Boditein nakupujte z BREZPLAČNO dostavo!
0,01
na leto

Kako izbrati antiparazitna sredstva za pse in kaj vsebujejo?


Da vaš pes s sprehoda ne bi prinesel nepovabljenih gostov v obliki klopov, bolh in drugih zajedavcev, ki lahko celi družini zagrenijo življenje, pomislite na redno zaščito proti parazitom. Na voljo so v obliki pasje ovratnice, pipet za dlako ali pršil. Katera antiparazitna sredstva so najučinkovitejša, kakšna je njihova sestava in pred katerimi zajedavci lahko zaščitijo vašega psa? Vse to vam nameravamo razkriti v nadaljevanju!

Najprej je treba povedati, da lahko pasje zajedavce razdelimo v dve osnovni skupini - zunanji in notranji zajedavci.

  • Med zunanje zajedavce štejemo bolhe, klope ali pikajoče žuželke,
  • v skupino notranjih zajedavcev sodijo različne vrste črvov.

Vsi ti zajedavci psom lahko povzročajo težave, v primeru notranjih zajedavcev tudi usodne zdravstvene težave, med katere sodi hujšanje, driska, izpadanje dlake, srbenje ali draženje kože itd. Zato morate psu redno dajati sredstva proti parazitom. S tem boste hkrati preprečili širjenje parazitov v vašem domu, če imate psa v stanovanju.

Kako izbrati antiparazitna sredstva za pse in kaj vsebujejo?

Izberite primerno vrsto antiparazitnega sredstva. Kakšne so možnosti in v čem se posamezna sredstva razlikujejo?

Antiparazitna sredstva proti zunanjim parazitom imajo lahko več oblik, tako da lahko izberete tisto, ki vam in vašemu pasjemu prijatelju najbolj ustreza. Izbira je odvisna predvsem od velikosti psa in okolja, v katerem živi.

Ovratnica proti klopom in drugim parazitom zagotavlja dolgotrajen učinek

Med najbolj priljubljene vrste antiparazitnih sredstev zagotovo sodijo antiparazitne ovratnice za pse. Gre za plastično ali gumijasto ovratnico, ki jo enostavno pripnete na vrat vašega psa. Paziti je treba na ustrezno zategovanje ovratnice – njeno nošenje mora biti psu udobno, hkrati pa ne sme biti preveč ohlapna, ker bi to zmanjšalo njen učinek. Običajno je dovolj, da ovratnico psu nadenemo na začetku sezone (spomladi) in mu jo pustimo do jeseni, ko zajedavce preženejo prve zmrzali. Naslednjo sezono je treba kupiti novo ovratnico, saj njen učinek po približno 7 mesecih izgine (odvisno od vrste in proizvajalca, nekatere učinkujejo zgolj 2 meseca).

  • + enostavna uporaba
  • + primerno tudi za vodo
  • + zanesljiv in dolgotrajen učinek
  • - pes jo lahko izgubi, nekatere ovratnice imajo neprijeten vonj
  • - ob stiku lahko dražijo otroško kožo
  • - ovratnik se lahko zatakne (npr. v ograjo)

Kako psu nadeti ovratnico proti klopom?

Zelo pomembno je, da bo ovratnica pravilno nameščena in da izberemo pravo velikost. Večino antiparazitnih ovratnic lahko zrežemo na zahtevano dolžino. Sledite lahko priloženemu foto vodiču.

Opozorilo Psu ovratnice nikoli ne ovijte okoli vratu več kot enkrat (predvsem pri majhnih pasmah), saj bi lahko bil učinek premočan in ogrozil njegovo življenje.


Pipeta za pse ščiti hišne ljubljenčke več tednov

Če ne želite, da pes nosi antiparazitno ovratnico, lahko izberete pipeto za pse, ki se pogosto imenujemo »spot-on«. Sredstvo apliciramo s kapljanjem v dlako živali v predelu med lopaticami. To je zato, da pes sredstva ne bi mogel lizati. Prednost je enostaven nanos, vendar ne prinaša rešitve za celo sezono in je treba postopek po nekaj tednih redno ponavljati (odvisno od vrste pipete). Vsebino pipete vedno izberite glede na težo psa, da bi preprečili predoziranje.

  • enostaven nanos
  • neškodljivo za otroke, hitro se absorbira
  • nanos je treba po nekaj tednih ponoviti

Repelentna sredstva so primerna zlasti za po mestu, ker imajo le kratkotrajen učinek

Če vaš pes večino časa preživi v stanovanju in se gibate predvsem po mestu, vam bodo zadostovala repelentna sredstva za pse, ki jih poškropite po psu, ko se odpravljate v naravo ali med druge pse. Učinek sredstva izgine po nekaj urah. Pri nanašanju pazite, da izdelka ne pršite na nos ali v oči.

  • enostaven nanos
  • neškodljivo za otroke, hitro se absorbira
  • nanos je treba po nekaj tednih ponoviti
  • nekaj dni po nanosu psa ne smete kopati
NASVET: Pasja repelentna sredstva lahko uporabite tudi za dezinfekcijo pasjega ležišča!

Antiparazitni šamponi in pene delujejo predvsem kot preventiva

Ob občasnem kopanju psa lahko preventivno uporabite antiparazitni šampon ali peno, ki ubijeta vse zajedavce v kožuhu. Ti izdelki lahko pomagajo tudi pri odstranjevanju bolh v primeru, če se jih vaš pes nekje naleze. Vendar ima takšno pršilo precej kratkotrajen učinek.

  • dobra preventiva
  • čisti in neguje pasjo dlako
  • psu ne zagotavlja dolgoročne zaščite

Kakšna je običajna sestava antiparazitnih sredstev za pse?

Sestava se razlikuje od izdelka do izdelka, vendar so najpogostejše naslednje učinkovine:

  • Imidacloprid – učinkuje proti bolham in ušem.
  • Flumetrin – odganja in ubija klope v vseh stopnjah razvoja.
  • Permetrin – napada živčni sistem žuželk, ima repelentne učinke.

Pozor!

Nekatera antiparazitna sredstva za pse so lahko za mačke strupena. Če imate mačko ali se pes pogosto srečuje z mačkami, vedno izberite izdelek, ki za mačke ni škodljiv.

Se želite izogniti kemičnim sredstvom? Preizkusite naravna antiparazitna sredstva za pse

Če raje izogibate kemikalijam, čeprav izpolnjujejo vse varnostne standarde, so na trgu na voljo naravni antiparazitni izdelki za pse v obliki ovratnic, pipet in razpršil. Takšna sredstva vsebujejo izključno naravne sestavine – različne izvlečke, olja ali eteričnih olja, ki odganjajo zunanje parazite. Zelo učinkovit je na primer izvleček sivke ali evkaliptusa.

Naravna zdravila proti zajedavcem so primerna za občutljive pse, pri katerih običajna sredstva povzročajo alergije, ali za gospodinjstva z majhnimi otroki ali mačkami. Njihova edina slabost je nižja in kratkoročna učinkovitost – nanos je treba pogosto ponavljati.


Kako odstraniti klopa? Uporabite posebno pinceto

Žal nobena antiparazitna zaščita ne zagotavlja stoodstotnega učinka, tako se lahko zgodi, da se v poletni sezoni v pasjem kožuhu občasno pojavi kakšen klop. Lahko ga preprosto odstranite z mehanskimi kleščami ali pinceto, ki poskrbi, da boste klopa odstranili v celoti in brez večjih naporov. Tovrstne klešče bi morali imeti vedno pri roki, ne glede na to, ali s psom preživljate čas na vrtu ali na izletu!


Postopek za odstranitev klopa

  1. Stisnite vrh pincete – klešče se bodo odprle.
  2. Postavite jih čim bližje pasji koži, na katero je parazit pritrjen.
  3. Sprostite zgornji del – klešče se zaprejo in zgrabijo klopa v predelu glave.
  4. Pinceto obračajte, dokler se klop ne spusti.
  5. Preglejte in razkužite rano.
  6. Klopa je najbolje zažgati ali stisniti. Klopa nikoli ne pusti pri življenju.
Kako izbrati antiparazitna sredstva za pse in kaj vsebujejo?
Jak vybrat antiparazitika pro psy, a co obsahují?

Kako opraviti notranjimi zajedavci? Psa redno razglistite

Notranji zajedavci, ki so pri psih najpogostejši v črevesju (npr. gliste ali trakulje), so lahko zelo nevarni – povzročajo drisko, hujšanje in druge zaplete. Poleg tega se zlahka prenašajo tudi na človeka. Zato morate psa redno razglistiti – običajno je priporočljivo ta postopek ponoviti 2–4 krat na leto. Natančen odmerek najdete na navodilu za uporabo konkretnega izdelka.

Pripravki proti glistam v obliki tablet, paste ali briket proti notranjim zajedavcemki jih psu date kot prigrizek, lahko kupite pri svojem veterinaju, vendar je večina tovrstnih sredstev na voljo tudi v prosti prodaji.


Pogosta vprašanja pri izbiri antiparazitnih sredstev za pse

Ali lahko uporabljam pasja antiparazitna sredstva tudi za mačke?

Ne, sestava antiparazitnih sredstev za mačke in pse je drugačna – antiparazitna sredstva za pse so za mačke lahko zelo strupena, zato obstaja nevarnost zastrupitve. Za mačko boste morali kupiti posebna antiparazitna sredstva za mačke.

Ali lahko antiparazitno ovratnico za velikega psa skrajšam in jo uporabim za dva manjša psa?

Ne, tega ne boste mogli narediti. Ovratnica je zasnovana za psa določene teže in z uporabo (čeprav le dela) ovratnice za manjšega psa bi mu lahko resno škodovali.

Ali lahko antiparazitna sredstva povzročijo alergije pri psih?

V nekaterih primerih da, zato skrbno spremljajte stanje živali po nanosu. Če se žival začne praskati, bruhati ali postajati omotična, odstranite antiparazitni izdelek iz dlake in se nemudoma posvetujte z veterinarjem.