Boditein nakupujte z BREZPLAČNO dostavo!
11,99
na leto

Kako izbrati LCD monitor

Nakup monitorja prinaša številne odločitve in potencialne kompromise. Zelo priporočljivo je temeljito premisliti, za kakšen namen boste LCD monitor uporabljali in katere lastnosti so vam pomembne. Strastni igralci računalniških iger bodo iskali čim nižji odzivni čas, za urejanje fotografij je pomembna natančna barvna reprodukcija in kakovostna osvetlitev.

Diagonala in razmerje stranic

Sodoben razvoj tehnologije botruje enostavni dostopnosti LCD monitorjev z diagonalo tudi do 30“ (pribl. 75 cm). Pri odločitvi je torej poglavitnega pomena zlasti razmerje stranic, podatek, ki je z vidika uporabe LCD monitorja zelo pomemben. Pri večini LCD monitorjev ugotovimo, da gre za standardno vrednost 16:9. Imenovana skupina je tudi cenovno ugodnejša in je odlična za ogled filmov, igranje iger in brskanje po spletu. Za pisarniško delo v primeru omejenega proračuna priporočamo 19-palčne LCD monitorje, še boljši pa so 22-palčni, ki omogočajo prikaz večjih količin informacij. Na tržišču praviloma najdemo LCD monitorjev velikosti od 17 palcev do 27 palcev in več.

Naslednji pomemben podatek pri LCD monitorjih je površinska obdelava – mat ali sijaj. Sijaj sicer izboljša barvni kontrast, na drugi strani pa poslabša čitljivost na neposredni sončni svetlobi – vpadni svetlobi. Na splošno je bolj priporočljiva mat površinska obdelava.

Ločljivost

Ta podatek pove, koliko slikovnih pik prekriva površina vašega monitorja.. S tem je povezana velikost slikovne pike oziroma rastra. Če postavimo na primer LCD monitor z ločljivostjo 1680×1050 in diagonalo 20" poleg modela z diagonalo 22" z enako ločljivostjo, bo slika na večjem malenkost bolj groba. To majhno pomanjkljivost odpravi funkcija glajenja pisave za LCD monitorje, ki je del večine sodobnih operacijskih sistemov.

Izbira ločljivosti je zelo individualna odločitev. Nekdo daje prednost večjim ikonam na fleksibilnem namizju, drugim je pomembna zlasti odlična čitljivost. Eno stvar pa ne smemo pozabiti. Dejstvo je, da se LCD monitorji izdelujejo v eni naravni »native« ločljivosti in kakršne koli spremembe te vrednosti vodijo v slabšo kakovost slike. Standardna ločljivost za 22-palčne LCD monitorje postaja 1920x1080.

Tehnologije zaslonov

Razlikujemo tri osnovne tehnologije, ki se uporabljajo pri proizvodnji sodobnih LCD monitorjev.

TN (Twisted Nematic)

Paneli TN sodijo med najstarejše tehnologije LCD panelov in še vedno predstavljajo najbolj razširjeno vrsto, zlasti zaradi svoje nizke cene.

Panele TN priporočamo za uporabo v pisarni, če uporabljate predvsem internet, urejevalnike besedil in podobno. Primerni so tudi za navdušene igralce računalniških igric zaradi večje odzivnosti monitorja.

  Prednosti TN panelov
+ nizka nabavna cena
+ hitrejša odzivnost
+ novi tipi imajo razmeroma uravnovešene parametre (svetlost, kontrast, kot gledanja)
  Slabosti TN panelov
- slabši koti gledanja
- pomanjkljiva svetlost barv, velike črne površine so bližje sivi
- poškodovane slikovne pike močno svetijo

IPS and S-ISP (In-Plane Switching)

Ta tehnologija odpravlja vse pomanjkljivosti TN panelov. Monitorje S-ISP odlikuje edinstvena barvna reprodukcija, ki dosega raven klasičnih profesionalnih CRT. Slikovne pike se poškodujejo le v zelo izjemnih primerih.

S-ISP monitorje priporočamo tako za uporabo v pisarni, kot tudi za uporabnike, ki obdelujejo fotografije in se posvečajo grafičnemu oblikovanju.

  Prednosti S-IPS panelov
+ kakovostna barvna reprodukcija
+ dobri koti gledanja
  Slabosti S-IPS panelov
- povprečen kontrast
- povprečen odzivni čas

PVA/MVA

Gre za tehnologijo, pri kateri so že v začetkih poudarjali visok kontrast in kratek odzivni čas. Če primerjamo PVA/MVA panele z monitorji na osnovi S-IPS, opazimo pri S-IPS na splošno nekoliko boljšo barvno reprodukcijo.

Zahvaljujoč odlični barvni reprodukciji in hitremu odzivnemu času so PVA/MVA monitorji primerni tako za uporabo v pisarni kot tudi za igranje računalniških iger. Ne bodo vas razočarali niti če se ukvarjate z grafičnim oblikovanjem.

  Prednosti PVA/MVA panelov
+ dobra barvna reprodukcija
+ dober kontrast
+ dobri koti gledanja
  Slabosti PVA/MVA panelov
- povprečen odzivni čas

Odzivni čas, svetlost in kontrast

Odzivni čas navajamo v ms (milisekundah), ta podatek pove, kako hitro se lahko spreminja slika na monitorju. Odzivni čas LCD monitorjev s tehnologijo TN se dandanes giblje med 2 – 5 ms, kar je dobro za igranje računalniških iger. Ostalim uporabnikom bodo zadostovale tudi do dvakrat višje vrednosti. Za običajno delo z večpredstavnostnimi aplikacijami vam bo zadostoval poljuben monitor z odzivnim časom približno 10 ms. Svetlost določa vrednost svetilnosti in kontrast pove, kolikšna je kapaciteta za prikazovanje intenzivno črne in bele barve. Dandanes poznamo tudi t.i. dinamični kontrast, to pomeni, da ga z različnimi triki (npr. spreminjajoča se raven osvetlitve, pri LED osvetlitvi tudi v posameznih pikah) povečamo tudi na vrednosti nekaj milijonov:1.

Višja kot je številka, boljši bo prikaz črne in bele barve. Zaradi različnih načinov merjenja in prizadevanju za čim višje vrednosti ni težko najti LCD monitorje s kontrastom 2000:1.

Vhodi

Poleg osnovnega analognega vhoda z oznako D-SUB bi moral biti vsak novi LCD monitor opremljen tudi z digitalnim DVI vhodom. Nekateri modeli imajo več kot en DVI vhod, drugi pa so opremljeni s priključkom HDMI (ki se pogosto pojavlja v avdio-video napravah). Preden se odločite za nakup konkretnega modela, ne pozabite preveriti, kateri izhod je na voljo na vaši grafični kartici. Zlasti starejši modeli namreč v nekaterih primerih nimajo omenjenega DVI izhoda. LCD monitorji brez DVI izhoda so danes primerni zgolj za manj zahtevne aplikacije.

Ergonomija in večpredstavnost

Zvočniki, vgrajeni v ohišje monitorja le stežka zadovoljijo ljubitelje kakovostnega zvoka. Pravzaprav to sploh ni njihov namen. Za poslušanje sistemskih zvokov ali morebitno poslušanje zvoka v ozadju pa bodo čisto zadostovali. Naslednji večpredstavnostni element, ki se v zadnjem času pojavlja pri LCD monitorjih, je digitalni tuner. Odlična ergonomija temelji na ustrezni postavitvi gumbov ter na primer tudi na kakovostni izvedbi podstavka in možnostih prilagajanja. Nekateri LCD monitorji omogočajo obračanje za 90 stopinj (ta funkcija je koristna na primer pri pisanju) ali pritrditev na zid.

Monitorji s TV tunerjem

Takšnih monitorjev je čedalje več, so zelo zaželeni in se odlično prodajajo. Vsi imajo digitalni sprejemnik DVB-T, nekateri omogočajo tudi najnovejšo obliko sprejema MPEG4 ali sprejem digitalne kabelske televizije. Takšne monitorje lahko uporabimo brez povezave z računalnikom tudi kot samostojne TV sprejemnike.

Pokvarjene slikovne pike

Težava LCD monitorjev so t.i. mrtve slikovne pike. To so slikovne pike, ki so bodisi pokvarjene bodisi nedelujoče. Pri tehnologiji TN se pojavljajo obliki drobnih svetlečih »pikic«. Proizvajalci določijo število takšnih pik, ki je še vedno sprejemljivo (običajno je sprejemljivih 3–5 pik). Vendar za uporabnike bela pika na sredini zaslona ni vedno sprejemljiva. Pri LCD monitorjih s S-PVA in IPS paneli so mrtve slikovne pike zares »mrtve« in izgledajo kot ugasnjene črne pike. V današnjem času se pokvarjene slikovne pike pojavljajo vse bolj redko.


Preverite še ostale nakupovalne vodiče iz kategorije Računalništvo: