Umetnost organiziranosti: nasveti za urejanje vašega doma
Se počutite v svojem domu nekoliko utesnjeni? Malce nereda nikoli ne škoduje, toda napačno postavljeni predmeti in slaba organiziranost bivalnih prostorov lahko sčasoma vplivajo tudi na vaše počutje. Uporabite naše nasvete in vaš dom bo vedno urejen.
Dobra organiziranost doma lahko bistveno izboljša kakovost vašega življenja, prav tako pa zmanjša stres ter vam prihrani čas in energijo, ki bi ju sicer porabili za iskanje stvari ali urejanje bivalnih prostorov. Če ste se kdaj sami lotili organizacije doma in končna slika ni bila takšna, kot ste si jo predstavljali, potem je zelo verjetno, da ste se celotnega postopka lotili napačno.
V izogib temu uporabite naš vodnik, s katerim si boste povrnili prostor v vašem domu in vedno našli stvari, ko jih dejansko potrebujete. Prepričani smo, da bo z našo pomočjo vaš dom vedno urejen!
Načela organizacije vašega doma
Še preden začnete s postopkom odstranjevanja nepotrebnih stvari, se je treba seznaniti z nekaterimi načeli organizacije doma. Ti vas bodo vodili pri odločanju o tem, kaj je uporabno in kaj ne, poleg tega pa bo vaš dom še dolgo časa urejen.
- Predno bo vaš dom urejen, boste odkrili ogromno nečistoče in pozabljenih stvari. Organiziranje doma zahteva čas, toda nikar ne obupajte. Med dolgotrajnim razvrščanjem boste namreč našli ogromno prahu in pozabljenih stvari ter se soočili s kupom starih oblačil. Toda ko se boste prebili skozi vse prostore, bo vaš trud poplačan.
- Med seboj vedno združujte podobne predmete. Ne glede na to, za kateri bivalni prostor gre, vedno med seboj združujte podobne stvari. Na ta način boste lažje našli stvari, poleg tega pa boste dobili natančen občutek, koliko česa imate.
- Zavrzite ali darujte stvari, ki jih resnično ne potrebujete. Upoštevajte strogo pravilo, da zavržete ali podarite vse predmete, ki jih niste uporabili že dlje časa. Prav tako zavrzite oblačila, ki so strgana, umazana in nepopravljiva.
- Označite škatle in mape. Stvari, ki jih ne potrebujete pogosto, shranite v škatle in jih ustrezno označite. Podobno velja tudi za vse vredne papirje, račune in druge dokumente.
- Poiščite mesto za vsako stvar v svojem domu in jo vedno postavite nazaj. Pri organizaciji doma je ključnega pomena, da za vsako stvar v svojem domu poiščete ustrezno mesto. Še bolj pomembno pa je, da jo po uporabi vedno postavite nazaj na svoje mesto. Tako se boste izognili neprestanemu iskanju stvari, ko jih najbolj potrebujete.
Preden se lotite organizacije svojega doma …
Podobno kot pri mnogih drugih opravilih je tudi pri organizaciji doma ključnega pomena, kako se boste tega lotili. Še preden začnete, pa vam svetujemo, da:
- natančno načrtujete dneve za organiziranje in čiščenje;
- kupite organizatorje za police, predalnike, shrambe, hladilnike;
- izdelajte etikete za označevanje;
- kupite ustrezna čistila;
- preverite, kam boste odpeljali stvari, ki jih ne potrebujete več.
Kako najbolje organizirati svoj dom?
Organiziranje doma je mnogo več kot pa le hitro čiščenje in pospravljanje. Celoten postopek vključuje najprej oceno stvari v prostoru, nato odstranjevanje nereda in ponovno vzpostavitev sistema organiziranosti doma, ki vam najbolj ustreza.
Glede na to, da v svojem domu različne bivalne prostore uporabljamo za različne namene, je najbolje, da se organizacije doma lotite po posameznih prostorih. V nadaljevanju sledi seznam vseh opravil, s katerimi bo vaš dom urejen.
Kuhinja
Za kuhinjo je pomembno, da je čista, funkcionalna in brez navlake, saj vas le tako ne bo spravljala v jezo vsakič, ko boste pripravljali kosilo. Prav tako pa izpostavljamo pomembnost kuhinjskih elementov, na katere morate biti še posebej pozorni.
Shramba, hladilnik in zamrzovalnik: Najprej vzemite vsa živila iz shrambe, hladilnika in zamrzovalnika ter zavrzite vse s pretečenim rokom uporabe. Nato se lotite temeljitega čiščenja in živila pospravite ter jih organizirajte tako, kot vam najbolj ustreza. Za večjo urejenost uporabite organizatorje za hladilnik, prozorne plastične posode za shranjevanje in živila ustrezno označite z nalepkami. V primeru večjih zalog hrane bodite pozorni na to, da so živila s krajšim rokom uporabe razvrščena pred tistimi, ki imajo daljši rok uporabe.
Kuhinjske omare: Iz kuhinjskih omar vzemite vso posodo in opravite temeljito revizijo, kaj potrebujete in česa ne. Nato omare očistite in vanje zložite posodo, pri tem pa skušajte upoštevati nekaj pravil:
- Posoda, ki jo uporabljate pogosteje, naj bo na lažje dostopnih mestih.
- Posodo zložite ločeno v omare glede na njen namen; plastična posoda je na primer organizirana posebej v kuhinjski omarici, medtem ko so krožniki ali skodelice prav tako v ločeni omarici.
- Pri urejanju posode v kuhinjske omarice uporabite organizatorje za kuhinjske omarice, organizatorje predalov, razna stojala in dodatne police.
Dnevna soba
Za dnevno sobo je ključnega pomena, da je urejena, saj se boste na ta način v njej počutili bolj udobno, zato najprej pospravite oziroma odstranite stvari, ki ustvarjajo nered. Temeljito preglejte vse knjige, CD-je ali DVD-je ter ocenite odeje, pregrinjala in okrasne blazine. Obdržite le svoje najljubše in poskrbite, da so vedno lično zloženi na svojem mestu.
Na klubski mizici naj bo čim manj predmetov - ta naj bo rezervirana le za daljinske upravljalnike v času, ko gledate televizijo. Vse ostale predmete pospravite v omare in pri tem uporabite organizatorje predalov in omaric, škatle ali pa razmislite o sedežni garnituri z dodatnim predalom za shranjevanje.
Spalnica
Spalnica je prostor za počitek, zato pospravite vse stvari, ki bi vas lahko spravljale v stres. Iz garderobnih omar in predalov najprej vzemite vsa oblačila. Tista oblačila, ki jih ne nosite ali so vam celo premajhna ali prevelika, podarite ali odpeljite v zabojnike za odvržena oblačila.
Oblačila, ki so vam ostala, razvrstite nazaj v omare tako, da jih ločite na oblačila za prosti čas, športna oblačila, službena oblačila, svečana oblačila, perilo, nogavice in podobno. Za večjo preglednost omar uporabite dodatne police in obešalnike, za večjo preglednost predalov pa so idealni organizatorji predalov. Morebitne dodatke, kot so ure, nakit, pasovi, kape, torbe, nahrbtniki in podobno, pospravite ločeno od oblačil.
Tudi v spalnici je pomembno, da so vam oblačila in predmeti, ki jih redno uporabljate, vedno pri roki. Vse, česar ne potrebujete, pa pospravite na višje police, ki so težje dostopne.
Za dobro počutje v spalnici je ključnega pomena tudi njen splošen izgled. Zato na postelji ne puščajte oblačil, ampak jih redno pospravljajte v omaro oziroma v koš za umazano perilo. Potrudite se, da posteljo vsako jutro posteljete, nočna omarica pa naj služi le budilki ali kot odlagalna površina za knjigo.
Kopalnica
V kopalnici preživimo veliko svojega časa, predvsem pa v njej začnemo dan, zato je še toliko bolj pomembno, da je funkcionalna in so nam stvari vedno pri roki. Prav tako pa tudi drži, da se v njej lahko zelo hitro znajde tudi veliko nepotrebnih stvari in pripomočkov.
Zato najprej izpraznite vse kopalniške omarice in preverite rok uporabe vseh šamponov, gelov, deodorantov, krem, ličil in drugih kozmetičnih izdelkov za nego kože. Vse, česar ne uporabljate več, zavrzite.
Kopalniške omarice je najbolje organizirati po tematiki, pri čemer uporabite prozorne plastične posode, pregrade, škatle za shranjevanje in posebne organizatorje za kopalnice. Vse izdelke in pripomočke razvrstite v naslednje skupine:
- šamponi, balzami in izdelki za nego las;
- kodralniki, brivniki, ravnalniki, sušilniki za lase;
- nega kože, kot so vlažilne kreme, toniki in sredstva po britju;
- ličila;
- brisače;
- čistila, pralni prašek, mehčalec;
- zdravila in drugi dodatki.
S tem, ko boste vse omenjene pripomočke pospravili v kopalniške omarice in predale, bo kopalnica že na prvi pogled izgledala bolj urejeno. Za še večjo urejenost pa poleg tega uporabite še obešalnike za obešanje brisač, dozirnike mila in koš za umazano perilo.
Iščete opremo in dodatke za dom? Preverite ponudbo na mimovrste=).
Hodniki, predsobe
Za hodnike in predsobe je pomembno, da vam omogočajo neovirano gibanje in prehajanje iz enega prostora v drugega. Če so namenjeni shranjevanju čevljev in obešanju oblačil, potem temu namenite dovolj prostora glede na vaše potrebe.
Za shranjevanje čevljev uporabite ustrezne omare, ki vam nudijo dovolj polic za vse pare čevljev, tako zimske kot tudi letne. Zelo dobrodošlo je, da imate v predsobi tudi kakšen predalnik za shranjevanje rokavic, kap in drugih drobnarij ter odlagalne poličke za ključe. Ne pozabite tudi na dovolj obešalnikov za oblačila posameznih članov družine in obiskovalcev.
Ko se lotite organizacije, najprej izpraznite vse omare. Temeljito preglejte vse pare čevljev in zavrzite vse tiste, ki jih zaradi obrabljenosti ne uporabljate več. Čevlje ločite med seboj glede na njihov namen. Športne copate pospravite v en del omare, poletne natikače v drug del, zimske škornje posebej in tako naprej. Na ta način boste vedno vedeli, kje je vaš najljubši par čevljev ali športnih copat.
Bivalni prostori morajo biti prijetni in udobni, kar včasih pomeni tudi nekaj nereda. Ko pa postanete preobremenjeni s stvarmi in jih ne najdete, ko jih potrebujete, je organiziranost doma tudi pot do duševnega miru. Upoštevajte naše nasvete za urejanje doma - splačalo se vam bo!