Boditein nakupujte z BREZPLAČNO dostavo!
0
na mesec

Kako izbrati točkovna svetila?

Točkovna svetila predstavljajo okusen, funkcionalen in hkrati neopazen način osvetlitve, ki ga lahko uporabite ne le za centralno osvetlitev prostorov, temveč tudi osvetlitev določenih izbranih delov ali predmetov v vašem domu. Ni čudno, da uživajo točkovna svetila tolikšno priljubljenost, in to kljub zahtevnejšim gradbenim posegom, ki so nujni za njihovo namestitev, v primerjavi s klasičnimi svetili. Da bi lahko zares uživali v lepotah minimalistične notranje osvetlitve in se veselili ob pogledu na svetlobno kuliso, boste morali pravilno izbrati. Poglejmo, kako ob upoštevanju vaših specifičnih zahtev izbrati prava točkovna svetila.

Točkovna svetila so priljubljena predvsem zaradi svoje prilagodljivosti – primerna so ne samo za dnevne sobe, temveč tudi za kuhinje, kopalnice ali hodnike. V primerjavi s klasičnimi svetili ne znižujejo stropa in prostor optično povečujejo. Na trgu boste našli široko paleto točkovnih svetil, ki se ne razlikujejo le po svojih funkcijah in predvidenem načinu uporabe, temveč tudi po zasnovi. Čeprav mnogi mislijo, da so vsa točkovna svetila približno enaka, dejansko je ravno obratno. Izbirate lahko med različnimi oblikami, ki jih pogosto dopolnjuje privlačno okovje ali izvedba v različnih barvah.

Kako izbrati točkovna svetila?

Prednosti in slabosti točkovnih svetil

Kot skoraj vse, imajo tudi točkovna svetila svoje pozitivne in negativne strani. V nadaljevanju povzemamo osnovne in najpomembnejše lastnosti, ki govorijo v prid oziroma proti izbiri vgradnih svetil in ki jih je treba pred nakupom skrbno pretehtati.

Prednosti Slabosti
  • optično povečanje prostora brez znižanja stropa
  • primerna kot osrednja ali dekorativna osvetlitev
  • cenovna dostopnost
  • ne posegajo v dizajn prostora
  • univerzalna in prilagodljiva uporaba
  • niso priporočljiva za spalnice ali kot osvetlitev otroških sob, ker lahko delujejo preostro in zagotavljajo točkovno svetlobo
  • bolj zapletena vgradnja in zamenjava
  • bolj zapleteno poenotenje kontrasta pri osvetlitvi samo določenih delov notranjosti (velika razlika med osvetljenimi in neosvetljeni področji)

Vrste točkovnih svetil

Preden začnete z izbiro točkovnih svetil, morate premisliti, kateri tip pravzaprav želite in potrebujete. Izbirate lahko med naslednjimi možnostmi:

Vgradna točkovna svetila

Kot že ime pove, vgradna točkovna svetila vgradimo v strop oz. najpogosteje kar v mavčne plošče (v nobenem primeru jih ne nameščajte v betonski ali panelni strop). Gre za verjetno najbolj znano vrsto točkovnih svetil, to so tiste drobne žarnice, vgrajene v strop, ki odlično osvetlijo in optično povečajo prostor, hkrati ne zavzamejo nič prostora in so primerne tudi za prostore z nizkim stropom. Praviloma so trajno vgrajena, gre za vgradna svetila s trdnim ohišjem, ki jih ne moremo premikati, zato oddajajo svetlobo zgolj v eno smer. Treba je torej izbrati pravo razdaljo, da dosežemo pravo razporeditev luči brez ustvarjanja kontrastov.

→ Alternativna možnost so nagibna točkovna svetila, ki omogočajo nagibanje in osvetlitev določenega območja, kar je odlično denimo v kuhinji pri jedilni mizi ali na kuhinjskem pultu.

Stropna točkovna svetila

Če nimate stropa iz mavčnih plošč in ne želite investirati v njegovo izgradnjo, vseeno pa bi se radi izognili visečim svetilom, preizkusite stropna točkovna svetila. Na voljo so kot enotočkovna in večtočkovna svetila raznolikega dizajna, zahvaljujoč vrtljivi glavi glava omogočajo tudi izbiro smeri osvetlitve. Primerna so zlasti za dnevne sobe, kjer želite ustvariti občutek udobja in sodobnega ambienta.

Večtočkovna svetila pogosto nameščamo na podolgovate ali kvadratne panele, pri katerih se ni treba omejiti le na klasičen dizajn, lahko izberete tudi zelo impresiven črno ali medeninast videz. Tovrstna svetila predstavljajo odlično alternativo klasičnim lestencem, pri čemer ohranjajo minimalističen dizajn in zagotavljajo učinkovito osvetlitev.

Stenska točkovna svetila

Za bolj intimno in domače vzdušje ali osvetlitev stopnišča so priporočljiva stenska točkovna svetila, ki so na voljo v široki paleti modelov in dizajnov in jih je mogoče priročno pritrditi na steno. Izbirate lahko tudi med različnimi razponi vrtenja, pri čemer je nekatere modele mogoče zavrteti do 360 stopinj.

NAMIG! Za osvetlitev stopnišča so primerne tudi vgradna mavčna svetilka, zasnovana za vgradnjo v mavčne konstrukcije in se popolnoma zlijejo s steno.

Pri izbiri točkovnih svetil upoštevajte značilnosti prostora

Kot smo že omenili, točkovna svetila lahko uporabite v različnih prostorih in za različne namene – kot nadomestilo klasičnih svetil, stoječih svetil, manjših svetilk ali z njimi lahko osvetlite vitrine v dnevni sobi. Vsak način uporabe zahteva ne samo drugačno vrsto točkovnih svetil, ampak tudi drugačne specifikacije.

  • Če se odločite za točkovna svetila kot glavni vir osvetlitve, morate izbrati modele z jakostjo osvetlitve najmanj 300 lx. Zelo pomembna je tudi njihova postavitev, svetlobo naj oddajajo pod kotom 60 stopinj in naj bodo 150 cm narazen. Upoštevajte tudi, da mora biti nameščena vsaj 1 meter od vogalov – samo tako lahko osvetlijo temne kotičke in ne bodo ustvarjala neželenih senc.

→ Za največjo učinkovitost lahko kombinirate stropna točkovna svetila in stenska točkovna svetila.

  • Za osvetlitev določenega odseka, denimo jedilne mize ali vitrine z okraski, izberite točkovna svetila z jakostjo vsaj 200 lx in s kotom osvetlitve 40 stopinj.
  • Če želite osvetliti predele, kjer potrebujete največjo svetlobo brez neželenih senc, kot je na primer delovna površina kuhinjskega pulta ali delovna miza, izberite točkovne svetilke, ki omogočajo prilagodljivo nastavitev smeri in naklona svetlobnih žarkov. Jakost takšnih svetil naj bo vsaj 500 lx, kot svetlobnega žarka naj bo 40°.
  • Želite poudariti umetniška dela na svoji razstavi, kot so slike ali dekoracije. Zadostovala ba ena do treh točkovnih svetilk z jakostjo med 50 in 100 luksov, nameščenih neposredno nad izbranim predmetom.
  • Za osvetlitev kopalnice je treba paziti, da so točkovna svetila zaščitena pred vdorom vode, in sicer zaradi visoke vlažnosti in škropljenja vode. Obenem velja, da mora biti točkovna svetilka oddaljena vsaj 60 cm od roba kadi oziroma tuš kabine in pri umivalniku bi morala biti nameščena na višini najmanj 180 cm od tal.
NAMIG! Če želite z osvetlitvijo ustvariti prijetnejše vzdušje, lahko točkovna svetila opremite z LED žarnicami in dodate zatemnilnik, s katerim lahko postopoma zatemnite svetlobo vse do 99 odstotkov.
NASVET ZA KONEC: Pri izbiri pravih točkovnih svetil ne pozabite, da je pomembno ustvariti učinkovito osvetlitev, pri tem je pomembno pravilno načrtovanje, ob upoštevanju medsebojne razdalje med posameznimi svetili (izračunate jih tako, da višino stropa delite s številom dva) in njenega strogega upoštevanja, pa tudi dolžin napeljave, vezij za postavitev zatemnilnikov in svetilnosti posameznih žarnic. Vsaka električna instalacija mora biti varno zasnovano, zato je treba ugotoviti, v kateri material bodo točkovna svetila nameščena (najpogosteje mavčne ali farmacell plošče) in ali so npr. ognjevarne, primerne za vlažne prostore in denimo vgradnjo v pohištvo. Samo namestitev, torej izrez luknje in električno napeljavo naj opravi izkušen električar, ki vam bo tudi svetoval pri izbiri najprimernejšega tipa točkovnih svetil.