Boditein nakupujte z BREZPLAČNO dostavo!
11,99
na leto

Povečanje produktivnosti: Nasveti za ureditev domače pisarne

Delo na domu prinaša številne prednosti. Lahko prihrani veliko časa in denarja, obenem pa omogoča tudi številne druge ugodnosti, ki si jih na delovnem mestu ne morete privoščiti. Čeprav ureditev pisarne v domačem okolju na prvi pogled ni preprost projekt, lahko z upoštevanjem koristnih nasvetov ustvarite prijeten delovni kotiček, kjer bo vse na svojem mestu.

Za začetek poskrbite, da bo imela domača pisarna vsaj eno okno. Dnevna svetloba vam bo omogočila idealne svetlobne pogoje in izboljšala razpoloženje. Prostor pa naj bo čim manj izpostavljen hrupu. Idealno je, če imate za domačo pisarno ločen vhod.

Funkcionalna in ergonomična oprema

Pri izbiri pohištva za novo domačo pisarno se osredotočite predvsem na njegovo funkcionalnost. Lahko se odločite za posamezne kose ali za kompletne sete in serije pohištva.

Pisarniški stol in pravilna nastavitev

Za optimalen položaj sedenja izberite ergonomski stol. Na njem boste zlahka sedeli osem ur na dan. Nastavljiv mora biti po višini, imeti mora drsnik sedišča - primerna globina sedišča preprečuje sedenje na robu stola, stran od ledvene opore. Nastavitev višine naslonjala za hrbet daje možnost, da lahko stol prilagodite svoji višini in drži.

Nagibno središče stola omogoča rahlo nagibanje. Naslona za roko naj bosta nastavljiva vsaj po višini. Koleščki stola naj bodo tihi - obloženi naj bodo z gumo iz kakovostne umetne mase. Hrbtni naslon naj bo zračen, kar omogoča zmanjševanje neprijetnega potenja.

Ko se usedete na pisarniški stol, noge postavite ravno na tla, kolena držite v pravilnem kotu. Primerno nastavite njegovo višino. Previsoko nastavljen stol bo povzročal napetost v stegnih in križu, med delom boste v tem primeru najverjetneje dvigovali noge. Če stol nastavite prenizko, to povzroča dodaten pritisk na kolena. S pravilno nastavitvijo si omogočite zmanjšanje tveganja za nelagodje telesa, kot je bolečina v hrbtu, in si ustvarite udobnejše delovno okolje. To bo koristilo ne samo vašemu zdravju, temveč tudi produktivnosti pri delu.

Pisarniška miza in pravilna nastavitev

Delovni dan bo lažji, če boste izbrali dvižno mizo. Po višini nastavljiva miza se lahko optimalno nastavi glede na vašo telesno višino. Pri delu ob njej lahko tudi stojite in tako spreminjate položaj. To razbremeni hrbtenico. Izboljšali boste telesno držo, krepili mišice, med delom celo kurili kalorije, poskrbeli za nižanje krvnega sladkorja in zmanjšali možnost za nastanek nekaterih bolezni. Miza z nastavljivo višino poveča tudi produktivnost. Raziskave kažejo, da je produktivnost izboljšana za vsaj 40 %.

Mizo nastavite tako, da vaša roka tvori vam najbolj optimalen kot med tipkanjem po tipkovnici. Zapestja imejte v ravni liniji s komolcem, ko imate roke položene na mizo. Previsoko ali prenizko nastavljena miza prisili roke v neergonomski položaj. To povzroča težave, kot so bolečine v vratu ali sindrom karpalnega kanala.

Računalniški zaslon postavite na nivo oči. To zmanjšuje napor mišic vratu. Tipkovnica in miška ne smeta biti postavljeni prenizko ali previsoko. Za dodatno izboljšanje pozicije rok med delom poskrbijo dodatni ergonomski pripomočki, na primer podloga za miško, podstavek za tipkovnico ipd.

Ker je nastavitev mize stvar posameznika in je odvisna od telesne konstitucije in višine telesa, si vzemite dovolj časa za prilagoditev višine mize ter položaja opreme glede na svoje potrebe.

Ostalo pisarniško pohištvo in dodatki

Pisarniške omare naj bodo velike in prostorne. Njihova notranjost naj bo primerno razdeljena. Police so lahko prilagodljive, da jih po želji dodajate ali odstranjujete. Omara naj bo na dosegu roke in naj vključuje priročna vrata za odpiranje in zapiranje. Odlična izbira so kompaktne omare, ki jih lahko montirate na poljubno mesto. Dobra izbira je tudi modularno pohištvo ali pohištvo po meri.

V delovni prostor lahko umestite tudi stenske regale ali stenske police, tablo iz plute ali magnetno tablo, mesto za fascikle, dodaten prostor za materiale, dodaten zaslon, tiskalnik ali dodaten prostor za sedenje.

Stene odenite v barve, ki vam prijajo. Vpliva barve na vašo uspešnost in motivacijo pri delu ne smete podcenjevati. Če boste obdani s prijetnimi barvami, boste bolj uravnoteženi in produktivnejši. V večji pisarni so bolj dobrodošle tople barve, ki so videti bližje. Za manjši delovni kotiček raje izbirajte med hladnimi barvami, ki imajo širok učinek. Strop pa naj bo v vsakem primeru svetlejši.

Za svež zagon in veliko energije lahko poskrbijo lonci z rožami. Na pisalno mizo postavite vsaj eno listnato zeleno rastlino, ki bo povečala vašo energijo. Odlična izbira za pisarno je tudi bambus. Rastline z močnim vonjem niso dobra izbira. Število rož mora biti seveda zmerno.

Ker je domač delovni kotiček povezan z vašim uspehom, produktivnostjo in blaginjo, ga opremite s predmeti in dekorji, ki vas najbolj navdihujejo, na primer s fotografijami ali spomini na poslovne dosežke. V prostor vnesite več elementa lesa, če potrebujete večji navdih. Les namreč spodbuja kreativnost, obenem pa simbolizira lojalnost vaših strank. Svojo produktivnost lahko povečate tudi z elementom ognja. Aktivirajte ga z dišečo svečko.

Domača pisarna naj postane prostor, kamor se boste z veseljem vračali. Biti vam mora všeč, v njej se morate dobro počutiti. V nasprotnem primeru vaše delo ne bo dovolj produktivno.

Svetloba

Tudi svetloba v pisarni lahko odločilno vpliva na počutje in produktivnost. Na osnovno osvetljenost prostora lahko vplivajo različni dejavniki, na primer svetle stene, zavese in žaluzije, postavitev pohištva okoli okna ali osvetlitev delovnega kotička z lučmi.

Ploščate LED luči, LED trakovi in stropne ali viseče luči pomagajo ustvarjati enakomerno osvetlitev. Barvna temperatura 3000 K omogoča optimalno pisarniško osvetlitev. Čez dan barvno svetlobo lahko spreminjate. Zjutraj lahko prevladujejo tople barve med 2000 in 3000 K, ki se kasneje spremenijo v hladnejšo dnevno svetlobo - od 5000 do 6000 K. Ob mraku je ponovno dobrodošla toplejša barvna svetloba.

Tople barve so učinkovite pri spodbujanju delovanja spalnega hormona melatonina. Vaša zmogljivost bo večja, ko bo koncentracija melatonina v krvi nižja. Za delo v pisarni se zato priporoča namizna svetilka z različnimi barvnimi temperaturami.

Direktni vir svetlobe naj omogoči namizna osvetlitev. Pri izbiri pazite, da svetlost in ergonomija namizne luči izpolnjujeta svoj namen. Večjo pozornost namenite barvni reprodukciji in svetlobnemu izkoristku, ki prihajata iz vira svetlobe.

Zračenje prostora

V domači pisarni je treba zadostni naravni svetlobi dodati še svež zrak. Odpiranje oken je najpogostejša rešitev, če nimate vgrajenega mehanskega prezračevalnega sistema, ki dobro skrbi za stalni dotok svežega zraka.

Če boste svoj delovni kotiček prezračevali z odpiranjem oken, na vsaki dve uri naredite prepih. S tem boste ustvarili naravni vlek. Okna naj bodo odprta vsaj pet do deset minut. Znižali boste raven ogljikovega dioksida, zaradi katerega postajate manj zbrani, bolj utrujeni ter manj učinkoviti. Poslabšajo se vaše kognitivne funkcije.

Osredotočite se na bistvo

Premislite, kaj za vsakodnevno delo nujno potrebujete, da se boste lahko osredotočili zgolj na bistveno. Odstranite vse, kar moti delovni proces. Z delovne površine odstranite nepotrebne predmete, na primer skodelico za kavo ali razkošne dekoracije. Te reči odžirajo dragocen prostor in jemljejo koncentracijo.

Red na delovnem mestu je pomemben tudi zaradi spletnih sestankov. Pri urejanju imejte v mislih, kaj bodo ostali videli na zaslonu. V času videokonferenc naj vaši bližnji ne vstopajo v prostor. Na vrata prilepite odstranljive etikete in označite čas, ko vas ne sme nihče motiti.

Določanje prednostnih nalog

Na mizi se bodo pogosto kopičile gore papirjev: najnovejše raziskave, dokumenti, nedokončani projekti in podobno. Spraševali se boste, kje začeti, kako in kdaj vse urediti. Še preden se lotite dela, si skuhajte skodelico okusne kave. Po krajšem odmoru nadaljujte z delom. Za klasičen organizacijski način lahko uporabite priročen notesnik v živahni barvi.

Za uspešno opravljeno delo se vedno nagradite. Z barvnimi etiketami označite zaključene naloge in projekte. Konec dneva boste lahko videli, kaj vse ste uspeli narediti.

Fiksni delovni čas

V domači pisarni je fiksni delovni čas še toliko pomembnejši. Na splošno velja, da so ljudje v domači pisarni manj učinkoviti. Težava je v tem, da si med delom ne vzamejo zadosti odmora. To prinaša zmanjšanje učinkovitosti in napetost.

Delo naj poteka v intervalih - na primer od 30 do 45 minut. Čas si lahko nastavite s pomočjo budilke. Vmes si privoščite krajše odmore in daljši odmor za kosilo. Lahko greste tudi na krajši sprehod. Svoj delovni čas skrbno načrtujte. Poskrbite, da vas med delovnim intervalom ne bo nič motilo.

Če so doma tudi otroci, je zadeva nekoliko bolj zapletena, kljub temu pa izvedljiva. Večino svojega dela poskusite opraviti zjutraj, ko so otroci denimo v šoli. Po odmoru za kosilo si obvezno vzemite nekaj časa za pogovor z družino. Kasneje se otroci lahko igrajo, vi pa nadaljujete svoje delo. Če so otroci mlajši, čas za delo izkoristite, ko otroci spijo.

Iščete opremo in dodatke za domačo pisarno? Preverite ponudbo na mimovrste=).

Ohranite stik s sodelavci

Načinov za komunikacijo s sodelavci oziroma kolegi je veliko, ne zgolj telefonski pogovor. Prek brezplačne video konference lahko organizirate sestanke. Dobrodošli so tudi neformalni klepeti ob kavi, kjer si lahko izmenjate koristne dnevne novice in tako ostajate v stiku z zunanjim svetom.

Delo v osamljeni domači pisarni naredite zanimivo in zabavno. Poskrbite za pozitivno in harmonično vzdušje. V težjih situacijah se opirajte na humor. Smeh pomaga in razvedri. Ko boste zelo slabe volje, pa si vzemite 15 minut odmora. Privoščite si kavo ali čaj in košček čokolade. To vedno pomaga.

Za boljšo produktivnost in zmanjšanje stresa v domači pisarni je ključnega pomena dobra organizacija prostora. Delovni kotiček naj vam ne služi kot kavč, postelja ali jedilna miza, temveč kot miren in urejen prostor, v katerem se boste vedno počutili sproščeno in udobno.