Boditein nakupujte z BREZPLAČNO dostavo!
11,99
na leto

Kako izbrati dron?

Letenje z droni je priljubljena vrsta zabave, vendar droni pogosto sodijo tudi na področje dela profesionalcev. Droni s kamero lahko fotografirajo in snemajo iz ptičje perspektive ter ustvarjajo edinstvene posnetke. Če potrebujete dron za rekreativno uporabo, ali imate višje ambicije, vam bomo svetovali, na kaj morate biti pozorni pri izbiri. Predstavili vam bomo tudi priljubljene drone za otroke, ki so zelo hitro postali zelo iskana igrača.


Potrebujete dron za otroke, prostočasovno ali profesionalno uporabo?

Najprej morate razmisliti o namenu, za katerega boste dron uporabljali. Želite kupiti igračo za otroke, snemati video posnetke za zabavo ali iščete zanesljivo napravo za profesionalno snemanje ali raziskovanje terena? Posamezni modeli se razlikujejo po kakovosti in izvedbi, opremi in funkcijah.

Kako izbrati dron


Dron za otroke je zabavna igrača za naše najmlajše.

Droni za otroke služijo kot igrače za mlajše otroke in mladostnike. Upravljamo jih z daljinskim upravljalnikom ali pametnim telefonom. Zasnovani so tako, da lahko kljubujejo pogostim padcem. Njihove tehnične specifikacije niso zelo napredne, vendar v ponudbi najdete tudi otroške drone s kamero.

  • Nizka cena
  • enostavno upravljanje, primerno tudi za začetnike
  • omejene zmogljivosti (manjši doseg, manj funkcij itd.)
Preverite ponudbo

Droni s kamero so idealni za hobi uporabo.

Droni za rekreativno uporabo sodijo v najbolj razširjeno kategorijo. Najpogosteje so na voljo v obliki kvadrokopterjev, ki so zaradi odlične stabilnosti in zmogljivosti idealni za običajno uporabo. Primerni so za tiste, ki so že preizkusili najugodnejše modele in želijo dron uporabljati pogosteje.

  • dobro razmerje med ceno in zmogljivostjo
  • več načinov letenja
  • kamera oziroma možnost njenega priklopa je samoumevna funkcija

Drone za profesionalno odlikuje vrhunska zmogljivost in dizajn

Če želite snemati visokokakovostne posnetke ali dron potrebujete za raziskovanje terena in imate visoke zahteve glede kakovosti posnetkov, dosega in drugih specifikacij, izbirajte med ponudbo profesionalnih dronov.

  • odlične tehnične lastnosti
  • video v 4K kakovosti
  • velik doseg in domet zahvaljujoč veliki zmogljivosti baterije
  • višja nabavna cena
  • zahtevno upravljanje, potrebne izkušnje

→ Posebne kategorije dronov:

Dirkaški droni

Zaradi vse večjega števila turnirjev postajajo dirkaški droni vse bolj priljubljeni. Praviloma gre za drone, ki letijo s hitrostjo, ki je višja od 100 km/h. Tovrstni modeli so neobičajno lahki in okretni, zato so sposobni z visoko hitrostjo premagovati različne ovire.

Notranji droni

V to kategorijo uvrščamo drone za uporabo v notranjih prostorih. Njihove dimenzije so praviloma manjše, so lažji in v primerjavi z droni za zunanjo uporabo nekoliko manj trpežni. Posledično so na voljo po nižji ceni, pogosto v obliki dronov za začetnike ali otroke.

Drony Ready to fly

Gre za popolnoma sestavljene drone, ki jih je mogoče takoj uporabiti za letenje, ne zahtevajo nakupa dodatnih sestavnih delov. Ti modeli so še posebej primerni za začetnike, ki nimajo izkušenj s sestavljanjem dronov.


Droni in število propelerjev – kako se razlikujejo posamezni modeli?

Droni se po zasnovi razlikujejo glede na število propelerjev. Ti bistveno vplivajo na lastnosti in zmogljivosti dronov. Kakšne so prednosti in slabosti posameznih vrst in za kaj so primerni?

  • Trikopterji
    Gre za drone s tremi propelerji. Primerni so zlasti za akrobatsko letenje in trike, saj so okretni, vendar relativno nestabilni.
  • Kvadrokopterji
    sodijo med najbolj razširjene, gre za drone s štirimi propelerji, ki so okretni, a hkrati stabilni in odporni proti vetru. Ker zmorejo leteti s kamero, so primerni kot droni za rekreativno uporabo.
  • → Kvadrokopterji imajo lahko konstrukcijo v obliki črke H ali X. Konstrukcija v obliki črke H je bolj odporna na mehanske poškodbe pri padcu, konstrukcija v obliki črke X je bolj dovzetna za poškodbe, a oblikovno bistveno preprostejša in posledično tudi najbolj razširjena.

  • Heksakopterji
    so opremljeni s šestimi propelerji. Gre za težje, a bolj stabilne drone, ki so primerni za vetrovne pogoje. Idealne so tudi za nošenje težje opreme.
  • Oktokopterji
    so droni z osmimi propelerji, odlikuje jih močan motor in odlična stabilnost tudi v zahtevnih pogojih. Zahvaljujoč močnemu motorju lahko nosijo tudi zelo težko tehnično opremo, zato so namenjeni predvsem za profesionalce.

NAMIG: Na drone, ki nimajo vgrajene kamere, lahko pritrdite športno kamero po svoji izbiri, vendar je treba paziti na združljivost z dronom.

Kaj je odločilnega pomena pri izbiri drona?

Če ste si jasnem, kakšno vrsto drona želite kupiti, je čas, da se osredotočite na posamezne tehnične specifikacije, ki so pri izbiri ključnega pomena.

Co rozhoduje při výběru dronu?

Najdaljše trajanje leta in vrsta baterije

Trajanje leta se pri večini dronov giblje med 10 in 30 minutami. Odvisno je od vremenskih pogojev in obremenitve drona. Nekateri posebej lahki modeli imajo čas letenja do 1 uro.

→ Droni so praviloma opremljeni z enim od dveh tipov baterij:

  • Li-Ion – so cenejše, kljubujejo samdejnemu praznjenju v času nedejavnosti, a se hitreje obrabijo.
  • Li-Pol – so dražje, odlikujejo jih priročne dimenzije, a se hitreje izpraznijo.

Domet letenja in nadzor drona

Domet leta je določen z dosegom upravljalnika. Za modele, ki jih upravljamo s pametnim telefonom, praviloma velja, da imajo krajši doseg (do približno 100 metrov), modeli s klasičnim upravljalnikom pa celo do razdalje 2–5 km. Treba je poudariti, da v primerjavi z upravljanjem prek aplikacije, imajo standardni upravljalniki več funkcij in upravljanje drona je natančnejše.

Maksimalna hitrost drona

Povprečna hitrost drona je približno 40 km/h, hitrejši modeli lahko dosežejo hitrost do 60 km/h. Dirkaški droni dosegajo hitrost več kot 100 km/h.

Zasnova kamere

Droni s kamero so namenjeni zlasti tistim, ki želijo fotografirati ali snemati videoposnetke iz zraka. Droni omogočajo snemanje izjemnih posnetkov, denimo med športom, vožnjo z avtomobilom itd.

→ Izbirate lahko med 2 različicama:

  • Droni z vgrajeno kamero – kamera je vgrajena v ohišje drona, pogosto ima lastno upravljanje za optimalno nastavitev kota snemanja.
  • Droni z možnostjo priključitve zunanje kamere – primerni so za tiste, ki želijo uporabljati lastno zunanjo kamero, vendar je treba paziti na združljivost s kardanom drona.

Ločljivost kamere naj bo vsaj FullHD, da bodo slike dovolj kakovostne. Izjema niso niti modeli s sodobno 4K kamero.

Material drona

Pri izbiri drona pazite tudi material, iz katerega je izdelano ohišje. Tudi ta namreč do določene mere vpliva na odpornost drona proti mehanskim poškodbam.

→ S katerimi droni se srečamo najpogosteje?

  • Plastični droni – praviloma najcenejši, primerni so za otroke in začetnike.
  • Droni iz durala – izstopajo zlasti po nizki masi in izjemni trpežnosti, primerni so za zmerno napredne uporabnike.
  • Laminatni droni – so razmeroma lahko in hkrati trpežni, zahvaljujoč ugodni ceni so zelo priljubljeni pri srednje izkušenih uporabnikih.
  • Karbonski droni – so izjemno lahki, a hkrati zelo krhki, zato so primerni zlasti za izkušene pilote.

→ Na trgu pogosto lahko najdete kombinacije omenjenih materialov, ki so uporabljeni v različnih delih drona, odvisno od obremenitve in dovzetnosti za poškodbe.


Vrste načinov letenja

Nekateri droni vključujejo samodejne prednastavljene načine, pa tudi na ročne načine, ki pa so namenjeni zgolj izkušenim pilotom. Za pravilno delovanje nekaterih samodejnih načinov je potrebna GPS navigacija.

Kateri samodejni načini letenja so med najpogostejšimi?

  • Follow me – način, ki omogoča, da dron sledi gibanju upravljalnika, uporaben je na primer pri vožnji z avtomobilom.
  • Point of interest – naloga drona je opazovati določeno interesno točko iz vseh možnih zornih kotov.
  • Journey – priljubljen način, pri katerem se dron najprej oddalji od vas in se nato počasi spet približuje k vam.
  • Return home – praktična funkcija, pri kateri se dron vrne na začetno pozicijo.
  • Home lock – zasilni gumb, ki zagotavlja vrnitev drona na mesto vzleta, npr. če izgubite nadzor nad dronom ali ta izgine iz vašega zornega polja.

Katere dodatke za drone je koristno kupiti?

Pri nakupu drona bodite pozorni na opremo, ki je del pakiranja. Pogosto je vključen kovček, vendar nekatere druge dodatke je treba dokupiti posebej.

  • Nadomestna baterija – če želite z dronom leteti dlje, kot omogoča zmogljivost ene baterije, priporočamo nakup dodatnih nadomestnih baterij, ki jih v primeru praznjenja zlahka zamenjate in se izognite potrebi po polnjenju na kraju samem.
  • Spominska kartica – če pogosto fotografirate ali snemate, je pametno imeti na zalogi nadomestno pomnilniško kartico.
  • FPV očala – za projiciranje trenutne slike iz kamere drona.
  • Kardan – služi za namestitev kamere in blaženje tresljajev, odlično stabilizira sliko tudi v zahtevnih vremenskih razmerah.

Droni in pravila letenja

Za letenje z droni veljajo stroga pravila, ki jih je treba upoštevati, ker uporabnik drona postaja aktiven udeleženec v zračnem prometu. Upoštevati morate predpise, ki so v veljavi od leta 2021.

V nadaljevanju navajamo nekaj najpomembnejših:

  • Vsak dron, težji od 250 gramov, mora biti registriran s pomočjo spletnega obrazca na strani Uprave za civilno letalstvo.
  • Uporabnik mora opraviti spletni preizkus teoretičnega znanja, potrebnega za upravljanje drona.

Poleg tega je treba spoštovati tudi prej veljavne pogoje in načela za letenje drona:

  • Dron morate imeti na očeh.
  • Ohranjati je treba varno razdaljo od letališč in drugih območij s prepovedjo letenja.
  • Upoštevati je treba občinske odloke in spoštovati pravice prebivalcev pozidanega območja.

Drony a pravidla létání

Pogosta vprašanja v zvezi z izbiro dronov

Kje lahko letim z dronom?

Z dronom lahko letite a območjih, ki jih določa Zakon o civilnem letalstvu, prepovedano je letenje v bližini letališč in na območjih s prepovedjo letenja, na pozidanih območjih lahko veljajo posebni pogoji. Bodite previdni pri potovanjih v tujino, v nekaterih državah namreč velja prepoved vnosa dronov in njihovo letenje.

Nasveti za pilotiranje drona?

Dron lahko upravljate z daljinskim upravljalnikom, pametnim telefonom ali tabličnim računalnikom. Če se začetniki, izberite model s preprostim upravljanjem in samodejnimi načini letenja.

Ali je potrebna registracija drona?

Da, od januarja 2021 velja, da mora biti vsak dron, ki je težji od 250 gramov ali je opremljen s sistemom za snemanje, ustrezno registriran. Izjema so na primer droni, ki služijo le kot igrača za otroke do 14 let (morajo biti opremljeni z oznako CE).


Preverite še ostale nakupovalne vodiče iz kategorije Foto oprema: