Boditein nakupujte z BREZPLAČNO dostavo!
11,99
na leto

Kako organizirati svojo pisarniško mizo za maksimalno produktivnost?

Verjetno se strinjate z mislijo, da visoke osredotočenosti na delovnem mestu v pisarni ni težko doseči. Težava se pojavi, ko morate ostati osredotočeni. K sreči obstaja kar nekaj preprostih rešitev, s katerimi lahko povečate tako telesno kot mentalno moč za optimalno produktivnost.

Najprej morate poskrbeti za čisto in organizirano delovno mizo. Med delom si morate omogočiti udobje, popolno tišino ali vsaj prijetno glasbo, za nekaj časa izklopiti nenehna obvestila in ne nazadnje še dobro organizirati čas za vsako nalogo.

V nadaljevanju večjo pozornost namenjamo organiziranju pisarniške mize za maksimalno produktivnost, opozorili vas bomo še na druge pomembne rešitve in informacije, ki vam bodo zagotovile, da boste v svoj pisarniški prostor hodili veseli, ponosni in zadovoljni in ravno takšni tudi odhajali z delovnega mesta.

Vedno čista in temeljito organizirana pisarniška miza

Vaša pisarniška miza mora biti vedno dobro organizirana in povsem čista. Na njej ne imejte preveč papirjev, samolepilnih listkov, opomb, seznamov opravil in podobno. Ko boste želeli ostati povsem osredotočeni na nalogo, bodo vaši možgani zaradi nereda na mizi zbirali nezavedne znake in sporočila. Pozornost se bo zato razpršila, vaša osredotočenost na nalogo pa precej zmanjšala

Pri urejanju pisalne mize upoštevajte tudi prostor okoli nje. Ta naj bo uporabno izkoriščen, zlasti če imate ob steni mize nameščene dodatne police in poličnike. Dodatne regale prav tako lahko namestite pod mizo. Za dodatne potrebe je pogosto dobrodošla še manjša, dizajnerska mizica. Ta naj vam služi za odlaganje časopisov, revij, drobnarij.

Če svoje pisalne mize še nimate in ste v fazi izbiranja, v nadaljevanju predstavljamo karakteristike pisarniških miz. Tudi velikost, oblika in vrsta pisalne mize lahko ključno vplivajo na to, kakšen red boste vzdrževali v svojem delovnem okolju.

Spoznajte vse karakteristike pisarniških miz

Urejena pisalna miza zadovoljuje potrebe posameznika. Na organiziranost celotnega delovnega prostora vplivajo postavitev, velikost, opremljenost pa tudi vrsta pisalne mize. Organizacija delovne mize je narekovana po načelih praktičnosti in funkcionalnosti. Miza v pisarni ni namenjena zgolj praktičnosti in estetskemu doprinosu, temveč mora biti optimalno izkoriščena in uporabna.

  • Pri izbiri velikosti delovne mize preverite, koliko prostora imate na voljo. Izmerite kotiček, kamor boste namestili mizo, in obenem premislite, koliko površine potrebujete. Če boste na njej uporabljali računalnik ali druge dodatke, naj bo njena površina večja.
  • Na voljo so pisarniške mize različnih oblik in dizajnov. Če prisegate na preprost videz domače pisarne in ne potrebujete prostora za shranjevanje, izberite preprosto pisalno mizo s pridihom elegance. Pisalna miza s predali ponuja različne prostore za shranjevanje. Nekatere pod mizno ploščo vključujejo samo polico, druge ponujajo kombinacije polic in predala. Posebna vrsta je računalniška miza, ki pogosto vključuje tudi vgrajene LED luči in držalo za plastenke. Ergonomska pisalna miza pa izvrstno pripomore k zmanjšanju utrujenosti in nelagodja na delovnem mestu.
  • Na vzdržljivost pisalne mize vplivajo zlasti materiali, iz katerih je izdelana. Lesena pisarniška miza ponuja občutek topline in naraven videz. Kovinske mize so modernejša in trajnejša izbira.
  • Ključno za udobno delo je pravilna višina pisarniške mize. Idealna višina omogoča, da roke uporabnika udobno počivajo na površini mize, medtem ko so noge na tleh.
  • Delovne mize so na voljo v različnih barvah. Za vodilne zaposlene naj bi bila bela ali siva pisalna miza najboljša izbira. Če ste zaposleni v grafični industriji, marketingu ali restavraciji, je izbira barve mize lahko drznejša, na primer rdeča, roza ali vijolična.
  • Ko izbirate pisalno mizo, razmislite še o nekaterih dodatkih, kot so na primer predali za shranjevanje, USB-priključki, držala za zaslone, kabelski organizatorji.
  • Vedno preverite, ali je izbrana delovna miza dovolj enostavna za montažo in vzdrževanje. Navodila za montažo morajo biti jasna, vključeno mora biti potrebno orodje.

Kakovostni pisarniški mizi priključite kakovosten pisarniški stol

Investicija v dober pisarniški stol prav tako poveča produktivnost pri delu. Izberite ergonomski pisalni stol, ki se bo oblikoval po vašem telesu, da se boste počutili bolj sproščeno in se tako lažje osredotočali na delo. Daljše sedenje v upognjenem položaju prinaša precej napetosti v mišicah in vezeh v hrbtu. Posledice so lahko bolečine v hrbtu. Z dobrim ergonomsko zasnovanim stolom pa boste omogočili, da se bo vaše telo povsem prilagodilo ergonomski obliki.

Ergonomski stol nudi potrebno oporo za hrbet ter ga lahko prilagajate svoji velikosti in tipu telesa. Z njegovo uporabo zmanjšujete številna zdravstvena tveganja.

Zlata pravila sedenja za pisalno mizo

Četudi bo vaša delovna miza vedno maksimalno organizirana in čista, vam to ne bo kaj dosti pomagalo pri produktivnosti, če boste za njo sedeli neprimerno. Najprej je pomembno, da se usedete na primeren stol - najbolje na ergonomsko oblikovanega, ki je zasnovan in izdelan tako, da se odlično prilagodi vašemu telesu, daje ustrezno oporo hrbtenici ter med sedenjem omogoča gibanje.

Med sedenjem upoštevajte sledeče:

  • Na stolu sedite čim bolj nazaj. Hrbet naj ima pravilno oporo, njegov spodnji del se mora tesno prilegati hrbtišču stola.
  • Stol naj ima nastavljivo višino, sprednji del sedeža naj bo zaobljen. Na stolu imejte trdno blazino.
  • Kolena naj bodo rahlo nižje od kolkov.
  • Občasno vstanite in se sprehodite.
  • Ko so vaše roke pred tipkovnico, naj nadlaket in podlaket tvorita pravi kot, dlani pa naj bodo poravnane s podlaktjo.
  • Naslon stola naj ima oporo, njena oblika se mora ujemati z obrisom spodnjega dela hrbta. Naslon mora biti nastavljiv in zagotavljati pravilen pritisk in oporo.
  • Zaslon računalnika postavite tako, da je njegov osrednji del 15 stopinj pod očesno ravnijo.
  • Tipkovnico postavite tako, da rokam omogoča ostati v pravilnem položaju.
  • Držalo za dokumente imejte na isti višini in razdalji kot zaslon - vaše oči bodo tako ostale osredotočene, ko gledajo od enega k drugemu.
  • Stopala naj počivajo na tleh ali na podstavku za noge.
  • Mizo prilagodite po višini. Omogoča naj različne položaje tipkovnice, zaslona in podloge za miško. Njena delovna površina naj bo dovolj velika in stabilna.

Kam v prostor umestiti pisalno mizo?

Pisarniško mizo postavite blizu okna, a ne tako, da boste med delom gledali ven, ker bi vaše misli lahko hitro odtavale v svet. Svetlo delovno okolje dokazano spodbuja pri delu ali študiju. Pred delovno mizo je dobro imeti odprt prostor. Če nimate druge izbire, kot da jo postavite k steni, jo tedaj, ko jo uporabljate, obrnite. Njen položaj naj vam omogoči pregled nad sobo in vhodom. Odlična lega je lahko v kotu nasproti vrat. V takšnem položaju boste lahko bolj sproščeni, čutili boste oporo in se zlahka osredotočali na delo.

Iščete pisarniško pohištvo in opremo? Preverite ponudbo na mimovrste=).

Dobra osvetljenost pisarniške mize

Za maksimalno produktivnost ne poskrbi zgolj popoln red na pisalni mizi in okoli nje, temveč tudi ustrezna osvetlitev. Če imate možnost, mizo postavite poleg okna, ker je obilica naravne svetlobe izjemno dobra za vaše oči. Poskrbite še za primeren izbor svetil, ki bo omogočil izboljšanje produktivnosti in preprečeval neželene glavobole.

V delovnem prostoru je dobro imeti več virov svetlobe. Če boste vanj namestili samo stropno luč, ta ne bo dovolj. Ta vam bo namreč omogočila zgolj splošno osvetlitev, ki pa jo morate nujno dopolniti še z močnejšo in bolj usmerjeno k pisalni mizi. Takšno nalogo lahko opravlja namizna luč, ki jo izberete glede na to, ali morate močneje osvetliti večji prostor ali pa je dovolj le osvetlitev manjšega dela mize. Če za mizo opravljate več različnih nalog, je dobra izbira fleksibilna vrsta svetilke, ki omogoča prilagajanje višine in kota osvetlitve. Za manjše pisarniške mize je dobra izbira luč, ki se pripne ob rob ali pritrdi na steno. V nobenem primeru pa vir svetlobe ne sme biti v isti ravnini kot vaše oči.

Poleg splošne in močnejše oziroma usmerjene osvetlitve morate v delovni prostor umestiti še ambientalno, ki ne osvetljuje površin, ki so potrebne za delo, temveč je njega naloga ustvarjanje prijetnega vzdušja.

Rastline za zmanjšanje stresa

Urejena in čista primerno izbrana delovna miza s primerno osvetlitvijo je skoraj popolni recept za maksimalno produktivnost. Če nanjo ali okoli nje postavite še ustrezno sobno rastlino, poskrbite tudi za občutno zmanjšanje stresa.

Če je vaš delovni prostor precej velik, izberite visoke rastline ter jih namestite v velike dekorativne posode. Primerni so bambusi, palme, slonova noga, potos, dracene, zamija. Za manjše pisarne izberite nezahtevne rastline, na primer fikus, orhidejo, kalanhojo.

S pomočjo rastlin lahko zasnujete zelene pregrade in dosežete večjo zasebnost. Če boste rastlino postavili direktno na mizo, izberite rastline z okroglimi list ali pa svež šopek v lepi vazi.

Vsekakor rastline v pisarnah ne ustvarjajo zgolj lepšega videza, temveč lahko dobro poskrbijo tudi za primerno vlažnost, za nevtralizacijo škodljivih snovi v prostoru in učinkovito čistijo zrak.

Za konec: še nekaj nasvetov, če delate od doma …

Če delate od doma, pisarniško mizo umestite v del domovanja, kjer je čim manj motečih elementov. Ker vašo koncentracijo med delom lahko prekinja tudi stalno vstajanje, da bi nekaj našli, na doseg rok postavite vse, kar pri delu nujno potrebujete.

Najpametneje je, če je vaš domači pisarniški kotiček, četudi je majhen, namenjen zgolj delu. Takoj ko boste sedli za pisalno mizo, bo vaše razpoloženje delovno. Počutili se boste podobno, kot da bi ravno prišli na delovno mesto. Verjetno tedaj nimate posebnih želja, da bi si na primer ogledali kakšen zanimiv film ali pričeli brati knjigo, ki vam jo je priporočil znanec. Takšen občutek vam bo dal dobro vedeti, kaj vas čaka in česa se morate najprej lotiti.