Znamka
Cena
Nalepka
Stanje artiklov
Razpoložljivost
Dobavitelj
Vrsta sesalnika
Izhodni filter
Vhodna moč
Teža
Se sprašujete, kateri sesalnik bo ustrezal vašim potrebam? Najprej je treba preveriti, kolikšno površino redno sesate. Nato morate premisliti, ali želite kombinacijo sesalnika in pomivalca ali dajete prednost akumulatorskemu sesalniku. Kako izbrati sesalnik in kakšna je ponudba na tržišču?
Vrste sesalnikov na tržišču
- Sesalniki z vrečko– prah se nabira v zamenljivih vrečkah
- Sesalniki brez vrečke – prah se nabira v posodi, bolj gospodarno delovanje, zmorejo tudi mokro sesanje
- Pokončni sesalniki – brez nastavkov za sesanje, običajno tudi brez kablov, manjša zbiralna posoda, udobnejše sesanje
- Večnamenski (multifunkcijski) sesalniki – primerni za vse vrste površin in nečistoč, pogosto tudi za okna ali tkanine (zofe)
- Parni sesalniki in pomivalci – sesalnik s pomivalcem, tla posesa in očisti s pomočjo pare pod pritiskom
- Ročni sesalniki – primerni za avtomobil, priročni sesalniki za drobne nečistoče namesto metlice in lopatke
- Industrijski sesalniki – visoko zmogljivi robustni sesalniki za velike površine v proizvodnih halah ali delavnicah
- Robotski sesalniki – akumulatorski pogon, primerni za večje hiše in stanovanja
- Sesalniki za pepel – posebni sesalniki za pepel iz kamina, kaminskih ali lončenih peči
- Sesalniki za okna/ čistilci oken – akumulatorski čistilci in mokri sesalniki za čiščenje oken, steklenih površin in ogledal, ne puščajo kapljic in sledi
- Globinski sesalniki – suho in mokro sesanje, za globinsko čiščenje površin in odstranjevanje nečistoč, prahu, bakterij in alergenov
Kolikšno prostornino vrečke/posode sesalnika izbrati?
Da vam ne bo treba prazniti posodo oziroma menjati vrečko med sesanjem, izberite sesalnik z zadostno prostornino. Pri tem je pomembna površina za sesanje, pa tudi stopnja onesnaženosti.
Površina za sesanje | Prostornina vrečke |
---|---|
do 60 m2 | približno 2 – 2,5 l |
60 – 120 m2 | približno 3 – 4 l |
več kot 100 m2 | več kot 4 l |
Zmogljivost in moč sesalnikov
Ne veste, kakšna je razlika med zmogljivostjo in močjo sesanja? Ta dva podatka sta pri izbiri bistvenega pomena in se nanašata na dve različni lastnosti.
- Zmogljivost sesanja – glavni podatek, ki določa, kakšna bo kakovost sesanja, odločilna je zmogljivost motorja in pretočni upor filtrov
- Moč sesanja – ne določa natančne zmogljivosti sesalnika, v večji meri se nanaša na porabo
Dandanes se sesalniki z močjo nad 900 W sploh ne proizvajajo več, to pa ne pomeni, da so manj zmogljivi. Razlog je tem, da sodobni sesalniki porabijo v primerjavi z aparati z močjo 2000 W sorazmerno manj električne energije.
Glasnost sesalnika
Glasnost je pri izbiri odločilnega pomena, zlasti če živite v stanovanju. Najglasnejši so ciklonski sesalniki, katerih glasnost presega tudi 80 dB. Po drugi strani robotski sesalniki včasih ne presegajo niti 55 dB.
- okrog 60 dB – tišji sesalniki, primerni za stanovanje
- okrog 70 dB – običajni sesalniki
- nad 80 dB – zelo glasni, praviloma ciklonski sesalniki z visoko zmogljivostjo sesanja
Vrste filtrov pri sesalnikih
Če želite učinkovito počistiti bivalni prostor, potrebujete filter, ki zadrži vse drobne nečistoče in prah. Kaj pomeni HEPA in EPA filter in kaj so mikrofiltri?
- HEPA in EPA filter – napredni filtri primerni za osebe z alergijami, zadržijo tudi najmanjše delce, višja kot je številka, boljša je učinkovitost filtriranja (HEPA 12- EPA 12, HEPA 13, EPA 10, EPA 11...)
- Mikrofilter – osnovni filter iz pene
- Pralni filter – po končanem sesanju filter odstranimo in operemo z vodo
- Vodni filter – delce zadrži voda, ko jo kasneje zlijete
Nastavki in dodatki za sesalnike
Za vsak sesalnik je na voljo različen nabor dodatkov in vrečk za sesalnike. Kateri nastavki so del paketa in kaj lahko dokupite?
- Turbo krača – opremljena z lastnim motorjem za večjo zmogljivost sesanja, primerna za dlake in drobne nečistoče, običajno del paketa pri dražjih sesalnikih in tistih za živalske dlake
- Nastavek za reže – za težje dostopne predele, praviloma del paketa
- Nastavek za tekstil – primeren za naslanjače in zofe, v večini primerov del paketa
- Nastavek za trda tla – za vse vrste trdih talnih oblog, običajno ga ne boste našli v osnovnem paketu
- Univerzalen nastavek – univerzalen nastavek za vse vrste talnih površin
Preglejte naš podroben vodnik Kako izbrati sesalnik.
Pogosta vprašanja pri izbiri sesalnika
Kateri sesalniki so najbolj priljubljeni?
Klasični sesalniki so najpogosteje prodajana vrsta sesalnikov. Dobrodošli so zlasti za sesanje trdih talnih površin ter preprog. Ključne prednosti so visoka zmogljivost, različni modeli, funkcije ter dodatna oprema in cenovna dostopnost. Njihova glavna slabost je, da je doseg omejen s kablom in električnimi vtičnicami.
Zakaj so pokončni sesalniki dobra izbira?
Pokončni sesalniki so izjemno lahki ter lahko stojijo brez dodatne podpore. So kompaktni in se preprosto zložijo. Modeli z omrežnim napajanjem imajo višjo moč ter odlično poskrbijo za čiščenje še tako zahtevnih preprog. Če je njihov kabel priključen, modeli na akumulator ne omejujejo čiščenja.
Z Leanpay lahko izberete število obrokov, ki vam najbolj ustreza in plačilo preprosto razdelite na več mesecev. Za vse potrebujete le nekaj klikov in le par minut. Več informacij >>
Sesalniki
Ob vsej ponudbi na trgu je lahko izbira sesalnika razmeroma velik podvig. Kako izbrati sesalnik za živalske dlake in kaj upoštevati, ko sesalniki niso več opremljeni z energijsko nalepko?
Zakaj sesalniki niso več opremljeni z energijsko nalepko
Dandanes proizvajalcem sesalnikov ni treba navajati porabe aparatov, za sesalnike energijska nalepka ni več obvezna. Zakaj? Ker je vsak proizvajalec porabo svojega izdelka testiral po lastni metodi in tako vrednosti na nalepki niso ustrezale dejanski porabi sesalnika v običajnem gospodinjstvu. Pri izbiri se boste morali temu podatku odreči, lahko pa upoštevate glasnost, zmogljivost sesanja in prostornino posode ali vrečke.
Sesalniki za pasje dlake primerni za lastnike živali
Za ljubitelje hišnih ljubljenčkov je sesalnik nepogrešljiv pripomoček, zato so se proizvajalci osredotočili tudi na njihove potrebe. Obstajajo sesalniki, ki so posebej zasnovani za sesanje živalskih dlak. Pogosto so označeni z napisom »Animal Care« ali »Pet Pro«. Značilnosti teh sesalnikov so zlasti:
- fin HEPA ali EPA filter,
- visoka zmogljivost sesanja,
- rotacijska turbo krtača v paketu,
- nastavek za tekstil v paketu.
Sesalniki s pomivalcem 2v1
Če želite efektivno očistiti bivalni prostor, izberite sesalnik 2v1. Takšni pokončni sesalniki razpolagajo s posodo za prah in za vodo. Sesalniki tla posesajo in jih nato še pomijejo z vodo. Zelo priporočljivi so za lastnike hišnih ljubljenčkov.
Akumulatorski sesalniki
Vas pri sesanju motijo dolgi kabli za povezavo z vtičnico? Akumulatorski sesalniki zmorejo sesati tudi do eno uro, nato jih napolnimo s pomočjo polnilne postaje ali kabla, ki ga priključimo v vtičnico. Slabost je manjša prostornina posode za nečistoče (0,5 – 1 l).
Ciklonski sesalnik
Princip delovanja ciklonskega sesalnika je zelo preprost. V notranjosti nastane manjši ciklon, z njegovo pomočjo se nečistoče in prah nabirajo na stenah in ostaja le čist zrak. Hitreje kot zrak prihaja v sesalnik, učinkovitejše je ločevanje zraku od nečistoč. To v praksi pomeni, da je ključnega pomena zlasti zmogljivost ciklonskega sesalnika.
Sesalnik listja
Veste, da poleg klasičnih hišnih sesalnikov obstajajo tudi sesalniki listja? Akumulatorski ali benzinski sesalniki listja so primerni zlasti za večje vrtove polne dreves. Jeseni vam bodo prihranili ogromno dela z grabljami in vilami.
Ponudbo najcenejših izdelkov razvrščenih glede na ceno najdete v kategoriji ugodni sesalniki.