Boditein nakupujte z BREZPLAČNO dostavo!
11,99
na leto

Kako izbrati pravi žar za poletne piknike na vašem vrtu?

Zlasti v poletnem času na svoj račun pridejo tudi strastni ljubitelji hrane na žaru. Seveda ni nujno, da je ta pripravljena zgolj na pikniku. Na svojem domačem vrtu si lahko zasnujete vrtni kamin, žar ali pa kar kuhinjo na prostem. Tako hrane na žaru ne boste okušali zgolj enkrat na sezono, temveč precej pogosteje.

Za občasno kuhanje na prostem oziroma piknike torej potrebujete samo žar, pomivalno korito s tekočo vodo ter manjši pult. Osrednjo pozornost tokrat namenjamo izbiri pravega žara za poletne piknike na vrtu. Predstavili vam bomo kar nekaj tipov le-teh, na podlagi njihovih karakteristik se boste verjetno precej lažje odločili, kateri žar boste postavili v svoj vrtni kotiček.

Katera vrsta žara je prava za vas?

Pri izbiri žara najprej razmislite, kakšno kurivo želite uporabljati, kako velik naj bo žar, kakšen način peke vam je najljubši in koliko denarja ste pripravljeni investirati vanj.

Vzemite si čas in odgovorite na vprašanja:

  • Kako pogosto boste žar uporabljali?
  • Zakaj želite imeti žar?
  • Za koliko ljudi želite peči na žaru?
  • Želite žar imeti na enem mestu ali z njim želite tudi potovati?
  • Katera vrsta kuriva za žar vam je najljubša?
  • Kakšne izkušnje imate s peko na žaru?
  • Kako boste žar shranjevali izven sezone?
  • Imate posebne želje glede videza žara?
  • Koliko ste največ pripravljeni odšteti za žar?

Ko boste jasno odgovorili na vsa zastavljena vprašanja, se bo širok izbor vrst žarov takoj zožil in izbira bo bistveno lažja.

Osnovne vrste žarov

Žari se med seboj razlikujejo zlasti glede na vir toplote oziroma na vrsto kuriva. Na voljo so:

  • klasični žari na oglje,
  • plinski žari,
  • električni žari.

Spoznajte podrobnejše karakteristike različnih vrst žarov

1. Žari na oglje

Žari na oglje predstavljajo klasiko peke na žaru, ki se je številni gurmani zlepa ne morejo naveličati. V primerjavi s plinskimi in električnimi se segrevajo počasneje, priprava in vzdrževanje hrane sta najzahtevnejša. Kljub temu se dodatni trud obrestuje, ker je okus hrane izvrsten. Na voljo so tudi manjši modeli, ki se zlahka postavijo na mizo ali pa jih uporabite na majhnem balkonu. Enostavno jih zapakirate v avto in se odpeljete na piknik v naravo. Ključne prednosti žara na oglje so torej izvrsten okus hrane in atmosfera, preprosto vzdrževanje in nižja cena nakupa, slabosti pa daljši čas priprave, pepel ter izpušni plini. Žarenje na oglje torej ni najbolj čista izbira. Pričakujete lahko dim in pepel, ki ga veter raznaša naokoli. Udeležencev na pikniku to navadno ne zmoti, zmoti pa lahko sosede.

2. Plinski žari

Plinski žari omogočajo zelo priročno pripravo hrane - s preprostim in hitrim segrevanjem ter visoko učinkovitostjo. Delujejo s pomočjo plina propana-butana, ki ga lahko kupite na bencinski črpalki. Za vzdrževanje in čiščenje so enostavni. Pri peki ne nastajata pepel ali dim. Pogosto so opremljeni z ločevalnikom za maščobe, ki skrbijo za preprečevanje uhajanja maščobe.

Največja prednost plinskega žara je torej hitra priprava in enostavnost za uporabo. Slabost je morda dostopnost kuriva, saj oglje lahko kupite v trgovini, po plinsko jeklenko pa boste mogli na bencinsko črpalko. Njen čas uporabe je omejen. Ker boste delali z zelo vnetljivim plinom, morate biti pri skladiščenju zelo previdni. Žari na plin se uvrščajo v višji cenovni razred, kar je morda za koga slabost, kljub temu pa je nakupna cena sorazmerna z učinkovitostjo, zato je naložba vanj lahko dobra investicija.

3. Električni žari

Žari na elektriko za delovanje potrebujejo električno vtičnico. Peka z njimi je varna in hitra, čiščenje pa enostavno. Na voljo so majhni kompaktni žari, ki se lahko enostavno uporabljajo v zaprtih prostorih, prav tako večji modeli za večje skupine. Pri pečenju ne nastajata dim in pepel, zato je delovanje električnega žara bolj zdravo. Med vsemi vrstami žarov ima najmanjši vpliv na okolje.

Največje prednosti žara na elektriko so ekološka in higienična uporaba, preprosta uporaba in možnost reguliranja temperature. Za večino žarov na elektriko je značilno, da nenehno sporočajo trenutno temperaturo, ki jo lahko nastavite na svoje potrebe. Odziv na spremembo temperature je hiter. Slabosti žara na elektriko sta odvisnost od vira elektrike in višja cena. Brez elektrike torej takšne naprave ne boste mogli uporabljati, zato morate v bližini imeti vtičnico.

4. Keramični žari kamado

Med zagrizenimi mojstri žara vse bolj priljubljena izbira postajajo tudi keramični žari kamado. Odlikuje jih izjemna sposobnost vzdrževanja temperature in vlage, obenem pa so še izjemno vsestransko uporabni.

Omenjeni stil žara izhaja iz več tisoč let stare japonske tradicije peke v posodah iz keramike. Žari so izdelani iz keramične školjke, znotraj pa so obloženi s šamotno glino, kar spominja na krušno peč. To jim omogoča odlično izolacijo, prav tako visoko učinkovitost in sposobnost za ohranjanje visokih ali pa zelo nizkih temperatur za daljše obdobje. Primerni so za vse vrste pečenja - od dimljenja na nižjih temperaturah do priprave hrustljavega mesa.

5. Smoker žari

Smoker žari so specializirana vrsta žara za dimljenje, ki zmorejo vzdrževati konstantno nizke temperature. To pomeni, da lahko na smokerju kos mesa pečete 10 ali več ur - pri temperaturah od 90 do 110 stopinj Celzija.

Običajno je smoker sestavljen iz treh delov. Njegov sprednji del ima vlogo vira toplote - tja boste namreč vstavili oglje ali brikete. Nad njim stoji posoda z vodo. Ta regulira toploto naprave. Preprečuje neposredno vročino, da bi prišla do mesa. Voda, ki izpareva, pa skrbi za hlajenje komore in vlaženje mesa. Nad posodo z vodo sta komora za dimljenje in rešetka za meso.

Iščete žar? Preverite ponudbo na mimovrste=).

Nepogrešljivi pripomočki za peko na žaru

Ne glede na to, katera vrsta žara vas je najbolj prepričala in se boste odločili za nakup, so nekateri žar pripomočki skorajda nujna izbira. To so:

  • podloga za žar,
  • žar plošče in ponve,
  • žar komplet,
  • rešetka za žar.

Podloge za žar poskrbijo za preprečevanje prijemanja hrane na rešetko žara. Omogočajo preprosto vzdrževanje naprave. Odlična izbira je na primer teflonska podloga za žar, saj se ne sprime in omogoča enostavno obračanje in odstranjevanje hrane.

Žar plošče in ponve so nepogrešljiv pripomoček, ko na žaru pečete zelenjavo, mehko meso ali ribe. Gre za posebne posode, ki omogočajo preprosto peko, hkrati sestavine na žaru učinkovito ščitijo pred direktnim stikom z ognjem.

V žar komplet so običajno vključeni različne vrste zajemalk, lopatic, vilic, klešč za žar in še drugi pripomočki za omogočanje natančnega ter varnega obračanja, prijemanja in serviranja okusne hrane.

Rešetka za žar predstavlja osnovni pripomoček pri peki na žaru. Izdelana mora biti iz trpežnih materialov, ki omogočajo porazdelitev toplote. Na voljo so klasične rešetke za žar, prav tako posebne vrste rešetk z različnimi površinami. Dobra izbira je rešetka z luknjicami, ki omogoča boljše kroženje toplote, ali pa rešetka z odtisom mreže, ki pušča na hrani značilne črte žara.

Kam na vrt postaviti kotiček za peko na žaru?

Pri snovanju postavitve žara na vrt je ključno, da na terasi ali vrtu izberete kotiček, ki vam bo omogočal udobno, varno in funkcionalno uporabo naprave.

Izberite kotiček, ki je enostavno dostopen iz hiše ter zunanjih prostorov, kot je bazen ali pa terasa. Zagotovite si dobro povezavo med kotičkom za žar in drugimi deli vrta, ker si boste s tem olajšali pretok med prostori ter ustvarili funkcionalno in prijetno okolje.

Žar kotiček postavite na mestu, ki ponuja primerno zaščito pred vremenskimi vplivi, kot so veter, močno sonce, dež. Žar lahko postavite v zavetje senčnika, dreves, nadstreška ali pa paviljona. Najpomembneje je, da si omogočite veliko mero udobja med pripravo pa tudi med uživanjem hrane na prostem.

Preverite tudi, ali ima izbrani kotiček za pečenje na žaru preprost dostop do vodovodne napeljave, odtokov in električne inštalacije. Dobrodošla bo povezava s pitno vodo za kuhanje in pomivalno korito, prav tako električna napeljava, če se boste odločili za uporabo žara na elektriko.

Izbrani žar kotiček mora biti dovolj velik in prilagodljiv za nameščanje želenih elementov, ki jih boste potrebovali pri peki. Obenem potrebujete prostor za udobno in prijetno sedenje ter za postrežbo hrane.

Poskrbite še, da se bo prostor za žar na vrtu estetsko dobro ujemal s preostalim vrtnim okoljem in stilom vašega doma. Uporabite materiale, oblike ter barve, ki se skladajo z že obstoječim vrtnim prostorom. Upoštevajte tudi širšo okolico, kot je razgled. Po potrebi poskrbite za zasebnost.

Za konec: koristni napotki za izbiro mesa za žar

Najboljša naprava za žar vam ne bo kaj dosti koristila, če za peko ne boste izbrali pravega mesa. Ljubitelji žara vedo povedati, da brez dobrega mesa ni dobrega žara. Seveda ima vsak od vas svoje najljubše kose, izbira mesa mora biti zato prepuščena vašemu navdihu in okusu.

Na žaru lahko pečete vse vrste mesa. Kljub temu, da večina med vami dobro pozna delitev mesa na rdeče in na belo, pa je pri žaru dobro poznati še poimenovanja različnih delov mesa pri živalih. Da ne boste pri mesarju v zadregi in da se boste za žarom počutili kot najboljši žar mojstri, se poučite tudi o tem. Kar se tiče na primer govejega mesa, so za žar najprimernejši deli mišičnega tkiva, ki so nežni ter dobro marmorirani. To pomeni, da so prepleteni z maščobnimi plastmi.