti vaš model ves čas priključen na vodni vir, ali ga je po polnjenju zalogovnika mogoče odklopiti.
Ne podcenjujte izbire materiala
Kakovost in cena solarnega tuša sta odvisni od uporabljenega materiala. Na trgu se najpogosteje srečujemo s plastiko, aluminijem in nerjavečim jeklom, pri čemer ima vsak material svoje prednosti in slabosti.
Plastika
Prednosti | Slabosti |
---|---|
|
|
Aluminij
Prednosti | Slabosti |
---|---|
|
|
Nerjaveče jeklo
Prednosti | Slabosti |
---|---|
|
|
Zato je izbiro materiala pametno prilagoditi vašim zahtevam. Če imate raje prenosno prho, izberite plastično izvedbo. Če nameravate solarni tuš postaviti na fiksno mesto in prisegate na kakovost, potem boste morali v nakup vložiti več denarja in kupiti tuš iz aluminija ali nerjavečega jekla, ki vam bo služijo več let.
Nekateri modeli iz aluminija/nerjavečega jekla imajo kromirane komponente, kar vpliva na višjo ceno, pa tudi boljšo vzdržljivost. Takšni modeli so izjemno trpežni in lahko prenesejo nenadne temperaturne spremembe.
Pritisk vode je pogost kamen spotike
Naslednji podatek, ki ga morate preveriti, je pritisk vode. Solarni tuš se priključi na vodovodni sistem in zato je pred nakupom treba preveriti, kolikšen pritisk lahko spustite v tuš. Standardna in hkrati optimalna vrednost se giblje med 3 in 3,5 bara. Pri nižjem pritisku vode pretok ne bo zadostoval.
Višina tuša
Pri izbiri solarnega tuša upoštevajte tudi njegovo višino. Nekateri solarni tuši imajo fiksno višino, ki je ni mogoče spreminjati. Standardna višina znaša približno dva metra, vendar je smiselno, da si višji posamezniki ali otroci višino prilagodijo in si tako zagotovijo bolj udobno tuširanje.
Dodatna oprema zagotavlja udobno tuširanje
Potem ko glede na zgoraj navedene bistvene parametre izberete model tuša, lahko posvetite pozornost tudi dodatnim funkcijam in elementom, ki poskrbijo za splošno udobje med tuširanjem.
- Praktičen dodatek je pipa za umivanje nog, zahvaljujoč kateri si lahko operete noge, ne da bi morali uporabiti glavo tuša.
- Praktična je tudi mešalna armatura, s katero lahko nastavite želeno temperaturo vode. Ta dodatek pride prav zlasti v vročih poletnih dneh, ko se voda v zalogovniku lahko segreje do 60 °C.
- Za maksimalno udobje med prhanjem lahko dokupite tudi posebno podlogo za tuš, da ne boste stali na travi ali v luži.
Upoštevajte tudi, da je treba zagotoviti odtekanje vode, bodisi s pomočjo kanalčka, ki zagotovi odvajanje vode denimo v zbiralnik, ali drenaže iz gramoza, zahvaljujoč kateri bo voda postopoma pronicala v tla. Če med tuširanjem nameravate uporabljati gel za tuširanje, vselej speljite odtok proti čistilni napravi, kanalizaciji ali zbiralniku.
Pogosta vprašanja pri izbiri solarnega tuša
Kako deluje solarni tuš?
Napolnite zalogovnik solarnega tuša z vodo. Rezervoar absorbira sončne žarke in jih uporablja za ogrevanje vode. Na ta način se voda lahko segreje vse do temperature okrog 60 °C. Nekateri tuši uporabljajo samostojen sončni kolektor za zbiranje sončne energije.
Kolikšno prostornino solarnega tuša izbrati?
Prostornina solarnega tuša je odvisna od števila družinskih članov in od nameravane uporabe. Za 4-člansko družino, ki tuš namerava uporabljati za tuširanje pred vstopom v bazen, zadostuje prha s prostornino 40 litrov. Če želite tuš uporabljati za natančno tuširanje, priporočamo prostornino 60 litrov. Za hitro osvežitev za dve osebi zadostuje približno 10 litrov prostornine.
Kam postaviti solarni tuš?
Izberite mesto, ki je čim dlje izpostavljeno sončnim žarom in se nahaja v zavetrju. Podlaga naj bo ravna.