Boditein nakupujte z BREZPLAČNO dostavo!
0
na mesec

Žoge za nogomet postajajo vse bolj priljubljena in zaželena izbira tako mlade kot starejše generacije. Če želite izbrati dovolj kakovostno žogo, boste morali paziti na kar nekaj ključnih dejavnikov.

Prikaži več

Velikost

Velikost nogometne žoge je lahko označena z 1 do 5. Najmanjše so namenjene predvsem otrokom, ker jih je precej lažje nadzorovati, so lažje in zato manj obremenilne za telo.

Nogometni žogi velikosti 1 in 2 imata premer približno 15 centimetrov. Namenjeni sta najmlajšim igralcem. Ker so takšne žoge manjše velikosti, jih lahko vzamemo s seboj skorajda povsod. So odlično orodje za izboljševanje tehnike, obenem pa so lahko izvrstno darilo.

Nogometna žoga velikosti 3 je namenjena za osemletnike, lahko pa tudi za mlajše otroke. Njen premer je 19 centimetrov, težka je približno 290 gramov.

Nogometna žoga velikosti 4 je namenjena za treninge in tekme. Uporabljajo jo lahko otroci med 8. in 12. letom starosti. Njen premer je skoraj 21 centimetrov. Tehta približno 350 gramov.

Nogometna žoga velikosti 5 se uporablja najpogosteje. Je odlična izbira za tekme otrok, ki so starejši od 12 let, in za odrasle. Njen premer je 22 centimetrov, teža pa znaša med 410 in 450 gramov.

Kakovost

Pri ugotavljanju kakovosti nogometne žoge je v ospredju kar nekaj pomembnih kriterijev. Med drugim:

  • prava oblika,
  • velikost,
  • teža,
  • pritisk,
  • odboj,
  • ravnotežje,
  • absorpcija vode.

Vse omenjeno so tudi merila, ki jih FIFA vedno upošteva, ko podeljuje certifikate kakovosti.

Notranji del

Mehur predstavlja notranji del žoge. Ta je lahko izdelan iz gume, lateksa ali butila. Za najboljše žoge za nogomet se uporablja mehur iz lateksa. Takšne žoge zagotavljajo najboljši stik in nadvse kakovosten odboj. Za nogometne žoge za treninge in nekatere tekme se uporablja butilni mehur. Takšne žoge se učinkoviteje ohranjajo, so trpežnejše na dolgi rok, a so trše in težje.

Za najcenejše žoge za nogomet so značilni gumijasti mehurji. Ti najdlje ohranjajo zračni tlak in so dovolj vzdržljivi. Ne zagotavljajo pa dovolj dobrega stika ali vzorcev letenja.

Zunanji sloj

Za zunanji sloj žoge za nogomet se lahko uporabljajo trije glavni materiali. To so:

  • PVC ali polivinilklorid,
  • PU ali poliuretan,
  • mešanica PVC-ja in PU-ja.

PU omogoča najboljši stik z žogo, ker na površini tvori mehko plast. Za sodobne nogometne žoge je značilen fini ali nekoliko bolj grob površinski vzorec, kar omogoča dodatno izboljševanje stika. Žoge z bolj gladko površino so praviloma cenovno dostopnejše. So bolj odporne na vodo, kljub temu pa drsijo na mokri površini in posledično z njimi ni tako preprosto rokovati.

Pogosta vprašanja

Kakšna je razlika med brezšivnimi in šivanimi nogometnimi žogami?

Nogometne žoge so lahko brezšivne ali pa je njihov šiv viden. Brezšivne se sestavljajo s pomočjo toplotnega tesnjenja. Nasploh so bolj vzdržljive, imajo boljši oprijem in so odpornejše na vodo. Slednje zagotavlja boljši nadzor. Žoge z vidnimi šivi so strojno ali ročno sešite. Najbolj napredne pa so narejene s pomočjo kombinacije obeh načinov.

Katera je ključna razlika med današnjimi žogami za nogomet?

Z razvojem tehnologije so se uveljavile nogometne žoge z manj ploskvami in najrazličnejših oblik ter barv. Vsak od proizvajalcev lahko ima svojo obliko, pa tudi svojo razporeditev ploskev. Ključna razlika med sodobnimi žogami za nogomet pa je zagotovo način povezovanja ploskev.

Na kakšni temperaturi je najbolje puščati nogometno žogo?

Žogo za nogomet je najpametneje hraniti na sobni temperaturi nad 15 stopinj Celzija. Pozimi je ne smete puščati zunaj. Prav tako je ne smete sušiti na grelnem telesu.

Določi parametre
V kategoriji trenutno ni izdelkov.