Boditein nakupujte z BREZPLAČNO dostavo!
11,99
na leto

Kako odstraniti tapete? Z malo vode in kisa bo lažje

Tapete, ki jih nekateri ne morejo prehvaliti, so za druge prava nočna mora. Prva skupina se veseli njihovih prednosti, oblikovalske dodane vrednosti, občutka udobja in sloga, ki ga prinašajo, ter sposobnosti za prekrivanje neravnin in drugih nepopolnosti na stenah. Druga skupina se ukvarja s tem, kako se učinkovito znebiti starih tapet in jih s čim manj truda odstraniti s sten. V našem članku se osredotočamo na pomoč drugi skupini in bomo preverili, kako se znebiti tapet glede na njihovo vrsto.

V preteklosti so se klasične tapete izdelovale iz tankega papirja in se lepile v več plasteh ena na drugo. Če začnete z odstranjevanjem takšnih plasti tapet, se praviloma začnejo trgati in na stenah ostajajo ostanki lepila. Odstranjevanje papirnatih tapet lahko izgleda kot nemogoča naloga, uničevanje vinilnih je nekoliko lažje, medtem ko vlies tapete lahko odstranite brez večjih težav. A če se pozanimate, kako se na pravi način lotiti dela, boste kos vsem vrstam tapet.

Kako odstraniti tapete? Z malo vode in kisa bo lažje

Katere tapete imate na steni?

Prvi in najpomembnejši korak je ugotoviti, katere dekorativne tapete sploh imate na stenah stanovanja. Če ste tapete sami nalepili, potem gotovo veste. Če pa poskušate odstraniti dekoracijo, ki so jo za sabo pustili prejšnji lastniki, boste lahko sprva v dvomih, za kaj gre. Zato opravite preprost preizkus – poiščite mesto, kjer vogal tapete štrli ven in ga poskusite povleči.

  • Če se tapeta brez težav odtrga od stene, lahko začnete praznovati – najverjetneje gre za vlies tapeto ali katero od modernejših vrst, ki jih samo odtržete.
  • A če se tapeta začne trgati, potem vas čaka zahtevnejši postopek, saj gre po vsej verjetnosti za tapeto iz papirja ali vinila, ki jo boste morali najprej zmočiti in odstranjevati mokro.

Ne podcenjujte priprav

Če odstranjujete vlies tapete, potem potreba po zahtevnih pripravah odpade, zadostuje le ostraniti pohištvo, prekriti preprogo in se lotiti dela. Če se morate lotiti mokrega odstranjevanja, potem vas čaka naporno delo in precej umazanije, zato boste morali izbrani prostor najprej ustrezno pripraviti:

  • Če se le da, odstranite pohištvo. Če nimate možnosti, da pohištvo prestavite v drugi prostor, potem ga postavite čim dlje od sten, idealno na sredino sobe, ter ga pokrijte s folijo.
  • Na tla položite ponjavo ali folijo za prekrivanje – ne glede na to, ali so tla prekrita s preprogo, vinilom ali laminatom oziroma parketom. Tla morate vedno pokriti, da ne pride do poškodb zaradi vode. Če je mogoče, priporočamo, da preprogo zvijete.
  • Pripravite vsa orodja – potrebovali boste barvni valj s teleskopsko palico, čopič, lopatico ali strgalo za tapete, razpršilo za vodo, vedro, odstranjevalec tapet ali kuhinjski kis in vreče za smeti, v katere boste odlagali stare tapete.
OPOZORILO! Če se boste lotili odstranjevanja tapet na mokri način, ne pozabite v prostoru izklopiti električnega toka. Voda iz namočenih tapet namreč lahko steče v vtičnico ali stikalo.

Odstranjevanje papirnatih tapet

Kot smo že omenili, papirnate tapete (in pogosto starejše vrste fototapet) je najtežje odstraniti, znebite se jih lahko le z uporabo vode. Zato vam želimo v nekaj korakih pojasniti, kako se lotiti njihove učinkovite likvidacije:

Vedro napolnite z vročo vodo in dodajte odstranjevalec tapet ali kuhinjski kis. Odstranjevalec tapet dodajte vodi v razmerju, ki je navedeno na izdelku. Če uporabljate kis, potem velja, da ga je treba razredčiti z vodo v razmerju 1:2 (en del kisa na dva dela vode). Zaradi agresivnega vonja in delovanja kisa priporočamo uporabo respiratorja in delovnih rokavic.

Z uporabo valjčka za barvanje, čopiča ali razpršilnika navlažite tapeto v smeri od zgoraj navzdol. Voda se bo na ta način vpijala v tapeto in ne bo tekla po tleh. V spodnjem delu lahko vodo nanašate s čopičem.

Pustite vodo delovati približno 20 do 30 minut, dokler se ne začne sušiti. Nato poskusite tapeto prijeti za vogal in potegniti - če je ne morete odstraniti v enem kosu, ne da bi se strgala, ponovite postopek nanašanja vode. Lahko se zgodi, da bo treba vodo z odstranjevalcem tapet ali kisom nanašati večkrat, da pride do osnovne plasti in razgradi lepilo.

PAMETEN NASVET

Pri vlaženju tapet je priporočljivo imeti v prostoru vsa okna zaprta in poskrbeti za čim nižjo temperaturo, da dosežemo najvišjo vlažnost. Za vlaženje vedno uporabite čim toplejšo vodo in navlažite čim večji del površine, v idealnem primeru celoten prostor naenkrat.

Ko tapeto namočiti v tolikšni meri, da jo boste lahko odstranili po trakovih, potem jih povlecite od spodaj navzgor. Strgane tapete pustite za zdaj ležati tik ob steni, na ta način bodo pomagale ujeti vodo, ki teče po stenah.

Če tapete kljub večkratnemu vlaženju (štirikratnemu ali petkratnemu) ne boste mogli odstraniti, ker se bo trgala, uporabite posebno strgalo za tapete ali lopatico – vendar bodite previdni, da ne poškodujete stene.

Z lopatico odstranite morebitne ostanke na steni.

Če na steni ostane staro lepilo, za njegovo odstranjevanje uporabite mehko krpo, namočeno v topli vodi.

Ko odstranite vse papirnate tapete, jih vrzite v pripravljene vreče za smeti in pustite, da se soba dobro posuši.

PAMETEN NASVET

Pri odstranjevanju papirnatih tapet se odlično obnese vlaženje z uporabo parnega čistilca. Če imate napravo na voljo, potem jo zagotovo preizkusite tudi za ta namen.

Odstranjevanje vinilnih tapet

Vinilne tapete lahko prepoznate po tem, da so sestavljene iz dveh plasti (ki jih lahko ločimo drugo od druge). Zgornjo plast lahko brez večjih težav v celoti odstranite, pod njo pa ostaja celulozna plast. To lahko pustite na steni kot podlago za novo tapeto (pod pogojem, da se na njej po navlažitvi ne tvorijo mehurji ali ne večjih neravnin), lahko pa jo odstranite na enak način, kot pri odstranjevanju papirnatih tapet.

OPOZORILO! Pri starejših vrstah je vinilna tapeta lahko sestavljena samo iz ene plasti. A pri njenem odstranjevanju boste morali postopati na enak način kot pri papirnati tapeti, torej z vlaženjem, vendar je pomembno, da tapeto pred vlaženjem preluknjate. Njena površina je namreč vodoodporna, zato jo je treba preluknjati, da voda pride pod njo. Za ta namen uporabite poseben valj za perforiranje tapet.

Odstranjevanje vlies tapet

Vlies tapete, pa tudi samolepilno folijo, stenske nalepke ali fototapete odstranite s stene zelo preprosto, brez večjega napora ali truda. Vse kar morate storiti je, da z nožem ali lopatico privzdignete zgornji vogal (včasih lahko to storite tudi kar z nohtom) in s previdnim, počasnim vlečenjem od zgoraj navzdol odstranite celoten pas. Pri samolepilni foliji ali tapeti si lahko pomagate tako, da jo segrejete s sušilcem za lase.

NAMIG! Če po odstranitvi vlies tapet ali samolepilnih ter fototapet na steni ostane lepilo, ga odstranite s krpo, navlaženo s toplo vodo ali tehničnim bencinom. Uporabite lahko tudi drugo čistilno sredstvo na osnovi alkohola. Pri odstranjevanju lepila s stene se obnese tudi vlažna krpa posuta z nekaj moke za sprijemanje lepila.
NASVET ZA KONEC: Ko vam uspe odstraniti tapete, pustite, da se stene temeljito posušijo, šele nato se lotite nadaljnjih del. Pred barvanjem ali ponovnim tapetiranjem popravite morebitne neravnosti. Lepilo in barvo vselej nanašajte samo na popolnoma ravno, čisto in suho površino.