Kako izbrati ekonom lonec?
Juha, omaka, zelenjava, enolončnica, riž ali krompir. Vse to lahko v ekonom loncu pripravite veliko hitreje, kot na klasičen način, a vendar se loncev na pritisk večina ljudi še vedno boji. Ekonom lonci že dolgo niso več nevarna tempirana bomba, temveč zanesljiv in varen pomočnik pri kuhanju. Poglejte, kakšen napredek se je zgodil na tem področju in zakaj bi moral ekonom lonec postati vaš novi spremljevalec v kuhinji.
Kako deluje ekonom lonec?
Delovanje loncev na pritisk ali ekonom loncev je znano že desetletja. Zaradi visokega tlaka je temperatura v notranjosti 120 do 130 °C, zato se hrana skuha hitreje kot pri klasičnem kuhanju. Lonec na pritisk je še posebej priljubljen za pripravo juhe, dušenega govejega in svinjskega mesa, stročnic ali hitro pripravo prilog. Ker živila skuhate veliko hitreje, se poraba energije zmanjša in hrana bo imela polnejši okus in večjo hranilno vrednost. Poleg tega ne boste potrebovali toliko začimb, ker bo okus jedi bolj intenziven.
Zakaj je pametno kupiti ekonom lonec?
- Priprava hrane bo veliko hitrejša.
- Hitrejša priprava pomeni manjšo porabo električne energije.
- Živila, kuhana v loncu na pritisk, ohranijo več okusa in bodo imela večjo hranilno vrednost.
- Lonec bo kos tudi zamrznjenim živilom.
- Lahko ga uporabimo tudi za vlaganje (odvisno od konkretnega modela).
- Sodobni ekonom lonci so večnamenski.
Menjavo olja ni treba opraviti vsako sezano, sledite torej servisnim intervalom proizvajalca stroja in olja ter ga zamenjajte v trenutku, ko prevozite predvideno število kilometrov.
Denis Papin je lonec izumil na začetku prejšnjega stoletja. Med drugo svetovno vojno in še vrsto let po njej je bilo treba varčevati s premogom in lesom, skrajšani čas kuhanja je bil torej še kako zaželen. Analogija z današnjo priljubljenostjo lonca torej ni naključna. Časa za kuhanje nimamo veliko in tudi cene energije skokovito naraščajo.
Sodobni ekonom lonci so varni in imajo veliko funkcij
Novi modeli ekonom loncev imajo vrhunske varnostne sisteme, v nekaterih primerih tudi 5 točkovne. Zahvaljujoč njim ni nevarnosti opeklin ali poškodb lonca. Dokler pritisk ne pade, lonca v nobenem primeru ne boste mogli odpreti. Temu so namenjene varovalke na ročaju, na pokrovu in v nekaterih primerih tudi druga merilna elektronika.
Takšni električni modeli loncev so pogosto opremljeni s številnimi drugimi funkcijami. Priljubljen je časovnik, ki omogoča zapozneli začetek kuhanja, dlje trajajoče ohranjanje toplih jedi in veliko več.
Premisliti velja tudi o nakupu večnamenskega lonca, ki omogoča med drugim tudi kuhanje pod pritiskom. Uporaben je za pripravo otroške hrane, ki jo lahko skuhate v večjih količinah, jedi ohranijo sočnost in vsebnost vitaminov. V sodobnem loncu na pritisk lahko skuhate celo vrsto jedi, ki vključujejo tudi priloge, po kuhanju jih lahko takoj postrežete.
Velikost ekonom lonca
- 2 osebi – prostornina do 5 l
- 3–4 osebe – približno 6 do 10 l
- 5 ali več oseb ali kuhanje za vnaprej – 10 do 15 litrov
Kako dolgo se hrana kuha v ekonom loncu?
- Krompir – do 10 minut
- Riž – do 15 minut
- Stročnice (namočene) – do 20 minut
- Svinjina – do 30 minut
- Govedina – do 60 minut
Kuhanje v ekonom loncu zahteva nekaj vaje, preden lahko ocenite pravilen čas kuhanja. A pustolovščina odkrivanja pravega načina in rezultat v obliki sočnega mesa, kuhanega v nekaj trenutkih, ste vredna truda.
Kako kuhati v ekonom loncu?
- Ko kuhate v ekonom loncu ne pozabite, da med samim kuhanjem ne morete ničesar več dodati. Zato morate vse oceniti v naprej in skrbno pripraviti vse sestavine. Lonec smete napolniti do največ ⅔ njegove prostornine. Dodati morate manj vode kot pri običajnem kuhanju, saj ne bo izhlapela in sestavine bodo poleg tega še same spustile nekaj tekočine.
- Temeljito zaprite pokrov. Če niste prepričani, kako to storiti, poglejte v navodila proizvajalce, kjer bo vse natančno opisano.
- Če lonec omogoča to možnost, nastavite na pokrovu želeni pritisk glede na vrsto živil. Ustrezno vrednost pritiska boste našli v priročniku.
- Štedilnik ali kuhalno ploščo nastavite na najvišjo zmogljivost. Ko začne iz ekonom lonca uhajati para, zmanjšajte moč na minimum, vendar samo toliko, da bo para še vedno rahlo uhajala. Od tega trenutka se šteje čas kuhanja.
- Po dokončanem kuhanju je treba izklopiti štedilnik/kuhalno ploščo in s pomočjo tlačnega ventila sprostiti pritisk. Počakajte nekaj časa in ko zaznate signal (zelena lučka ali svetlobni signal) lahko lonec varno odprete. Dober tek!