Boditein nakupujte z BREZPLAČNO dostavo!
0
na mesec

Odkrijte učinkovite načine za odstranjevanje plesni v kopalnici

Kopalna ali tuš kad, fuge med ploščicami, pa tudi umivalnik in vogali prostora – vse to so mesta, kjer se v kopalnici pogosto pojavi plesen. Najpogostejši krivec za nastanek plesni je čezmerna vlaga, a včasih zadostuje pomanjkljivo čiščenje in nepravilno prezračevanje. Če v kopalnici odkrijete plesen, se je morate čim prej znebiti, sicer lahko povzroči veliko škode. V našem članku se bomo tako usmerili na to, kako na učinkovit način odstraniti plesen v kopalnici in kaj storiti, da preprečite njen nastanek.

Priporočena vlažnost v stanovanju je med 40 in 60 odstotki. Toda kopalnica je prostor, kjer se vlažnost pogosto povzpne do vrednosti blizu 90 %. Odvečna voda v tem primeru tvori kondenz in se nabira v kotičkih in fugah, kjer na ta način nastane idealen kraj za pojav plesni. Te poleg vlage za življenje potrebujejo tudi toplo in neprezračeno okolje in tudi ta dva pogoja sta v kopalnicah pogosto izpolnjena. Če temu dodamo zasušeno umazanijo ali maščobo, potem bo to za plesen pravi raj.

Odkrijte učinkovite načine za odstranjevanje plesni v kopalnici

Spore plesni ne vplivajo le na videz kopalnice, ampak tudi na zdravje

Plesni so v resnici mikroskopske vlaknaste glive, ki v primeru, da jih bomo podcenjevali, v naših kopalnicah lahko ustvarijo popoln botanični vrt, ki bo sčasoma začel vplivati ne le na videz kopalnice, ampak tudi na naše zdravje. Spore, ki jih vduhujemo, namreč skozi pljuča prehajajo v celo telo in prispevajo k razvoju najrazličnejših težav z dihanjem ali vodijo v astmo. Številne izmed njih lahko povzročajo alergijske reakcije, nekatere so tudi zelo strupene. Prekomerno količino plesni poleg tega spremlja neprijeten vonj (po starem), njihovi encimi pa uničujejo strukturo kopalniške opreme in sten, zato sčasoma lahko povzročijo tudi materialno škodo.

V kopalnicah najpogosteje naletimo na naslednje rodove plesni:

  • Aspergillus – ta rod se pojavlja v obliki majhnih rosnih kapljic na tankih ščetinah (gre za nekakšne nitke s kapljicami na koncih). Običajno so obarvane črno, rjavo, rumeno ali belo in v višjih koncentracijah lahko povzročijo glivične infekcijske bolezni, ki se kažejo na primer kot alergijske reakcije v nosni votlini.
  • Penicillium oz. čopičaste plesni so še en rod, ki ga lahko opazimo v obliki modro-sivega prahu ali neprekinjene prevleke. Gre za najpogostejšo obliko gliv, ki se zelo hitro širi in proizvaja tako imenovane mikotoksine, ki lahko vodijo v alergijske reakcije in vnetje oči, nekateri navajajo, da so rakotvorne.
  • Če najdete temnozelene kroge plesni, ki imajo izrazit neprijeten vonj, potem je vaša kopalnica postala življenjski prostor rodu cladosporium, ki lahko poleg alergijskih reakcij povzroči tudi ekcematozne bolezni.
  • V kopalnicah zelo pogosto naletimo na črno plesen, ki jo lahko povzroča več vrst, ki jih nestrokovnjak ne bo mogel ločiti.

Kako opraviti s plesnijo? Poiščite, odkod izvira!

Če v svoji kopalnici odkrijete majhno sled plesni, postanite pozorni in iščite, kje je njen vzrok.

  • Me najpogostejše vzroke sodijo odpadki, korita, vhodi cevi v stene ali gladke keramične površine. Natančno preglejte spodnji del umivalnika, stranišča ali bideja.
  • Preglejte spoje okrog kadi, umivalnika in tuš kabine, vrata in pregrade za tuš ali kad (če imate drsna vrata, sestavljena iz več delov, ne pozabite pogledati v prostor med njimi), preglejte tudi gube kopalniške zavese.
  • Odmaknite kopalniško pohištvo, kjer je to mogoče, in preglejte ali je na steni za njim prisotna plesen. Pametno je pogledati za kopalniške omare, celotne kopalniške garniture in različne kopalniške police.
  • Dvignite pralni stroj ali sušilni stroj in preverite, ali plesen ni skrita na tleh pod njima.
  • Če imate v kopalnici okno ali okensko polico, preverite, ali niso tudi tam prisotne sledi plesni. Ne pozabite niti na podboje vrat.
  • Plesni pogosto najdemo v vogalih sten – preglejte torej vse vogale, na stropu in ob tleh.
NAMIG! Na splošno velja, da plesen najbolje uspeva tam, kjer se nabira prah. Zato je nujno potrebno, da pregledate vse skrite kotičke kopalnice, čeprav morda niso enostavno dostopni. Nikoli ne predvidevajte, da je plesen samo na enem mestu – spore plesni se prenašajo po zraku, zato boste morali pregledati celotno kopalnico!

Odstranjevanje plesni mora biti učinkovito

Glivam morate napovedati vojno takoj, v nobenem primeru s čiščenjem ne odlašajte, saj se širijo zelo hitro in dlje, ko boste čakali, težje se boste z njimi borili.

  • S površin, ki so pralne, odstranite plesen z uporabo krpe ali gobice, namočene v topli vodi z detergentom (zadošča navaden detergent ali univerzalno čistilo). Nato površine temeljito obrišite do suhega.
  • Fuge zdrgnite s krtačo ali grobo gobico za čiščenje (odvisno od površine), uporabite čistila za kopalnico, idealno takšne, ki so neposredno zasnovani za boj proti plesni, oz. pripravki na osnovi belila (pozor, teh ne uporabljajte na lesu ali mavčnih ploščah!). Varikina ali varikina proti plesni je zelo učinkovit pripomoček. Vedno je treba preveriti, ali je izdelek primeren za čiščenje dane površine. To informacijo boste našli neposredno na izdelku.
PAMETEN NASVET

Pri odstranjevanju plesni vedno uporabljajte zaščitno opremo – zlasti rokavice iz lateksa (primerne zlasti, ko delate z abrazivi) in respirator, ki preprečuje vdihavanje sproščenih spor.

  • Če se plesen nahaja na težko dostopnih mestih, kot so prekrivajoča se vrata ali pregrada tuš kabine in kadi, uporabite sredstvo proti plesni v obliki razpršila. Poškropite, pustite delovati in nato temeljito sperite in poskusite mesto čim bolj posušiti.
  • Če je plesen napadla stene, boste morali izseliti vse pohištvo in nato premazati stene s posebnim pripravkom proti plesni na osnovi klora, ki učinkovito uničuje plesen – vendar je treba računati s tem, da mesto pobeli. V boju proti plesni se pogosto uporablja tudi modra galica, a v tem primeru bo čiščenje trajalo dlje in zid boste morali ponovno pobeliti.
Več informacij: Če je plesen napadla steno v globino, jo boste morali postrgati. Pred odstranjevanjem ometa steno zmočite z mlačno vodo, v katero dodate majhno količino sredstva proti plesni (s tem preprečite širjenje spor plesni po zraku).
S pomočjo zidarskega strgala ali grobega čopiča postrgajte nanos plesni. Če je predebel, odstranite tudi omet. Pred ponovnim beljenjem steno penetrirajte, v idealnem primeru nanesite termoizolacijski sloj in nato termoizolacijski premaz ali fungicidno barvo.
  • Poseben pomočnik v boju proti plesni je pametna gliva – parazit, ki se prehranjuje s plesnijo (plesen iz stene poje). Pametno gobo na steno apliciramo s pomočjo valjčka ze beljenje ali čopiča – najbolje je upoštevati navodila proizvajalca. Gre za ekološki in relativno učinkovit način odstranjevanja plesni, njegova slaba stran je v tem, da če na danem mestu kasneje uporabite kemikalijo, ki gliva umrla. Poleg tega ne zmore stene sama po sebi pobeliti.

Naravna sredstva proti manj izraziti plesni

Če ste odkrili le zametke plesni, lahko za odstranjevanje uporabite alternativna sredstva, kot je kis ali soda bikarbona.

  • Iz sode bikarbone naredite čistilno pasto – zmešajte eno skodelico sode z eno do dvema čajnima žličkama detergenta in razredčite z vodo, da nastane gosta pasta. Nanesite na na gobico in odstranite plesen.
  • Zelo učinkovit je tudi kis, ki ga uporabljajte predvsem za plesen na stenah – nerazredčenega vlijte v razpršilec in popršite po prizadetem območju in pustite delovati. Koristen je tudi za čiščenje kadi, umivalnika ali tuš kabine in kadi. Za te namene ga je pametno razredčiti z vodo v razmerju 1: 1.
NAMIG! Če je plesen bolj razširjena, priporočamo uporabo kemičnih sredstev, da bo plesen zares izginila in se bo nehala širiti.

Kako preprečiti nastanek plesni?

Za zaščito kopalnice pred plesnijo je treba upoštevati določena pravila.

  • Kopalnica naj bo suha in čista – tuš kabino ali kad priporočamo po uporabi obrisati do suhega, kopalnico redno čistite ter odstranite prah in pajčevine.
  • Če uporabljate straniščne ali kopalniške podloge, preverite ali pod njimi ne ostaja vlaga. Če so vlažne, jih vedno pustite temeljito posušiti.
  • Zračite – tudi pozimi! Zamenjava zraka je pomembna. Če imate v kopalnici samo ventilator, ga vklopite po vsakem prhanju. Če imate možnost zračenja skozi okno, potem to počnite vsak dan, tudi pozimi. V zimskih mesecih je idealno tako imenovano hitro, udarno prezračevanje – odprite okna na stežaj, da nastane prepih, in zračite dve do tri minute. Zrak v sobah se bo v tem času zamenjal, a stene se tako hitro ne bodo mogle ohladiti.

Če se kljub vsem prizadevanjem in ukrepom plesni ne morete znebiti, se morda težava skriva v načinu gradnje ali adaptacije stanovanja ali hiše, kriva je lahko slaba hidroizolacija, netočna postavitev ploščic ali napačno povezani odtoki. V tem primeru boste morali povabiti strokovnjaka in, če težave ni mogoče rešiti drugače, boste morali opraviti popolno prenovo kopalnice.