Boditein nakupujte z BREZPLAČNO dostavo!
11,99
na leto

Kako izbrati pravo posteljnino za udoben spanec?

Ko izbirate novo posteljnino, je to lahko prevleka, rjuha, odeja, blazina, zaščitna prevleka za vzmetnico. Ob tem bodite posebej pozorni na velikost in materiale izbranega kosa.

Za enojno posteljo lahko izberete posteljnino klasične dimenzije 140 x 200 centimetrov ali njeno podaljšano različico 140 x 220 centimetrov. Zakonska postelja najpogosteje zahteva posteljnino velikosti 200 x 200, 200 x 220 ali 240 x 200 oziroma 240 x 220 centimetrov.

Prednosti in slabosti različnih materialov posteljnine

Nekateri pri izbiri posteljnine prisegajo na klasični bombaž, drugi na topel mikropliš. Seveda je na voljo še veliko drugih materialov. Vsak med njimi pa ponuja svoje prednosti. Pred izbiro materiala se je najpomembneje vprašati, kaj od posteljnine pričakujete ter za koga je namenjena.

  • Posteljnina iz bombaža je prijetna in mehka na otip. Za bombaž je značilno, da zelo dobro vpija vlago, je mehak ter zračen in ne povzroča prekomernega potenja. Ker se rad mečka, takšno posteljnino hitro obesite, da jo boste lahko lažje zlikali. Bombažna posteljnina je na voljo v najrazličnejših barvah in vzorcih.
  • Posteljnina iz mikropliša je sestavljena iz kratkih debelih dlačic. Najdete jo tudi pod imenom posteljnina iz mikroflanela. Ponuja žametno mehkobo in je topla. Vzdrževanje je preprosto, saj je ni treba likati. Zanjo je značilno tudi to, da lahko zelo dolgo ohranja živo barvo. Ne priporoča se za osebe, ki imajo bolj občutljivo kožo. Lahko proizvaja statično elektriko.
  • Posteljnina iz flanele je dobra izbira za hladnejše obdobje leta. izdelana je iz 100-% bombaža z večjo težo, česana pa je na prav poseben način. Velja za izjemno mehak in topel material. Ker je tkanina precej občutljiva, jo je pametno oprati z mehčalcem, da ostaja primerno mehka.
  • Posteljnina iz lana je znana po tem, da učinkovito ohranja temperaturno ravnovesje. Koži zagotavlja, da lahko dobro diha. V toplih dneh hladi, pozimi pa greje. Ker se lanena vlakna med pranjem lomijo, postaja posteljnina mehkejša. Če jo pravilno vzdržujete, lahko z vami ostane zelo dolgo časa. Njena cena je višja, a je zagotovo odlična naložba za prihodnost vašega zdravja ter počutja.
  • Posteljnina iz mikrovlaken je mehka ter gladka. Njen dotik spominja na svilo. Posamezna vlakna so med seboj zelo močno povezana, zato je takšna posteljnina zelo vzdržljiva. Njena največja prednost je povsem preprosto vzdrževanje. Odlično absorbira znoj in obenem učinkovito odvaja vlago. Primerna je tudi za alergike.
  • Posteljnina iz bombažnega satena je najpogosteje narejena iz bombaža. Odlično regulira temperaturo, posledično poleti hladi, pozimi pa greje. Posteljnine ni treba likati, pri pranju pa je ne smete pozabiti obrniti, da lahko dlje izgleda kot nova.
  • Posteljnina iz polibombaža ponuja najboljše lastnosti poliestra in bombaža. Je vzdržljiva, lahka, diha kot bombaž, ohranja barvo. Sušenje je hitro, se skorajda ne mečka, zato likanje sploh ni potrebno.

Posteljnina za toplo in hladno obdobje leta

Za poletni čas raje izberite lahkotne tkanine, ki odlično dihajo. To sta denimo polibombaž ali bombaž. Pozimi je pametno izbrati posteljnino iz mikropliša ali flanele. Na voljo je tudi posteljnina, ki je za uporabo primerna skozi celo leto. To je na primer posteljnina iz satena, bombaža, lanu ali iz mikrovlaken. Vse omenjene tkanine odlično regulirajo temperaturo, zato vam pod njimi poleti ne bo prevroče, pozimi pa vas bodo prijetno grele.

Načini zapiranja

Na voljo so posteljnine z različnimi načini zapiranja: na zadrgo, na gumbe ali z zapiranjem na ovojnico.

  • Posteljnina na zadrgo ima ravne zadrge. Ima raven drsnik ali pa drsnik brez prijemka. Lahko jo hitro zaprete in tako pri njenem preoblačenju prihranite kar nekaj časa. Posteljnina z zapiranjem na gumbe ni najbolj praktična rešitev, kljub temu za mnoge takšen način zapiranja predstavlja prav poseben čar ali pa nostalgijo.
  • Posteljnina z zapiranjem na ovojnico pa dobro dopolnjuje kos tkanine, ki je všit v notranji del prevleke. Ta kos se pri preoblačenju samo potegne čez vzglavnik ali odejo. Ključna prednost takšnega zapiranja je zagotovo zelo preprosto vzdrževanje. Ker ni gumbov in zadrg, ni treba skrbeti, da bi se med pranjem poškodoval boben stroja za pranje.