Znamka
Cena
Nalepka
Razpoložljivost
Dobavitelj
Viskoznost
Prostornina
Na trgu so na voljo različna motorna olja. Pri izbiri pa se pogosto sprašujemo, ali so sintetična res najboljša, ali se zmore s pogostejšo zamenjavo mineralnega olja doseči enak rezultat mazanja, zakaj raje uporabiti polsintetično olje …
Seveda glede različnih vrst motornih olj obstaja cel kup domnev in dvomov. Slišimo lahko precej veliko nasprotujočih si mnenj. Za lažji izbor pa je pametno vedeti predvsem ključne razlike med različnimi vrstami.
Vrste motornih olj
Sintetična motorna olja
Sintetična motorna olja se pridobivajo s pomočjo rafiniranih baznih olj ter z dodajanjem primernih aditivov. Prav tako se takšna olja lahko v celoti sintetizirajo v laboratorijih.
Njihova funkcija je omogočiti toplotno pa tudi oksidacijsko stabilnost, odpraviti tvorbo usedlin in omogočiti učinkovito zaščito motorja pred korozijo ter obrabo.
Polsintetična motorna olja
Polsintetična motorna olja so mešanica sintetičnega ter mineralnega olja z dodatki primernih aditivov. V tem razmerju delež sintetičnega olja znaša največ 30 %. To pomeni, da so tovrstna olja po sestavi in kvaliteti precej bliže mineralnim.
In čeprav takšno motorno olje vsebuje samo 1 % sintetičnega olja, se še vedno imenuje polsintetično. Na sploh pa tovrstna motorna olja dandanes predstavljajo ugodnejšo alternativo za vozila, ki zaradi večje zračnosti v sklopih motorja povečajo porabo olja.
Mineralna motorna olja
Mineralna olja veljajo za prva olja na svetu, ki so se rabila za mazanje gibljivih delov motorja. V uporabi so ostala vse do današnjih dni. Pridelujejo jih zlasti s predelovanjem surove nafte ter z uporabo posebnih dodatkov.
Sam interval zamenjave tovrstnih olj je navadno med 5000 in 10000 prevoženih kilometrov. Slednje je odvisno tudi od vrste motorja, od dodatnih aditivov in nenazadnje tudi od delovnih pogojev. Tovrstna motorna olja uporabljajo predvsem motorji starejših generacij – to pomeni vozila iz devetdesetih let prejšnjega stoletja pa tudi starejši.
Zakaj mineralna motorna olja niso primerna izbira za sodobna vozila?
Za sodobne motorje vozil je značilno, da lahko dosegajo veliko večje delovne obrate ter temperature. Posledično mineralna olja, ki imajo manjšo odpornost na višje temperature, enostavno ne zmorejo omogočiti dovolj dobrega mazanja – četudi bi jim dodali vrhunske dodatke.
Ker imajo višjo viskoznost, mineralna motorna olja niso primerna niti za uporabo v hladnih zimskih dnevih.
Najboljše olje za vaš motor vozila
Ob prebranem se vam dozdeva, da če želite najboljše olje za motor vašega vozila, bi dejansko morali uporabljati sintetična motorna olja. Pa to povsem drži? Zapomnite si: če proizvajalec vozila predvidi uporabo mineralnega olja za vaš motor vozila, to pomeni, da ne smete uporabljati sintetičnega.
Dejstvo je torej, da motorji starejših generacij enostavno niso zasnovani za uporabo sintetičnih olj. V tem primeru mineralna motorna olja povsem ustrezajo za njihove potrebe.
Menjava motornega olja
Menjavo olja pa tudi servisne intervale za posamezne motorje ter vrste motornega olja torej določijo proizvajalci vozil. Intervali so določeni predvsem glede na prevožene kilometre vozila. Običajno je to med 10 000 in 30 000 kilometri. Lahko se določajo tudi časovno – na eno ali dve leti.
Nekateri proizvajalci pa servisne intervale menjave olja določajo na podlagi načina oziroma stila vožnje. Slednjega spremlja računalnik, ki je nameščen v vozilu. A ne glede na vse omenjeno, se je treba servisnih materialov držati v času garancije vozila, ker niso predpisani samo zaradi menjave motornega olja.
Najbolj prodajano
Koda proizvajalca: 10061273
Ključi blagovne znamke MSW so primerni za profesionalno uporabo v garažah, servisih za menjavo olja itd. Ročaji v obliki vtičnice zagotavljajo varno nameščanje in odstranjevanje filtrov. Nastavki so primerni za uporabo s ključi velikosti 3/8'' in 1/2''. So robustni in
Trenutno ni na zalogi
Koda proizvajalca: 10061335
Komplet za odzračevanje zavor blagovne znamke MSW se bo uporabljal v delavnicah, avtomobilskih servisih ali ljubiteljskih garažah. Primeren je za večino znamk in modelov vozil. Omogoča odzračevanje in zamenjavo zavorne tekočine, uporablja pa se tudi za preverjanje tes
Trenutno ni na zalogi
Koda proizvajalca: 10061616
Čaša za olje blagovne znamke MSW bo primerna za garaže ali hobi garaže. Naprava ima rezervoar s prostornino 70 litrov. Hitrost pretoka je 3 l/min. Vsaka menjava olja je hitra in učinkovita. Nastavljiva višina 1316 mm omogoča prilagoditev naprave različnim tipom in vel
Trenutno ni na zalogi
Koda proizvajalca: 10061848
Ključ za oljne filtre blagovne znamke MSW se bo dobro obnesel pri menjavi olja za širok nabor oljnih filtrov. Ključ ima tri ročice, ki zanesljivo držijo oljni filter. Večji kot je navor, močnejši je oprijem rok. To preprečuje zdrs pri odpiranju in zategovanju oljnega
Trenutno ni na zalogi
Sintetično motorno olje za dizelske motorje vozil Nissan s filtrom trdih delcev (DPF).
Trenutno ni na zalogi
Koda proizvajalca: 10061595.
Polnilo za olje proizvajalca MSW bo uporabno v garažah ali hobi garažah. Naprava ima rezervoar s prostornino 70 l. Rezervoar za izrabljeno olje ima prostornino 10 l. Hitrost pretoka je 3 l/min. Nastavljiva višina v razponu 900–1450 mm omogoča prilagoditev enote različni
Trenutno ni na zalogi
Olje Shell Helix Ultra ECT C2/C3 0W30 je namenjeno bencinskim in dizelskim motorjem s filtrom trdih delcev (DPF).
Trenutno ni na zalogi
Visoko zmogljivo olje Total Rubia TIR 8900 za dizel motorje nove generacije na Low SAPS tehnologiji.
Trenutno ni na zalogi
Sintetično motorno olje za hibridna vozila znamke Toyota.
Trenutno ni na zalogi
Originalno sintetično motorno olje je namenjeno vsem bencinskim in dizelskim motorjem vozil Toyota, s filtrom trdih delcev DPF.
Trenutno ni na zalogi
Sintetično olje za najnovejšo generacijo motorjev z zahtevano specifikacijo VW 508.00/509.00.
Trenutno ni na zalogi
PEMCO 332 0W-30 C2/C3 LL 1 lt
Trenutno ni na zalogi