Kako izbrati plinski žar?
Poletne sezone brez vrtnih zabav in pečenja na žaru si niti ne znamo predstavljati! Za prave žar navdušence, ki obožujejo jedi z žara, imamo plinske žare, ki se ponašajo z nezahtevno uporabo, enostavnim upravljanjem in veliko površino za pečenje, na kateri lahko pripravite odlične jedi tudi za 15 oseb. Prednost plinskih žarov je tudi dejstvo, da jih lahko brez težav uporabljate na terasi ali balkonu, saj ne proizvajajo skoraj nič dima. Preverite, kaj upoštevati pri izbiri, da boste kmalu lahko začeli s peko!
Razkrili vam bomo glavne prednosti plinskih žarov!
Za razliko od klasičnih žarov na oglje imajo plinski žari več prednosti. Želite vedeti, katere?
- Uporabljajo jih lahko tudi začetniki.
- Imajo prostorne rešetke za peko, primerni so tudi za velike žar zabave.
- Ne proizvajajo dima, zato jih lahko uporabljate tudi na balkonu ali terasi.
- Hitro se segrejejo, temperaturo enostavno reguliramo.
- Enostavni so za čiščenje.
→ Omeniti je treba tudi morebitne slabosti. Mednje štejejo nujnost nakupa plinske jeklenke, odsotnost okusa po dimu, ki ga je mogoče deloma nadomestiti z aroma sistemom. Dimenzije plinskih žarov so večje, s čimer je povezana tudi višja masa žara in tudi višji nabavni stroški.
Litoželezni plinski žar ali plinski žar iz nerjavečega jekla – katerega izbrati?
Po hitrem pregledu ponudbe plinskih žarov, vam bo v oči najverjetneje padla razlika med različnimi materiali, iz katerih je lahko izdelana konstrukcija. Praviloma imate na izbiro dve možnosti – lito železo ali nerjaveče jeklo. Katerega izbrati?
Litoželezni plinski žar
Litoželezni žari so zelo odporni na mehanske poškodbe in dobro akumulirajo toploto, vendar po nekem času lahko začnejo rjaveti in so bolj zahtevni za redno vzdrževanje. Primerni so torej za tiste, ki bi radi imeli kakovosten žar tudi za ceno zahtevnejšega vzdrževanja.
Plinski žar iz nerjavečega jekla
Plinski žari iz nerjavečega jekla so lažji, omogočajo lažje vzdrževanje in jim ne grozi rjavenje. Vendar pa so manj odporni in slabše akumulirajo toploto. Primerni so za uporabnike, ki bi radi imeli stilski žar z minimalnimi zahtevami po vzdrževanju.
Kakšna je razlika med gorilniki iz litega železa in nerjavečega jekla pri plinskih žarih?
Enako kot konstrukcija, je lahko tudi rešetka za žar izdelana in nerjavečega jekla ali litega železa. Rešetke iz litega železa so odlične zlasti za pripravo mesa, saj zelo dobro prevajajo toploto, njihova slabost je, da jih težje očistimo. V nasprotju s tem rešetke iz nerjavečega jekla skoraj ne rabijo vzdrževanja in ne grozi rjavenje. Vendar v primerjavi z litoželeznimi rešetkami slabše akumulirajo toploto.
Pri izbiri plinskega žara je ključnega pomena sistema za peko!
Ker so plinski žari med najbolj priljubljenimi, se na trgu nenehno pojavljajo nove tehnologije peke na tovrstnih žarih, ki celoten proces olajšajo in izpopolnijo. Zato si bomo zdaj ogledali vse vrste sistemov, s katerimi se pri plinskih žarih lahko srečate, in preverimo njihove prednosti in morebitne slabosti, da bo vaša izbira novega žara kar se da enostavna!
- Plinski žari z flav-r-wave uparjalniki in jeklenimi gorilci
sodijo med najbolj priljubljene, njihova glavna prednost je, da so gorilci pokriti z jeklenim plehom v utori v obliki črke V, ki zajemajo kapljajočo maščobo, ta nato izhlapeva in se vrača spet v meso. Rezultat je odličen okus pečenega mesa.
- RBS žari s keramičnimi gorilci
sodobni plinski žari, ki imajo stranske keramične gorilce (zadaj in spredaj), ti poskrbijo, da maščoba ne kaplja neposredno na gorilce, s čimer se izognemo zahtevnemu čiščenju. Slabost je lahko dejstvo, da ne moremo nastaviti različnih temperatur na levi in desni strani žara.
- Plinski žari z infrardečimi gorilci
priljubljeni plinski žari so opremljeni z infrardečimi gorilci, ki enakomerno segrejejo hrano, pri čemer so zelo učinkoviti in porabijo razmeroma malo energije. Ta sistem poskrbi, da mesne jedi ostajajo sočne in preprečuje prijemanje.
- Plinski žari s kamni iz lave
ti modeli so bili še pred nekaj leti edina možnost na trgu, vendar jih postopoma izpodrivajo novejše tehnologije. Načelo, po katerem delujejo ti modeli je, da se kamni iz lave pod rešetko segrejejo in potem sevajo toploto. Prednost je, da ne ne nastajajo nobeni odpadki v obliki dima ali maščobe in kamne iz lave lahko menjate le enkrat na sezono. Slaba stran je počasno segrevanje žara in dejstvo, da hrana lahko zaradi prevelike količina maščobe zagori.
Namizni plinski žar je odlična rešitev za balkone in terase!
Če nameravate peči na žaru v ožjem družinskem krogu in imate na voljo udobno teraso ali balkon, izberite enega od namiznih plinskih žarov, ki imajo majhne dimenzije, so varčni in enostavni za uporabo.
Iščete žar za pot? Izbirajte med ponudbo prenosnih plinskih žarov!
Če se pogosto odpravljate na potovanja in želite s seboj vzeti kakovosten žar, s katerim boste uživali v peki praktično kjer koli, preglejte ponudbo prenosnih plinskih žarov. Kako se razlikujejo od namiznih žarov? Ne samo da imajo priročne dimenzije, so tudi prilagojeni za pogosto prevažanje in zlaganje, da jih boste lahko varno peljali na želeno destinacijo. Njihova prednost je tudi majhna poraba plina.
Katerih parametrov zagotovo ne smete spregledati pred nakupom plinskega žara?
Zmogljivost plinskega žara
Zmogljivost mora biti prilagojena površini žara. Večja kot je zmogljivost žara, hitrejše bo segrevanje in priprava hrane. Okvirno lahko rečemo, da pri malih plinskih žarih za največ 4 osebe zadostuje moč do 5 kW, če pa želite močan vrtni žar, s katerim lahko gostite tudi večje vrtne zabave, izbirajte med modeli od 10 kW navzgor.
Število gorilcev
Plinski žari nižjega cenovnega razreda imajo običajno 2 gorilca, žari srednjega in višjega razreda so praviloma opremljeni s 3 – 5 gorilci. Prednost več gorilnikov je, da je segrevanje žara enakomernejše in učinkovitejše.
Velikost rešetke za žar
Plinski žari so na splošno večji in služijo za pripravo hrane za več oseb. Najmanjši imajo rešetko velikosti približno 1.500 cm², na njih lahko udobno pripravite hrano za 4 osebe, največji modeli imajo rešetko velikosti do 5.000 cm² in so primerni za pripravo hrane za skupine do 15 oseb.
Nadzor in regulacija temperature
Plinske žare praviloma upravljamo z vrtljivimi gumbi, s katerimi lahko uravnavamo jakost gorilcev in temperaturo. To lahko preverjate s pomočjo vgrajenega termometra, katerega ima večina vrtnih plinskih žarov.
Funkcije in dodatki plinskih žarov, ki ne bi smeli manjkati!
Piezo vžig
Gorilce lahko prižgete s preprostim pritiskom na gumb, vžigalice niso potrebne.
Priključek na plinsko jeklenko
Uporablja se za priklop plinske jeklenke, pozor – v nekaterih primerih ni del pakiranja, pri cenejših modelih žarov ga morate dokupiti posebej.
Pokrov na tečajih
Uporablja se za pokrivanje jedi, ki so na ta način sočnejše.
Vgrajen termometer
Zahvaljujoč njemu imate popoln pregled nad temperaturo, običajno je vgrajen kar v pokrov.
Transportna kolesa
Ker so vrtni plinski žari precej težki, so opremljeni s kolesi, ki olajšajo njihovo premikanje.
Lovilna posoda
Zbira kapljajočo maščobo in sokove.
Aroma sistem
Nekateri pri plinskih žarih morda pogrešajo klasično aromo, ki je prisotna pri žarih na oglje, zato so nekateri modeli opremljeni z aroma sistemom, v katerega lahko nalijete npr. vino ali zelišča in jedem tako dodate poseben vonj.
Plinski žar s stranskim gorilnikom in odlagalno površino povečajo udobje med pečenjem!
Velikim vrtnim žarom vsekakor ne sme manjkati stranski gorilnik, ki ga lahko med samim postopkom peke uporabite za pripravo okusnih omak za meso in drugih prigrizkov ter prostorno odlagalno površino, ki služi za pripravo jedi z žara in njihovo postrežbo.
Vrtni plinski žar in varnost
Če so pravilno priključeni, so vrtni plinski žari eni izmed najbolj varnih in tveganje požara je zahvaljujoč sodobnih tehnologijam minimalno. Kljub temu morate upoštevati nekaj osnovnih načel, kot je stabilna namestitev žara stran od vnetljivih predmetov, redno čiščenje in podobno. Potrebno je tudi zagotoviti dovolj svežega zraka, zato ne pecite v zaprtem prostoru.
Najpogostejša vprašanja pri izbiri plinskega žara
Kateri plinski žar izbrati?
Pri izbiri plinskega žara je odvisno predvsem od tega, kakšne prostorske možnosti imate in kateri sistem peke vam bo najbolj ustrezal. Klasični vrtni plinski žari so idealni za vrtove in velike terase, a če imate le majhen balkon, ne obupajte in izberite namizni prenosni žar. Za potovanja pridejo prav prenosni plinski žari. Glede na sistem peke lahko izbirate med plinskimi žari s kamni iz lave, RBS žari ali priljubljenimi žari s flav-r-wave uparjalniki ter infrardečimi žari.
Kako poteka peka na plinskem žaru?
Obstajata dva osnovna načina pečenja na žaru – neposredno in posredno pečenje. Pri neposrednem pečenju živila postavimo neposredno nad gorilec. Ta metoda je primerna za steake, zelenjavo in druge dobrote, ki jih ne pripravljamo dlje od 30 minut. Pri neposrednem pečenju je prižgan samo en gorilnik (če je žar opremljen z 2 gorilniki) in pečemo nad drugim ugasnjenim gorilnikom, pri čemer imamo spuščen pokrov. Ta metoda je primerna za peko piščancev, rac, reber in drugih jedi (katerih priprava traja dlje od 30 minut).
Kako očistiti plinski žar?
Po vsakem pečenju na žaru priporočamo, da segrejete prazno rešetko, s čimer odstranite maščobe. Žar nato lahko očistite s fino jekleno krtačko ali spužvo (pazite na nevarnost nastanka prask pri nekaterih vrstah površinske obdelave). Ne pozabite izprazniti posode za maščobo. Na koncu lahko rešetko naoljite.