Boditein nakupujte z BREZPLAČNO dostavo!
11,99
na leto

Kako izbrati vodovodno armaturo?


»Dobro izgleda, ponaša se z lepim dizajnom in odlično se prilega naši kopalnici (ali kuhinji).« Toda videz ni edino, kar je treba upoštevati pri izbiri vodovodne armature. Je sicer pomembno, da vam bo všeč, a morate paziti tudi na druge specifikacije in praktične lastnosti, ki poskrbijo za ustrezno delovanje armature in prispevajo k varčevanju z vodo. Poglejte, kako izbrati vodovodno armaturo!

Ne glede na to, ali osebno obiščete oddelek kopalnic in sanitarne opreme ali se podate v raziskovanje spletne trgovine, boste ugotovili, da izbira vodovodne armature sploh ni tako preprosta, kot se lahko na prvi pogled zdi. V ponudbi boste namreč odkrili toliko različnih tipov, modelov, dizajnov in materialov, da ne boste mogli niti verjeti. Zato se natančno pripravite na izbiro armature in se pozanimajte, kaj upoštevati pri izbiri vodovodne armature, da bo izpolnila vse vaše zahteve.

Jak vybrat vodovodní baterii
Jak vybrat vodovodní baterii

Za začetek je treba določiti namen uporabe

Preden začnete z izbiro, premislite, za kateri namen boste armaturo uporabljali. Glede na namestitev delimo vodovodne armature na naslednje vrste:

Vrste vodovodnih armatur

Ko se odločite, katero vrsto armature potrebujete, je čas za odločitev glede želenega načina namestitve. Vse je odvisno od vaših želja in možnosti v prostoru, kamor boste armaturo namestili. Izbirate lahko med tremi možnostmi: armatura je lahko pritrjena na steno, nameščena na umivalnik, kad ali bide, ali jo enostavno vgradite pod ploščice ali omet.

Stenske armature

Stenske armature predstavljajo najpogostejši način postavitve, namestimo jih neposredno na steno/ploščice ob priključku za vodo. Primerne so za kuhinjska korita, umivalnike, kadi in tuše. Ker so nameščene neposredno na vodovodne cevi, je treba izbrati pravo razdaljo med cevjo za toplo in hladno vodo.

OPOZORILO! V gospodinjstvih tovrstna razdalja praviloma znaša med 100 in 150 mm. V preteklosti je bila standardna razdalja 100 mm, v sodobnih gradnjah so razdalje praviloma večje. Številni tuji proizvajalci dobavljajo armature z razdaljo 150 mm, zato bodite pri nakupu še posebej previdni (še posebej, če naročate v tuji spletni trgovini). Vedno najprej preverite razdaljo v vašem domu s pomočjo običajnega metra ali dolgega ravnila.
  • namestitev neposredno na zid/steno brez potrebe po kakršnih koli zapletenih prilagoditvah (vsi deli se nahajajo zunaj)
  • enostavna namestitev in zamenjava (armaturo samo odvijemo in jo zamenjamo z novo)
  • enostavno vzdrževanje
  • več prostora med koritom/umivalnikom in armaturo
  • morate izmeriti razdaljo in prilagoditi izbiro armature razdalji med cevmi za vodo

Stoječe armature

Stoječe armature namestimo kar na rob umivalnika, kopalne kadi ali kuhinjskega korita (armaturo lahko namestimo neposredno na korito ali na kuhinjski pult). Uporabne so tudi pri bidejih. Če so nameščene neposredno na pult, izgledajo zelo elegantno. Njihova montaža je enostavna, povezujemo jih s cevmi (tako imenovane fleksi cevi), ki so povezane s priključki pod umivalnikom/kuhinjskim koritom. Slednje predstavlja prednost tudi pri menjavi, ko ni treba zapreti dovoda vode v celotni zgradbi, lahko le zaprete ventil pod umivalnikom/kuhinjskim koritom.

  • eleganten, sodoben dizajn
  • enostavna namestitev s pomočjo fleksi cevi
  • ne posega v celovitost površin
  • zahtevnejše vzdrževanje
  • višja cena

Podometna armatura

Tovrstna armatura predstavlja zelo elegantno rešitev. Podometne armature se pogosto uporabljajo v kopalnicah, zlasti v tuš kabinah, kjer so nameščene pod ploščicami in ne posegajo v celovitost površin ter omogočajo enostavno vzdrževanje. Med montažo večji del armature skrijemo pod omet, zato je viden samo zaključni del pipe, ročica ali vrtljiva gumba pipe. Pri montaži je treba uporabiti t.i podometni del armature, v katerem se mešata topla in hladna voda.

  • razkošen, minimalističen videz
  • zagotavlja več prostora pod tušem
  • enostavno vzdrževanje
  • bolj zapletena namestitev in zamenjava
  • višja cena
  • potrebovali boste podometni del

Posebne vrste armatur

Posebnost, ki jo lahko srečate predvsem v razkošnih in modernih kopalnicah, so tako imenovanetalne armature, ki se uporabljajo v kadeh, postavljenih v prostoru. Predstavljajo stilsko in funkcionalno rešitev, vendar zahtevajo napeljavo vodovodnih cevi v tleh. Podoben primer so tudi visoke stoječe armature, ki so praktične zlasti za umivalnike, pritrjene na pult.

Ali imate raje praktično ali dizajnersko upravljanje armature?

To je vprašanje, na katerega je treba odgovoriti, preden se odločite, kako želite upravljati armaturo. Ugotoviti morate, kako mešati toplo in hladno vodo in ali so vam pomembni prihranki pri porabi vode. Izbirate lahko med naslednjimi tremi različicami – ročica, vrtljivi gumbi in termostatske armature.

Armatura z vrtljivimi gumbi

Armature z vrtljivimi gumbi sodijo med tradicionalno rešitev, prisotno zlasti v preteklosti. Danes tovrstne modele izbirajo zlasti tisti, ki v svojih kuhinjah ali kopalnicah prisegajo na retro slog.

→ Čeprav jih lahko dobite v zelo razkošnem dizajnu, je njihova pomanjkljivost nepraktična uporaba – temperaturo vode morate prilagajati z vrtenjem gumbov, kar traja dlje in povzroča večje izgube vode.

Armatura z ročico

Univerzalna različica velja za naslednika armatur z vrtljivimi gumbi, primerna je za uporabo povsod, pri pomivalnem koritu, umivalniku, tuš kabini ali kadi. V nasprotju s prejšnjo različico omogoča bolj priročno in predvsem hitrejšo nastavitev temperature vode, obenem uporabnik lahko brez težav prilagaja tudi pretok vode.

→ Kombinacija teh dveh prednosti lahko prinese tudi 30-odstotne prihranke pri porabi vode. Druga prednost je v tem, da ročico lahko pustite na istem mestu, zaradi česar boste imeli vsakič vnaprej pripravljeno želeno temperaturo vode.

Termostatska armatura

→ Armatura za največje prihranke vode in energije (do 50-odstotkov v primerjavi z drugimi vrstami) je termostatska armatura, ki je primerna zlasti za tuš kabine. Želeno temperaturo vode lahko vnaprej nastavite, armatura jo sama zmeša, pri čemer celoten postopek traja le nekaj sekund. Ta različica je zelo primerna za družine z otroki, saj je opremljena z otroško varovalko, ki poskrbi, da se otroci ne bi opekli.

Tovrstne armature morajo imeti na voljo stabilen dotok tople vode, potrebovali boste torej dovolj velik bojler. V nobenem primeru ni primerna za uporabo s pretočnim grelnikom. Računati je treba tudi z višjo nabavno ceno, vendar se zaradi prihranka pri vodi in energiji naložba kmalu povrne (pri standardni porabi približno v dveh letih).

Ne pozabite na izbiro ustreznega materiala armature

Pri izbiri vodovodne armature je treba upoštevati tudi material izdelave. Najpogostejša je uporaba kroma, nerjavečega jekla ali medenine, pri čemer vsak od teh materialov vpliva na življenjsko dobo in vzdrževanje armature.

Armature iz kroma in nerjavnečega jekla

Gre za najpogostejše materiale, ki se uporabljajo pri izdelavi pip in predstavljajo jamstvo standardne kakovosti in razumne nabavne cene. Armature iz teh materialov se izdelujejo v široki paleti dizajnov in barv. Za čiščenje zadostuje običajen detergent brez abrazivnih delcev.

Medeninaste armature

Če ste ljubitelj luksuza in prisegate na kakovost ter vas ne moti višja cena, potem vsekakor izberite medeninasto armaturo, ki prestavlja jamstvo dolge življenjske dobe in funkcionalnosti. Vendar ne smete pozabiti, da je vzdrževanje zahtevno, mora biti redno in skrbno. Ta material ne prenese agresivnejših čistilnih sredstev, idealno je, da ga obrišete z vlažno krpo in posušite po vsaki uporabi.

Kuhinjska armatura s tušem ali več vrstami vodnega curka

Dodatne funkcije se pojavljajo v največjem številu pri kuhinjskih armaturah. V njihovi notranjosti je lahko skrita cev, njen konec se lahko uporablja kot tuš za spiranje. Gre za dobrodošel pripomoček v kuhinji pri pomivanju običajne posode in večjih kosov, kot so lonci ali pekači.

Pri nekaterih armaturah je na voljo funkcija preklapljanja pretoka. Tok prhe je močnejši in lahko spere tudi zasušene ostanke hrane na krožnikih. Klasičen pretok je primeren za običajno uporabo.

Več informacij: Tudi na armaturo za umivalnik je mogoče priključiti samostojen tuš, vendar je treba ta dodatek načrtovati že v zasnovi kopalnice. Tuš se potem nahaja v neposredni bližini umivalnika.
NASVET ZA KONEC: Pri izbiri armature upoštevajte poleg zgornjih specifikacij tudi kakovost. Vsekakor je pametno staviti na armature priznanih proizvajalcev, ki zagotavljajo jamstvo odlične funkcionalnosti in dolge življenjske dobe. Cenovno ugodne baterije vsebujejo plastične kartuše (del, kjer se meša vroča in hladna voda), ki se hitro obrabijo, in nato armatura začne kapljati. Pri kakovostnih, dražjih armaturah so uporabljene keramične kartuše, ki niso podvržene tolikšni obrabi.