Boditein nakupujte z BREZPLAČNO dostavo!
0,01
na leto

Kako organizirati kuhinjo za lažje kuhanje?

Malo je družin, za katere ne velja, da je kuhinja osrednji prostor njihovega družinskega življenja. Namesto v toplini domačega kamina se današnje družine zbirajo v kuhinji ob pripravi in konzumiranju hrane. Da bi se v kuhinji počutili čim bolje, je pomembno, da bo pravilno organizirana. Pomagala bo tudi razdelitev na posamezne cone in praktično in pametno zasnovani organizatorji.

V kuhinji vsak dan preživimo nekaj ur svojega življenja. V družinah z majhnimi otroki kuhinja postane osrednja točka stanovanja, kjer se srečuje vsa družina. V njej otroci pišejo domače naloge ter rišejo in pri kuhinjski mizi z družino ali prijatelji igramo družabne igre. Precejšen del družinskih aktivnosti se odvija ravno v kuhinji ali sosednji jedilnici. Da se boste v kuhinji dobro počutili, je prav, da bo prostor ustrezno organiziran.

Kako organizirati kuhinjo za lažje kuhanje?

Kako urediti kuhinjo?

Od postavitve aparatov in površin za pripravo obrokov do shranjevanja posameznih pripomočkov v omarah, vse mora biti premišljeno in smiselno urejeno. Posamezne cone je treba načrtovati med montažo ali rekonstrukcijo kuhinje, vendar niti kasneje ni treba obupati. Preureditve kuhinjskih pripomočkov se lahko lotite kadarkoli. Načrtovanje posameznih con prilagodite svojim vsakodnevnih navadam.

  • Katere predmete potrebujete večkrat na dan?
  • Katere aparate uporabljate najpogosteje?
  • Kaj mora biti v kuhinji na zgornjih policah?
  • Kateri pripomočki naj bodo dosegljivi tudi otrokom?
  • Ali pogosteje kuhate, pečete, pogrevate, pečete na žaru?

Kuhinjske cone

  1. Cona za kuhanje.
  2. Površina za pripravo jedi.
  3. Cona za shranjevanje pripomočkov.
  4. Cona za čiščenje.
  5. Cona za shranjevanje živil in hrane.

Kako razporediti posamezne cone?

  • V sredini kuhinjskega pulta naj bo površina za pripravo jedi,
  • Na desni strani naj bo cona za kuhanje in na levi strani cona za čiščenje,
  • Na enem od skrajnih koncev naj bo cona za shranjevanje hrane in na drugem cona za shranjevanje pripomočkov,
  • prostor za shranjevanje je na voljo tudi pod delovnim pultom in nad njim, ob upoštevanju posameznih con.

Kaj spada v posamezne kuhinjske cone?

V coni za kuhanje morata biti štedilnik in pečica. V bližini naj bodo shranjeni lonci, ponve, kuhalnice, lopatice za obračanje, pa tudi rokavice za prijemanje vroče posode ali podloge pod lonce. V bližini morajo biti tudi začimbe, olje in osnovna živila v razsutem stanju, kot so sladkor, moka, testenine, riž in stročnice. Del cone za kuhanje je lahko namenjen peki in pripravi sladic.

Del cone za kuhanje naj bo tudi površina za pripravo jedi. Tukaj naj bodo rezalne deske, noži, strgalniki, kuhinjski robot ali ročni mešalnik.

Tej coni sledi cona za shranjevanje pripomočkov. Pogosto uporabljeni predmeti sodijo v spodnje police in zgornje predale.

Cona za čiščenje mora vključevati kuhinjsko korito in pomivalni stroj, v bližini naj bodo shranjena tudi čistilna sredstva. Sem sodi tudi ročni sesalnik in koš za smeti.

Zadnja in najbolj priljubljena je cona za shranjevanje hrane in živil. Tu naj bo hladilnik, zamrzovalnik in omara za nepokvarljiva živila.

Kuhinjske posode in organizatorji

Stvari, ki jih potrebujete imeti pri kuhanju pri roki, lahko obesite na temu namenjene letve. Slednje lahko dopolnite z najrazličnejšimi košarami in kavlji. Kuhinjske nože lahko namestite na praktično magnetno desko, s čimer sprostite delovni prostor na pultu. Odličen pripomoček so tudi različne teleskopske police, s katerimi boste imeli vse potrebno na dosegu rok.

Predale in večje omare opremite s škatlami za shranjevanje in posodami za živila, ki zagotavljajo urejenost zalog. V bližino kuhinjskega pulta lahko namestite različne kotne police ali stojala za kavo ali čaj.

Prostor pod kuhinjskim pultom včasih ostaja neizkoriščen, a tudi tja lahko namestite predale in dobite prostor za čistila, pekače ali plastične škatle za živila, katerih v gospodinjstvu ni nikoli dovolj. Več prostora dobite tudi z uporabo mehanizma za obešanje skodelic in kozarcev za vino. Ta način ima tudi zanimivo dekorativno vlogo.

Več nasvetov za organizacijo kuhinje

  • Posamezne predale lahko razdelite s prečkami in tako ustvarite posebne zalogovnike za živila.
  • Kupite lahko tudi posebne košare, ki ustrezajo velikosti predalov.
  • Nepogrešljiv je organizator za jedilni pribor, podobnega si lahko omislite tudi za kuhinjske nože.
  • Pokrovke shranjujte v praktičnem stojalu.
  • V omarice lahko dodate več polic.
  • Razsuta živila shranite v nepredušne posode, ki jih bodo zaščitile pred vlago.
  • V majhni kuhinji lahko delovno površino povečate z uporabo pokrova za štedilnik.
  • Prostor ob koritu lahko bolje izkoristite z dvonadstropnim odcejalnikom za posodo.
NAMIG! Za majhno kuhinjo izberite aparate, ki lahko opravijo več nalog. Nepogrešljiv je denimo kuhinjski robot ali večnamenski lonec.