Znamka
Cena
Nalepka
Stanje artiklov
Razpoložljivost
Dobavitelj
Avtomatski izklop / Samodejni
Regulacija vlažnosti
Zaslon
Časovnik
Razvlažilec zraka je izjemno koristen pripomoček v prostoru. Ob uporabi takšne naprave pa lahko vlago v zraku poskusite znižati še z majhnimi navadami, ki jih prav tako predstavljamo v nadaljevanju.
Ustrezna izbira
Preden kupite razvlažilec zraka za določen prostor, izmerite njegovo velikost prostora in stopnjo vlažnosti. Preverite namen uporabe razvlažilne naprave, porabo energije in njeno varčnost. Pozanimajte se tudi o možnosti servisiranja in svetovanja.
Za zdravo bivanje v delovnih in stanovanjskih prostorih se priporoča od 40- do 60-% vlažnost zraka. Če se vlažnost dvigne na višji odstotek, to pomeni precejšnje tveganje za zdravje in počutje ljudi.
Pokazatelji previsoke vlažnosti v prostoru
Če je v prostoru previsoka vlažnost, se na stenah praviloma prične pojavljati plesen. Ta lahko ima zelo škodljive vplive na naše zdravje. Med drugim zna takšna nadloga pri človeku povzročiti vnetje kože, iritacijo oči ali glavobole. Še večje tveganje pa vlaga predstavlja za ljudi z alergijo, astmo in še nekaterimi drugimi zdravstvenimi stanji.
Na previsoko vlago v prostoru kaže tudi kondenz oziroma zarošena stekla na oknih ter vonj vlage v zraku, ki hitro spominja na vonj v savni.
Če je torej vlažnost v prostoru višja od 60 %, je pametno razmisliti o nakupu razvlažilca zraka. Pred tem pa se poslužujte še drugih učinkovitih načinov za izsuševanje vaših domačih in službenih prostorov.
Ukrepi za zmanjševanje vlage v prostorih
Strokovnjaki za zmanjševanje vlage v prostorih priporočajo naslednje ukrepe:
- prezračevanje prostorov z odpiranjem oken,
- ogrevanje prostorov,
- nakup in uporaba primernega razvlažilca zraka,
- vgradnja centralnega prezračevalnega sistema.
Z rednim odpiranjem oken lahko dobro prezračite celotno hišo, stanovanje oziroma delovni prostor. To storite večkrat na dan in na takšen način odstranjujte vzrok za nastanek vlage. Prostore ogrevajte na višjo temperaturo. S tem namreč znižate odstotek relativne vlage. Če boste temperaturo prostora zvišali za 4 stopinje, se delež relativne vlage praviloma zniža za kar 10 %.
Če vam z omenjenima ukrepoma ne uspe znižati vlage v prostoru, pride na vrsto nakup in uporaba primernega razvlažilca zraka. Za celovito in dolgoročno rešitev pa je vsekakor najboljša vgradnja prezračevalnega sistema in bolj kakovostna izolacija objekta. V tem primeru boste morali na zunanje stene namestiti tudi izolacijo, ki mora biti dobro odporna na vlago.
Delovanje razvlažilca zraka
Razvlažilec zraka je naprava, ki deluje po principu absorpcije. Iz okolice torej nase veže vodo. Ker zrak praviloma več vlage sprejme pri višji temperaturi, manj pa pri nižji, to stori tako, da zrak ohlaja.
Vlažni zrak se torej s pomočjo ventilatorja v sobi vsesa in s pomočjo uparjalnika toplotne črpalke ohladi ter loči oziroma kondenzira od zraka. V kondenzatorju toplotne črpalke se nato suh zrak segreje in vrne nazaj v prostor. Tu se meša z vlažnim zrakom, vse dokler se ne doseže primerna oziroma želena vlažnost.
Namen uporabe, poraba energije in varčnost razvlažilnika
V veliki meri je izbira razvlažilnika zraka odvisna od tega, za kaj ga boste uporabljali. Če želite napravo uporabljati v bivalnem prostoru, na primer v dnevni sobi, je med drugim ključno, da razvlažilec deluje čim tišje.
Razvlažilec zraka mora biti energetsko varčen, saj mora biti v številnih primerih vklopljen ves čas. Pri izbiri je pomembno preveriti, ali ima pripomoček za zniževanje vlage v prostoru higrostat. To vam zagotavlja, da se lahko naprava ob doseženem cilju samodejno izklopi.
Uporaba
Razvlažilci zraka lahko na izjemno učinkovit način razvlažujejo prostore s previsoko vlago – v katerih obstaja tveganje za nastanek plesni in s tem tudi tveganje za vaše zdravje. Razvlažilec zraka lahko koristno uporabite tudi ob poplavah v prostorih, prav tako za sušenje prostorov pri novogradnjah.
Pri nakupu torej ne pozabite upoštevati zlasti karakteristik prostora ter namena uporabe, vlažnosti zraka in zmogljivosti pripomočka.
Vlažilnik zraka z vhodno močjo 340 W in zmogljivostjo vlaženja 10 l/24 h. SENCOR SDH 1020W vzdržuje nastavljeno raven vlažnosti in ima digitalni zaslon, ki prikazuje koncentracijo vlage v prostoru ali nastavljeno vzdrževalno vrednost.
Trenutno ni na zalogi
Razvlažilnik zraka Stadler Form Theo s prostornino 2,1 litra je primeren za prostore z velikostjo do 40 m² ali 100 m³. Odlikujeta ga funkcija samodejnega izklopa in tiho delovanje. V 24 urah lahko iz prostora vzame do 10 litrov vode.
na voljo predvidoma: DANES
Qlima D812 razvlaževalec zraka za prostore do 75 m³. D812 se ponaša tudi s funkcijo sušenja perila.
na voljo predvidoma: DANES
Razvlaževalnik in čistilec zraka z zmogljivostjo razvlaževanja 12 l/dan in rezervoarjem s prostornino 2,5l. TrueLife AIR Dehumidifier DH5 Touch je opremljen z zaslonom na dotik, samodejnim delovanjem in načinom sušenja. Uničuje viruse in bakterije.
na voljo predvidoma: DANES
Qlima D225 razvlaževalec zraka za prostore do 150 m³. D225 se ponaša tudi s funkcijo sušenja perila.
Trenutno ni na zalogi
CR 7851 je kompresorski razvlaževalnik zraka z zmogljivostjo 10 litrov vode na dan in LCD displejem. Naprava je zasnovana za zmanjšanje vlažnosti v prostorih.
na voljo predvidoma: 25.4. - 28.4.
Razvlaževalec zraka – absorber vlage Berdsen BR-20
na voljo predvidoma: 29.4. - 30.4.
Predstavljamo vam 120W razvlaževalec in absorber vlage 2L LCD UV TiO2 črn – vaš zanesljiv partner v boju proti vlagi in neprijetnemu vonju v vašem domu ali pisarni. Ta izjemno učinkovit razvlaževalec je zasnovan z najnovejšo tehnologijo, ki zagotavlja optimalno delovanje in dolgotrajno učinkovitost.
na voljo predvidoma: 25.4. - 28.4.
Če v svojem domu čutite prekomerno vlago, ne podcenjujte težave. Plesen in glive, ki nastanejo zaradi vlage, niso le estetska nevšečnost, ampak tudi resna grožnja za zdravje, še posebej, če dlje časa ostanete v vlažnih prostorih. Te pa vodijo do bolj ali manj resnih bolezni. Med drugim povzročajo al
na voljo predvidoma: 7.5. - 9.5.
Razvlažilnik zraka Stadler Form Albert ponuja izbiro med 3 stopnjami delovanja, vgrajeni higrometer z zunanjim senzorjem pa omogoča tudi nastavitev želene stopnje vlažnosti prostora. Cenili boste 24-urni časovnik, k varnosti delovanja pa prispeva samodejni izklop v primeru polne posode za vodo. Primeren je za prostore do 70 m2. Uporablja hladilni plin R134a.
na voljo predvidoma: DANES
Be Cool razvlaževalnik zraka s štiri litrskim rezervoarjem za vodo, dvema hitrostma ventilatorja in 24-urnim časovnikom.
na voljo predvidoma: DANES
Cecotec BigDry 2000 Essential razvlažilnik zraka z močjo razvlaževanja 300 ml/dan je idealen za prostore do 20 m². Zahvaljujoč tihemu delovanju, ga lahko uporabljate tudi med spanjem.
na voljo predvidoma: 28.4.
Razvlažilniki zraka
Previsoka vsebnost vlage v bivalnih prostorih je glavni vzrok za nastajanje plesni in bakterij, ki lahko negativno vplivajo na vaše zdravje. Odličen pomočnik v boju proti vlagi je elektronski razvlažilnik oziroma sušilec zraka.
Pomembne specifikacije razvlažilnika zraka:
Pri izbiri razvlažilnika zraka je treba upoštevati velikost prostora, temperaturo in vsebnost vlage v prostoru. Optimalna vsebnost vlage v prostoru je med 40 in 50 %.
Osredotočite se na naslednje specifikacije razvlažilnika zraka:
- Velikost prostora – podatek, ki določa za kako velik prostor je izdelek namenjen, na tržišču so na voljo naprave s kapaciteto med 25 in 300 m³.
- Zmogljivost razvlaževanja – višja kot je zmogljivost razvlaževanja, boljša je učinkovitost razvlažilnika, zmogljivost se giblje med 0,1 in 30 l/hod.
- Prostornina posode – določa kapaciteto posode za vodo, običajno se giblje med 1 in 16 litrov vode, večja kot je posoda, lažje bo vzdrževanje naprave.
- Glasnost – pomeni hrupnost razvlažilnika, ključnega pomena v prostorih, kjer spite, giblje se med 30 in 50 dB, v določeni meri je odvisna od zmogljivosti razvlažilnika.
Vrste razvlažilnikov zraka:
- Razvlažilniki zraka za domačo uporabo – primerni za bivalne prostore, dovršen dizajn in preprosto upravljanje.
- Profesionalni razvlažilniki zraka – primerni za velike proizvodne hale, izdelani iz kakovostnega jekla, masivna in trpežna konstrukcija, višja zmogljivost.
- Razvlažilniki zraka za kopalnice – namenjeni v prvi vrsti za kopalnice, ki so običajno manjše in imajo višjo vsebnost vlage, zato so nekoliko manjši in imajo višjo zmogljivost.
- Bazenski razvlažilniki – namenjeni za uporabo ob bazenih, pogosto so fiksno vgrajeni in primerni za neprestano obratovanje.
Dodatne funkcije razvlažilnikov zraka:
- Zaslon – prikazuje podatke o trenutni vsebnosti vlage v zraku, temperaturi v prostoru in količini vode v posodi.
- Nastavitev zmogljivosti – omogoča nastavitev zmogljivosti in s tem tudi glasnosti ter porabe energije.
- Časovnik – omogoča prižig in izklop naprave v želenem časovnem razponu.
- Priključek za odvod vode – preprosta in praktična rešitev za praznjenje posode z vodo
- Samodejni izklop – naprava se izklopi, če je posoda za vodo polna ali temperatura pade pod ničlo
- Funkcija Anti-Freeze – razvlažilnik zaščiti pred zamrznitvijo, nujno za prostore, ki niso ogrevani
- Funkcija ioniziranja – poskrbi za čistejši zrak
- Daljinsko upravljanje – za udobno upravljanje razvlažilnika na daljavo na dálku
Vam prekomerna vlažnost prostorov povzroča skrbi?
Po lastnih kriterijih lahko izbirate med bogato ponudbo razvlažilnikov zraka preverjenih znamk, kot so Gorenje, Qlima, Rowenta, Adler ali Cecotec. Kakovostne razvlažilnike proizvajajo tudi Stadler Form, GUZZANTI, Argo, Lanaform in številni drugi proizvajalci.
Imate nasprotno težavo? Preglejte ponudbo vlažilnikov zraka. Potrebujete očistiti zrak? Pri nas boste našli tudi kakovostne čistilnike zraka! Kako izbrati pravega? Več informacij boste našli tukaj: Kako izbrati čistilnik, vlažilnik ali razvlažilnik zraka?
Če je vlage manj, bo zadostoval odstranjevalec vlage za enkratno uporabo.