Kako pravilno izbrati alpske smuči
Pri nakupu smuči je ena najpomembnejših lastnosti njihova dolžina. Odločilen dejavnik pri izbiri smuči je predvsem način vožnje in teren po katerem boste smučali. S prihodom carving smuči oz. smuči s poudarjenim stranskim lokom se je stil smučanja bistveno spremenil. Smuči so krajše, dosegajo višje hitrosti in si lahko privoščite ostrejše linije v zavojih.
Smučarsko znanje
Smuči so prilagojene določeni ravni znanja smučanja. Potrebno je čim bolj objektivno oceniti vaše nanje smučanja. Pri oceni ne smete biti preskromni in tudi ne pretiravati.
Telesna teža in višina
Smuči morajo biti ravno prav trde glede na vašo telesno težo, da lahko z njo pravilno upravljate. Smuči ne smejo biti premehke in ne pretrde. Dejavnik telesne teže je predvsem pomemben pri višji telesni teži. Bolje je izbrati smuči iz nekoliko višjega razreda, kot pa mu po znanju pripadate, saj boste smuči lažje vodili skozi zavoje. Za začetnike so primerne mehkejše smuči, saj boste z mehkejšimi smučmi hitreje napredovali v znanju tehnike in bolj uživali z manjšim vložkom. Za upogib trših smuči je potrebne več energije in so manj vodljive.
Dolžina smuči je odvisna od vaše telesne višine. Izbira dolžine je odvisna tudi od tega ali se bolj nagibate k hitremu ali počasnemu smučanju. Če ste dokaj nevtralni pa lahko iščete smuči, ki so okoli 10 cm krajše od vas. Za hitrejše smučanje potrebujete daljše smuči, za počasnejše za krajše smuči.
Teren smučanja
Smuči se bistveno razlikujejo glede na teren smučanja. Za smučanje po urejenih smučiščih potrebujete torzijsko trše smuči za boljši oprijem robnikov. Za zganjanje norčij v snežnem parku so primerne freeride smuči, ki so oblikovane in zgrajene na način, da olajšajo uporabo objektov ter omogočajo lažje pristanke in se peljejo vzvratno skoraj tako dobro kot naprej. Za smučanje po celem snegu potrebujete široke in nekoliko mehkejše smuči z namensko obliko, ki olajša smučanje v teh razmerah.