Kaj spomladi posaditi v cvetlična korita? Stavite na čebulice ter male in velike zvončke
Se že veselite prvih sončnih žarkov in komaj čakate, da se narava zbudi in obleče v zeleno? Potem vas bodo korita polna cvetočih rož gotovo razveselila. Svetovali vam bomo, kaj posaditi vanje, da vas bodo cvetovi spremljali že na samem začetku pomladi. Veselite se lahko cvetov v številnih barvah. Razkrili vam bomo, kaj spomladi posaditi v korita in kako spodbuditi prve cvetove.
Ljudski rek o svetih treh kraljih pravi, „kralji se vrnejo, zimo obrnejo“, a ne glede na to velja, da kmalu po tem prazniku lahko začnemo s sajenjem zunaj. Takoj ko se na koledarju poslovimo od teh mrzlih mož, lahko začneme s sajenjem na vrtu ali v zunanjih cvetličnih koritih. A pelargonije, petunije in begonije mraza žal ne prenašajo.
Na srečo obstaja veliko vrst, ki so bolj odporne. Nekatere cvetijo le kratek čas, a to ni pomembno. Vaša cvetlična korita lahko krasijo vse dokler se vanje ne vrnejo pelargonije in njim podobne rože.
Posadite čebulice
Čebulice lahko posadite že konec februarja, saj prenašajo nočne temperature do -4 °C. S čudovitimi cvetovi vas bodo razvajale hrušice, žafrani in tulipani, narcise ter hijacinte. Da, lahko jih posadite tudi v korita. K njim lahko posadite marjetice, mačehe ali spominčice. Poskusite lahko tudi z jegliči, ki pa so nekoliko bolj občutljivi na mraz.
→ Posadite lahko že vzgojene rastline, ki so zimo preživele v rastlinjakih.
Kako posaditi spomladanske rastline?
Spodnji del korita prekrijte z drenažo iz peska, gramoza, ekspandirane gline in navrh nasujte substrat. Preden poženejo cvetovi lahko korito prekrijete s plastjo mahu ali zastirke, da zadržite vlago v notranjosti. Spomladanske rastline cvetijo le nekaj tednov in ne bodo preveč zrasle. Zato jih brez skrbi posadite drugo poleg druge, da bodo korita prekrita z barvito preprogo.
Nekatere rastlinske vrste bodo po cvetenju potrebovale dodatno skrb. Takoj, ko začnejo cveteti, izčrpajo vsa hranila iz substrata. Poleg dodatkov za cvetenje uporabite mineralna gnojila z zadostno količino kalija. Lahko uporabite tudi najrazličnejše tablete ali palčke, iz katerih se postopoma sproščajo hranila.
Druge rastline za spomladanska cvetlična korita
- Dvolistna morska čebulica,
- ptičje mleko,
- žafran,
- teloh,
- veliki zvonček,
- zvonček,
- zlatica.
Sestavite barvno paleto
Korita lahko vsebujejo le eno vrsto rož, lahko pa se odločite za kombinacijo več barv. Čudovito mojstrovino lahko ustvarite iz večbarvnih mačeh, ki dobro prenašajo prve zmrzali. Kombinirate jih lahko z vrtnimi sortami marjetic ali spominčic. Za rožnato barvo posadite hijacinte, rdeči so lahko tulipani, rumene narcise, modre hrušice.
Okrasne cvetlična korita
Med cvetove lahko aranžirate vejice vrbe ali leske z mačicami. Manjše cvetove posadite ob robu korita, zadnjo vrsto lahko predstavljajo narcise in tulipani. Kombinacija več vrst rastlin v koritu zagotovi postopno in vztrajno cvetenje. Če izberete samozalivalna korita, potem vam za rastline sploh ne bo treba skrbeti.
Kombinirajte cvetlice z resami
Cvetoče rastline lahko kombinirate z visečim bršljanom, resami ali nizkimi iglavci. Te sorte bodo korita krasile, ko se cvetlice šele pripravljajo na cvetenje, in vas razveseljevale tudi v vmesnem času.
Po cvetenju bo treba rastline presaditi in razpršiti. Čebulice lahko obdržite do naslednje sezone, trobentice lahko posadite na vrt, enoletnice pa boste morali naslednje leto spet kupiti.
Kratkotrajna zaščita pred zmrzaljo
Vremenarji napovedujejo spomladanske pozebe? Če imate v koritih že posajene rože in jin ne morete shraniti denimo v predsobo, pred večerom poškropite liste in cvetove z veliko količino vode. Za kratek čas se na cvetovih oblikuje zaščitni sloj, ki jih ščiti pred mrazom. Korita lahko začasno pokrijete tudi z mehurčkasto folijo.