Znamka
Cena
Nalepka
Razpoložljivost
Kategorija
Dobavitelj
Število tablet/porcij
Prehranska dopolnila ali dodatki sodijo v kategorijo artiklov, katerih cilj oziroma namen je dopolnjevati običajno prehrano. Veljajo za koncentrirane vire hranil, kot so na primer minerali, vitamini, rastlinski izvlečki, aminokisline, maščobne kisline, mikroorganizmi ter druge snovi.
Dopolnila k prehrani so na voljo v različnih oblikah, odmerkih ter kombinacijah. Lahko so pridobljena z ekstrakcijo iz rastlinskih ali živalskih virov v naravni obliki. Nekatera druga pa so pridelana sintetično v laboratorijih. Kupimo jih lahko brez recepta – v specializiranih prodajalnah in lekarnah.
Kdaj in zakaj poseči po prehranskih dopolnilih?
Vitamine in minerale je pametno pridobivati iz prehranskih virov. Kljub temu pa je v nekaterih primerih precej težko in celo nemogoče upoštevati načela uravnotežene prehrane. Posledično pri določenih skupinah ljudi prihaja do potrebe jemanja tovrstnih dodatkov.
Do pomanjkanja hranil predvsem prihaja pri:
- ženskah v rodni dobi,
- nosečnicah in doječih materah,
- posameznikih s prehranskimi alergijami,
- neješčih otrocih,
- bolnikih s težkimi obolenji,
- vegetarijancih,
- veganih,
- starostnikih,
- športnikih,
- ljudeh s škodljivimi razvadami – kajenje.
Če torej z običajno prehrano svojemu organizmu ne zmoremo omogočiti vseh potrebnih hranil, so nam v dobro pomoč prehranska dopolnila. Z rednim in doslednim uživanjem lahko izjemno pozitivno vplivamo na področja, ki jih želimo okrepiti.
Prepoznavanje in oblika prehranskih dopolnil
Vsa prehranska dopolnila morajo vključevati oznako prehransko dopolnilo. Obenem morajo biti primerno preverjena ter povsem varna za uporabo. Opremljena morajo biti z deklaracijo in certifikatom kakovosti. Na podlagi omenjenega lahko razberemo čistost pa tudi izvor surovin.
Na trgu so prehranska dopolnila na voljo v obliki:
- tablet,
- kapsul,
- pastil,
- sirupov,
- praškov,
- tekočine v ampulah,
- kapalnih stekleničkah,
- drugih oblikah.
Prehranska dopolnila glede na našo starost
Po 30. letu
Čas med 20. in 30. letom starosti je namenjen rodni dobi. Ženske, ki si želijo zanositi, v tem obdobju lahko pričnejo z jemanjem prenatalnih vitaminov s folno kislino ter B-kompleksom.
Pri težavah z nosečnostjo si ženska lahko učinkovito pomaga s prehranskim dopolnilom, ki vsebuje cink. Pri težavah s spolnostjo učinkovito pomaga damiana. Ta namreč deluje kot afrodiziak. Ženske s težavami pri menstruaciji lahko uživajo železo. Na sploh pa v tem obdobju telo potrebuje več magnezija ter kalcija. Ta dva minerala poskrbita za močne ter zdrave kosti.
Po 40. letu
Po 40. letu se predvsem priporoča jemanje kalcija. Temu pričnemo dodajati še vitamin D. Nizke ravni D vitamina neredko povezujejo z razvojem nekaterih avtoimunskih stanj, sladkorne bolezni ter debelosti.
To obdobje narekuje tudi povečan vnos omega 3 maščobnih kislin. Te namreč pomagajo zmanjševati tveganje za razvoj kardiovaskularnih obolenj.
Po 50. letu
V tem obdobju življenja se poveča potreba telesa po kalciju. Obenem je potrebno tudi jemanje vitamina D, ki učinkovito sodeluje pri absorpciji kalcija v telo. Ženske se v tem času soočijo z menopavzo, pri čemer jim lahko dobro pomaga plahtica, grozdnata svetilka, rdeča detelja, navadna konopljika, grško seno.
Priporoča se tudi jemanje koencima Q10, ki je izjemno pomemben gradnik čisto vsake naše telesne celice.
Po 60. letu
V tem obdobju nadaljujemo z jemanjem kalcija in vitamina D. Preventivo pred nastankom srčno-žilnih obolenj lahko dosežemo z jemanjem omega 3 maščobnih kislin. Če nam prične pešati spomin, je dobro poseči po ginko bilobi, saj izboljšuje prekrvavitev možganov in tako spodbuja spomin ter koncentracijo.
V tem času ne smemo pozabiti na primerno zaščito sklepov. Na voljo so prehranska dopolnila, ki vsebujejo glukozamin.
Po 70. letu
Po 70. letu starosti poleg vitamina D ter kalcija potrebujemo tudi večje količine vitamina B12. Tovrstno prehransko dopolnilo uspešno deluje proti utrujenosti in dobro poskrbi za zaščito našega živčnega sistema.
Če želimo spodbuditi tek, so dobrodošla prehranska dopolnila v obliki cinka. Ta namreč spodbujajo sposobnost vonjanja. Za močan imunski sistem ter za boljšo vzdržljivost pa v tem starostnem obdobju lahko odlično poskrbi prehransko dopolnilo v obliki ginsenga.