Kako izbrati projekcijsko platno?
Projekcijsko platno predstavlja večjo odsevno površino, ki je navadno bele barve ter je pritrjeno na strop ali steno na določeni razdalji od filmskega ali digitalnega projektorja. Takšen pripomoček lahko odlično pomaga v času izobraževanj, usposabljanj, predstavitev ali zabav.
Čeprav menite, da bi vam bila ob omenjenih priložnostih lahko v dovolj veliko pomoč že samo gola stena, pa ima platno v primerjavi z njo precej večjo odbojnost. To pomeni, da je slika svetlejša in pride bistveno bolj do izraza. Obenem projekcijsko platno omogoča tudi enotnejšo slikovno površino in bolj realistične barve.
Pri izbiri projekcijskega platna pa je najprej pomembno ločevati med različnimi vrstami. Vas zanima, katere vrste platen za projekcijo ponuja trg?
Različne vrste projekcijskih platen
Na voljo so najrazličnejša projekcijska platna, na primer talno platno, namizno platno, platno s stojalom, platno s fiksnim okvirjem, ročno platno in motorizirano platno.
Ročno platno predstavlja stropni ali stenski zaslon z ročnim mehanizmom za dvig ter spust zaslona. Večina ročnih platen je opremljena z nadzorovanim vračanjem platna. Ob njegovem dvigu vzmeteni mehanizem poskrbi, da se ne povzroči močnega zaskoka. V primerjavi z motoriziranimi platni so ročna stroškovno precej bolj prizanesljiva.
Še druga pomembna vprašanja, ki si jih morate zastaviti med nakupovanjem
Zagotovo se morate pri izbiri projekcijskega platna najprej odločiti za vrsto. Ob tem pa si morate zastaviti še nekaj ključnih vprašanj:
- za kaj točno boste potrebovali projekcijsko platno (za izobraževanje, učilnico, konferenčno sobo, za domači kino),
- katera je primerna velikost platna,
- kakšno naj bo razmerje stranic pri platnu in kakšni naj bodo robovi,
- kakšna naj bo ločljivost?
Na ročnih platnih je razmerje stranic enako kot razmerje stranic na monitorjih in televizorjih. Dve najpogostejši razmerji sta 4 : 3 in 16 : 9. To je razmerje med širino platna in njegovo višino. Izbrati boste morali platno, ki se ujema z izvornim razmerjem stranic vašega projektorja. Multimedijski projektorji formata XGA so večinoma naklonjeni razmerju 4 : 3, HD projektorji pa razmerju 16 : 9. Za WUGA in WXGA projektorje je značilno razmerje 16 : 10. 4K projektorji pa imajo lahko razmerje stranic 17 : 9 ali 16 : 9. Da boste lažje določili primerno razmerje za svoje potrebe, preverite najvišjo izvorno ločljivost svojega projektorja in uporabite aplikacijo, ki vam bo pomagala ugotoviti primerno razmerje stranic.
Velikost projekcijskega platna?
Izbira velikosti projekcijskega platna je odvisna od projektorja, razpoložljivega prostora in seveda od vaših potreb. Čeprav si vsak želi imeti čim večji zaslon, je treba pred izbiro nujno preveriti, ali projekcijsko platno sploh ustreza prostoru, kamor ga boste namestili. Zlasti v domačih multimedijskih prostorih je navadno prostorska stiska večja, kot denimo v konferenčnih prostorih, ki so posebej zasnovani za večje število oseb.
Kakšna naj bo površina platna za projekcijo?
Nenazadnje se vprašajte še, kakšna bi morala biti površina projekcijskega platna. Ta je lahko na primer mat bela, perla ali siva. Možnosti je precej, a v večini primerov je klasična mat bela najvarnejša odločitev, ker je tudi najbolj vsestransko uporabna. Seveda lahko druge površine platna v določenih situacijah omogočajo bistveno boljše rezultate, a ob tem sklenejo kar nekaj kompromisov, kot denimo slabše kote za gledanje.