Se pripravljate na prvo kampiranje z otroki? Potrebna je temeljita priprava!
Nekaj noči, preživetih v šotoru, je odlična priložnost za kakovostno preživljanje časa z družino. Za otroke predstavlja kampiranje odlično pustolovščino in pričakovanje nepozabnih doživetij. Potrebujejo le kovček z najljubšimi igračami in že so pripravljeni za na pot. Odrasli imajo nekoliko bolj zapleteno nalogo, saj kampiranje – še posebej z majhnimi otroki – zahteva temeljito pripravo, da bo vse teklo gladko.
Preživeti nekaj dni v naravi je nekaj povsem drugega kot bivanje v hotelu ali apartmaju, kjer je na voljo popolno udobje, podobno kot doma. Preden se torej odpravite na pustolovščino, ne pozabite na skrbno načrtovanje, ki vključuje izbiro primernega kraja in seznam vseh potrebščin, ki jih boste morali nesti s seboj. Pozabiti ne smete niti na sam potek poti. Odločilno vlogo pri tem, ali bo vaš dopust poln nemotenih užitkov, imajo lahko tudi zelo majhne podrobnosti.
Pri kampiranju je pomembna starost otroka
Ključno vprašanje, na katerega morate poiskati odgovor, je, ali je vaš otrok že pripravljen preživeti noč v šotoru brez udobja, na katerega je navajen. Najpogosteje se omenja starostna meja treh let, ko naj bi otrok postal dovolj zrel, da prenese spremembo okolja in na dopustu res lahko uživa. Vendar obstajajo tudi starši, ki kampirajo tudi z veliko mlajšimi otroki. Odločitev naj bo samo vaša, saj nihče drug ne pozna vašega otroka tako dobro, kor ravno vi. Ne pozabite, da si vi in vaš malček gotovo ne želite neprespanih in prejokanih noči. Vsekakor si tega ne želijo niti sosedje v bližnjih šotorih.
Ne podcenjujte niti izbire kampa
Izbira primernega kraja je ključni dejavnik uspešnega kampiranja. Še posebej, če gre za prvi dopust, ki ga z otroki preživite v šotoru. Osredotočite se zlasti na naslednja merila:
Ne glede na to, ali kampirate z majhnimi ali velikimi otroki, je ključnega pomena oddaljenost od doma. Vsaj za prvo kampiranje izberite kamp, ki ne bo na drugem koncu države. Ker nikoli ne veste, kaj se lahko zgodi. Morda izlet otroku ne bo všeč, ali se pokvari vreme, otrok lahko zboli in vi se boste morali vračati domov. Poleg tega otroci, stari od treh do šestih let, pogosto ne marajo predolgih poti, v avtu jih le s težavo zamotimo ali med vožnjo občutijo slabost. Izberite torej kamp, ki je razumno oddaljen od vašega doma, s čimer boste prihranili boste veliko skrbi in nevšečnosti.
Da bo potovanje z avtomobilom manj dolgočasno, ne pozabite iger, igrač ali knjig.
Drug pomemben dejavnik pri izbiri kampa za kampiranje z otroke je njegova ureditev. Zato se vnaprej pozanimajte, kakšna je kakovost tušev in stranišč (preberite ocene na internetu) ter preverite, ali se v kampu sme kuhati nad ognjiščem, ali je na voljo igrišče za otroke, ali je na voljo trgovina z osnovnimi živili oziroma majhna okrepčevalnica. Pozanimajte se tudi, kakšne so druge možnosti za bivanje.
Če nameravate hoditi na izleti v okolico, potem vsekakor preverite, kakšne so možnosti v okolici kampa, kje so zanimive izletniške točke, kako daleč je najbližje kopališče oziroma ali so na voljo pohodniške poti.
Spakirajte raje dvakrat več
Za bivanje v naravi boste namreč potrebovali veliko več stvari, kot če greste v hotel. Pravzaprav boste potrebovali vse, kar običajno uporabljate doma, plus še veliko dodatnih stvari. Vedno torej naredite seznam, ki ga še večkrat pred odhodom preverite. Če pa kaj pozabite, ne paničarite. Večino potrebnih stvari namreč lahko kupite tudi na poti ali v najbližjem mestu v okolici kampa. Poglejmo podrobneje, kaj vse bi moralo biti na vašem seznamu:
Ker greste na kampiranje, boste gotovo potrebovali kakovosten šotor, spalne blazine in spalne vreče.
- Pri izbiri šotora upoštevajte število oseb – za veččlansko družino izberite družinski šotor z ločenimi spalnicami, ki zagotavlja dovolj udobja in zasebnosti. Priporočljivo jih je izbrati šotor s predsobo, kjer boste lahko shranjevali stvari.
- Podlogo za kampiranje izbirajte tako, da bo ne samo udobna, temveč da zagotavlja tudi zadostno toplotno udobje in vas zaščiti pred hladnimi tlemi. Odlična rešitev so napihljive podloge za kampiranje, ki so zelo udobne in zavzamejo zelo malo prostora.
- Pri izbiri spalne vreče upoštevajte konkreten primer, za tople noči boste potrebovali lahko in zračno poletno spalno vrečo, izberete lahko tudi spalno vrečo v obliki odeje, ki jo lahko odpnete in se z njo enostavno pokrijete. Otrokom nabavite otroško spalno vrečo, v katero se udobno zavijejo in se ponoči ne bodo mogli odkriti.
- Če imate radi mehko podlogo pod glavo, ne pozabite na vzglanik.
Vedno pomnite, da je vreme lahko nepredvidljivo in v šotoru ni možnosti hitrega sušenja mokrih oblačil. Zato vsekakor vzemite s sabo nekaj dodatnih kosov. In pripravite se tako na lepo kot na deževno in hladno vreme. V potovalko ali otroški kovček zato obvezno spakirajte naslednja oblačila in obutev:
- Kratke majice, majice brez rokavov in kratke hlače
- Spodnje perilo, nogavice
- Pižamo (po možnosti dve ali tri, če se otrok ponoči spoti)
- Kopalke
- Trenirke in puloverje s kapuco
- Vodoodporno jakno in hlače
- Dežni plašč ali nepremočljivo jakno
- Obutev za tek po kampu in za izlete
- Škornje za dež
- Kapo s šiltom, šal ali klobuk
Zavedajte se, da v šotoru pravzaprav nimate ničesar, zato ne pozabite niti na čisto običajne stvari, kot so toaletni papir ali brisače. Za majhne otroke boste morda potrebovali tudi plenice in kahlico, mokre robčke, puder, kremo za sončenje in izdelek proti sončnim opeklinam. Obvezne so tudi zobne ščetke za vso družino in zobna pasta.
Ne pozabite spakirati vso potrebno hrano in pijačo glede na to, kaj ste navajeni jesti in piti. Lahko vzamete vložene obroke, kašice in druge vrste otroške hrane. Potrebna je tudi otroška steklenička za pitje in morebiti tudi jedilni komplet s plastičnim jedilnim priborom. Prav vam bodo prišli različni prigrizki, kot so otroški piškoti, krekerji in podobno.
Pri kampiranju z otroki morate vedeti, da vam navaden komplet prve pomoči ne bo zadostoval. Ne pozabite spakirati vseh potrebnih zdravil ali dodatkov, ki jih jemljejo vaši otroci, poleg tega boste potrebovali tudi obliže, povoje, zdravila za drisko ali slabost.
Če je vaš otrok majhen, boste potrebovali tudi voziček ali ruto za nošenje dojenčka oziroma kengurujčka, če vam ta način nošenja ustreza.
- Ne pozabite niti na napihljive vodne igrače, starejše otroke lahko zamotite tudi z barvicami ali namiznimi igrami ter kartami (človek, ne jezi se, šah itd.).
- Praktičen pripomoček so tudi plastične posode, tako vam ne bo treba nenehno hoditi po vodo (vir pitne vode je namreč v kampu lahko nekaj deset metrov oddaljen od vašega šotora), lahko vzamete tudi manjši škaf ali kad za umivanje rokic ali pranje umazanih oblačil.
- Prav bo prišla tudi vrv za perilo in nekaj ščipalk, da si boste lahko posušili brisače in oblačila.
- Ne smete pozabiti niti na baterijsko svetilko ali naglavno svetilko, ki bo služila za osvetlitev šotora in morebitno pot na stranišče.
- V vročih poletnih dneh bo otroke navdušil napihljiv bazen, v katerega lahko prinesete vodo za osvežitev in zvečer ga lahko uporabite za kopanje. Odlična rešitev tudi za vroče dni je šotor za plažo, ki ne zavzame skoraj nič prostora in otrokom zagotavlja zaščito pred sončnimi žarki.
Lokacija šotora je bistvenega pomena za kakovost bivanja
Ko prispete v izbrani kamp, je čas za sestavljanje šotora. A preden se lotite, bi morali dobro premisliti, kakšno lokacijo izbrati. Idealno je, če se posvetujete z osebjem kampa, ki najbolje ve, katera parcela je primerna za kampiranje z otroki. Glavno vlogo igrajo naslednji dejavniki:
- Oddaljenost šotora od sanitarij in tušev – zlasti ponoči boste še kako veseli, da stranišče ni predaleč stran. Po drugi strani pa morate vedeti, da se v bližini sanitarij giblje več ljudi, zato sami razmislite, čemu dati prednost. Otrokom lahko nočni obisk stranišča olajšate z uporabo kahlice.
- Oddaljenost od glavne ceste, po kateri se vozijo obiskovalci – izberite mirnejši kraj, kjer bodo otroci lahko tekli, ne da bi vas skrbelo za njihovo varnost.
- Oddaljenost od javnih površin, kjer potekajo večerne prireditve – če želite uživati v mirnih nočeh in otrokom zagotoviti brezskrbno stanje, postavite šotor čim dlje od krajev, kjer potekajo večerne zabave in druge prireditve z večjim številom obiskovalcev.
- Možnost priklopa na elektriko – večina sodobnih kampov ima možnost priklopa na elektriko. Če imate s sabo denimo potovalni hladilnik ali želite brezskrbno polniti svoj mobilni telefon, vsekakor izberite parcelo z možnostjo priklopa na električno omrežje, četudi je morda njen najem nekoliko dražji.
- Izbira lokacije ob upoštevanju strani neba in možnost senčenja – izberite parcelo, ki ni ves dan izpostavljena sončni svetlobi in kjer bo na voljo tudi senca, na primer pod večjimi drevesi.
Če boste šotor sestavljali prvič, je priporočljivo, da njegovo sestavljanje pred tem vadite. S tem si boste prihranili veliko živcev in morebitni stresnih situacij ob prihodu v kamp. Če imate priložnost, lahko prav tako opravite poskusno spanje v šotoru z otroki – eno noč lahko preživite v šotoru na lastnem vrtu, pri sorodnikih ali znancih – izvedeli boste kako se vaši otroci odzivajo na kampiranje in ali jim bo v šotoru sploh všeč.
Pripravite se na najhujše
Pri kampiranju z otroki je treba računati na vse možne variante. Treba se je pripraviti, da se vse ne bo izšlo točno po načrtu. Včasih se vreme lahko pokvari, otrok lahko zboli ali mu v šotoru enostavno ni všeč. Zato se že vnaprej pripravite, da se vaši načrti ne bodo povsem izšli.
- Lahko se pripravite na slabo vreme – vzemite s seboj različne namizne igreali pripravite alternativno rešitev, kje v bližini kampa preživeti dan, če bo deževalo.
- Lahko izmislite tudi na druge načine, kako zamotiti otroke, da doživijo čim več pustolovščin in zvečer mirno zaspijo – na primer lahko načrtujete iskanje izgubljenega zaklada ali izumite posebno pustolovščino, ki zahteva neobičajen pogum.
- Če pa vaš otrok zboli, se je najbolje sprijazniti, da je dopusta konec ter spakirati in oditi domov. Samo doma lahko za otroka ustrezno poskrbite in mu zagotovite potrebno udobje.