Osem nasvetov, kako vzpostaviti zdrave spalne navade pri dojenčku
Po uspešnem zaključku prvih dvanajstih tednov so na vidiku novi izzivi. A če boste vedeli, kako jih nasloviti, ne boste imeli večjih težav. Naučiti dojenčka, da razume razliko med dnevom in nočjo, včasih ni nič težkega. Kdaj naj gre spat in kdaj bi se moral zbuditi? In kako zagotoviti mirno spanje ponoči? Če se boste držali naslednjih nasvetov, potem bodo zdrave spalne navade prišle same po sebi. In za nameček še nekaj koristnih izdelkov!
Držite se ure in ritma
Ali ste vedeli, da se v telesu dojenčkov sprva sploh ne proizvaja dovolj melatonina, hormona spanja? Dojenčkov organizem v sebi torej nima nikakršnih navodil ali načrta, kako in kdaj spati. Toda s pravilnim oblikovanjem navad lahko ta krhek, a izjemno pomemben algoritem zaženete. Podnevi se ne bojte dojenčka izpostavljati svetlobi in ga zbujati za hranjenje, če spi dlje od treh ur.
Prav tako začnite z motiviranjem otroka, da bo užival v večerni rutini. Nekatere nočne lučke za boljši režim spanca olajšajo priprave na spanje in otroka celo na interaktiven način vodijo skozi večerna opravila ter ga nagradijo za vsako opravljeno nalogo.
Če ni potrebno, otroka ne zbujajte, da bi ga previli
Temu nasvetu bodo nekateri zagotovo oporekali. Ne bi radi sprožili val diskusij, vendar bo ta trik, vsaj na začetku, dojenčku omogočil, da preživi nemoteno noč. Dokler plenička ni zares težka ali pokakana, potem je za vsako ceno ne menjajte in otroka zaradi tega vsekakor ne zbujajte. Za noč otroku raje oblecite zares vpojno nočno pleničko in ga namažite z debelim slojem zaščitne kreme.
Najprej otroka položite v posteljico
Saj veste – dojenček zaspi v naročju in vi ste tako neučakani, da ga takoj in kar se da previdno položite v posteljico. Enkrat ali dvakrat to lahko naredite, ampak dolgoročno se splača utrujenega otroka že pred tem položiti v posteljico. V posteljici poskusite ustvariti čim bolj udobno okolje. Omislite si lahko vrtiljak za pritrditev na rob posteljice, ki v njej ustvari pravljično vzdušje. Poskusite lahko tudi z igračami v obliki projektorjev, kot je mali povodni konj iz ponudbe proizvajalca Fisher-Price.
Bodite brez skrbi!
Vsi dojenčki se ponoči premikajo, vzdihujejo in se prevračajo. Če se dobesedno ne usedejo, jim dovolite, da si organizirajo spanje po svoje.
Ustvarite znano zvočno okolje
Dojenčki težko preidejo iz hrupnega okolja v nenadno in popolno tišino. Ne glede na to, ali izberete ventilator ali aplikacijo, zasnovano za dojenčke s celo vrsto pomirjujočih zvokov, zagotovite otroku znano zvočno okolje, v katerem se lahko umiri. Pri tem vam bodo lahko v pomoč avdio naprave za uspavanje, ki otroka umirjajo s pomočjo vizualne in zvočne stimulacije.
Zakorakajte v noč z zasenčenimi lučmi
Da bi otroku pomagali razumeti, da se je začela noč, med večernim dojenjem zatemnite luči in otroka nahranite v spalnici. Svetlobno vzdušje v prostoru lahko nadzorujete s pomočjo izdelkov, kot je Fisher-Price Baby Bear & Firefly, ki poleg pomirjujočih zvokov oddaja blago in umirjeno svetlobo.
Preden se odpravite spat, poskusite otroka še enkrat podojiti
Preden se sami odpravite v posteljo, poskusite otroka ponovno nahraniti. Takšna rutina lahko spodbudi vitalnost in dolžino spanja. Vendar učinek ni zagotovljen v vseh primerih, zato ta pristop najprej tri dni preizkušajte in z njim nadaljujte le, če se je izkazal za učinkovitega.
Bodite dosledni
Najpomembneje je vedeti, da če vzpostavite dosledno rutino pred nočnim spanjem , potem se je boste morali držati tudi pred popoldanskim spanjem. Čez dan lahko otročiča pomirite tudi v pisanem gugalniku.
Ne bojte se preizkusiti omenjenih metod, čeprav nekatere morda zvenijo nenavadno. Temeljijo namreč na praksi dveh izkušenih avtoric Kim West (ki je osvojila svet s knjigo Good Night, Sleep) in Heather Turgeon (ki je zaslovela s knjigo The Happy Sleeper).