Boditein nakupujte z BREZPLAČNO dostavo!
0
na mesec

Droni za začetnike: kako izbrati pravega in se naučiti osnov letenja?

Droni oziroma brezpilotni zrakoplovi so ena najbolj vznemirljivih in inovativnih tehnologij, ki se je pojavila v zadnjih letih. Če menite, da bi ga tudi vi morali imeti, potem preverite, kako ga izbrati in se naučiti osnov upravljanja z njim.

Različne vrste dronov glede na njihov namen uporabe

Danes obstaja ogromno različnih vrst dronov, od najdražjih modelov, ki so opremljeni z najsodobnejšo tehnologijo, do tistih, ki so dostopni tudi vsem amaterjem in si želijo zgolj zabavnega letenja. Posamezni modeli se med seboj razlikujejo po kakovosti izvedbe, opremi in funkcijah, zato je eno prvih vprašanj, na katerega si morate odgovoriti pri izbiri drona, čemu ga boste uporabljali.

  • Droni za profesionalno uporabo: Namenjeni so pilotom z izkušnjami, odlikujejo jih odlične tehnične lastnosti ter vrhunska zmogljivost in dizajn. Navdušili bodo vse tiste, ki dron potrebujete za raziskovanje terena ali želite z njim snemati visokokakovostne 4K posnetke in fotografije.
  • Droni za hobi uporabo: Veljajo za najbolj priljubljene drone, zato je ta kategorija tudi najbolj zastopana. Sicer nimajo tako napredne tehnologije kot profesionalni droni, so pa opremljeni s kamero in najpogosteje na voljo v obliki kvadrokopterjev, ki so zaradi odlične stabilnosti in zmogljivosti idealni za hobi uporabo.
  • Droni za otroke: Služijo kot igrača, zato so zasnovani tako, da se kljub pogostim padcem ne poškodujejo. Njihove tehnične lastnosti niso najbolj napredne, prav tako nimajo tako velikega dosega, so pa zato toliko bolj enostavni za upravljanje.
  • Dirkalni droni: Zaradi vse večje priljubljenosti tekmovanj z droni postajajo vse bolj popularni tudi dirkalni droni. Odlikuje jih majhna teža ter izjemna odzivnost in okretnost, zaradi česar lahko dosežejo tudi hitrosti čez 100 km/h.
  • Notranji droni: Notranji droni so namenjeni uporabi v notranjih prostorih. Praviloma so manjših dimenzij, lažji in nekoliko bolj trpežni. Pogosto so na voljo po nižjih cenah kot droni za začetnike ali otroke.
  • Droni Ready to fly: Ta vrsta dronov je že pripravljena za uporabo in jih ne rabite sami sestavljati. Ti modeli so še posebej primerni za začetnike, ki so popolnoma brez izkušenj s sestavljanjem ali upravljanjem dronov.

Kako izbrati pravi dron?

Danes se veliko govori o dronih kot o panogi prihodnosti. Vendar če pogledamo z vidika celotnega števila dronov, se jih velika večina uporablja zgolj kot igrače ali za rekreativno uporabo z možnostjo snemanja videoposnetkov in fotografij.

Če ste se si odgovorili na vprašanje, čemu boste uporabljali dron, potem morate biti pozorni na sledeče stvari.

Število propelerjev

Droni se med seboj razlikujejo že na prvi pogled, in sicer v številu propelerjev. Propelerji vplivajo na lastnosti in zmogljivosti dronov, zato tega podatka ne smete zanemariti. In koliko propelerjev imajo lahko droni?

  • Trikopterji: To so droni s tremi propelerji. So okretni, vendar manj stabilni, zato so primerni za začetnike in za tekmovalno oziroma akrobatsko letenje.
  • Kvadrokopterji: To so najbolj razširjeni droni, ki imajo štiri propelerje, postavljene v obliki črke H ali X. Modeli z zasnovo propelerjev v obliki črke H so bolj odporni na poškodbe, tisti v obliki črke X pa so preprostejši in zato najbolj razširjeni. Kvadrokopterji so stabilni, okretni in odporni proti vetru. Brez težav lahko letijo s kamero, zato so še posebej primerni za rekreativno uporabo.
  • Heksakopterji: To so droni s šestimi propelerji. Zaradi tega so težji, vendar bolj stabilni, zato so primerni tudi za vetrovne pogoje in nošenje težje opreme.
  • Oktokopterji: To so droni, ki so opremljeni z osmimi propelerji. Odlikuje jih močan motor in odlična stabilnost v najbolj zahtevnih pogojih. Namenjeni so predvsem profesionalni uporabi.

Baterije

Praviloma so droni opremljeni z enim od dveh tipov baterij:

  • Li-In baterije, ki so cenejše, se ne praznijo v času nedejavnosti drona, vendar se hitreje obrabijo;
  • Li-Pol baterije, ki so dražje, priročnih dimenzij, vendar se hitreje izpraznijo.

Baterije so tiste, ki vplivajo na to, koliko časa bo dron letel. Preverite, ali ima dron zamenljive baterije, saj je vedno dobro imeti s seboj tudi rezervne baterije, še posebej, če želite, da leti dlje česa.

Čas letenja

Čas letenja se razlikuje med različnimi vrstami drona. Na splošno velja, da večji kot je dron, dalj časa bo letel. Tako lahko profesionalni droni letijo tudi med 30 minut do 1 ure, medtem ko lahko droni igrače z enim polnjenem baterije letijo le približno 10 minut.

Domet letenja

Domet drona je povezan z njegovim upravljalnikom. Tisti, ki jih je mogoče upravljati s pametnim telefonom, imajo krajši doseg (do približno 100 m), modeli s klasičnim upravljalnikom pa imajo doseg celo 2 do 5 km. Toda pozor! Dron morate imeti vedno na očeh, prav tako pa je pomembno, da preverite zakone v posamezni državi.

Maksimalna hitrost drona

Kot smo že omenili, lahko dirkalni droni dosežejo hitrosti tudi več kot 100 km/h. Za ostale modele pa velja, da je povprečna hitrost drona približno 40 km/h oz. hitrejši modeli lahko dosežejo hitrosti tudi do 60 km/h.

Kamera

Čeprav se mnogo dronov uporablja za snemanje, pa je treba vedeti, da vsi droni nimajo kamer, saj so nekateri od njih premajhni ali pa jih preprosto ne potrebujejo. Če želite svoj dron uporabljati za snemanje, potem morate vsekakor izbrati model s kamero, pri čemer sta vam na voljo dve različici:

  • dron z vgrajeno kamero, ki ima kamero že vgrajeno v ohišje drona in pogosto lastno upravljanje;
  • dron z možnostjo priključitve zunanje kamere, ki omogoča namestitev lastne kamere, vendar morate v tem primeru paziti na združljivost s kardanom drona.

Pri izbiri kamere nikakor ne spreglejte podatka o njeni ločljivosti in stabilizaciji:

  • Ločljivost naj bo vsaj Full HD, ki je idealna za ustvarjanje domačih videoposnetkov, za neverjeten kinematografski učinek pa boste našli tudi modele s 4K kamero.
  • Stabilizacijske funkcije sicer dvignejo ceno drona, vendar se to lahko poplača z neverjetnim končnim rezultatom.

Material drona

Droni so izdelani iz različnih materialov oziroma kombinacije več materialov. Glede na to, da material ohišja drona v največji meri vpliva na njegovo odpornost in vzdržljivost, tega podatka pred nakup ne zanemarite. In s katerimi materiali se najpogosteje srečujemo?

  • Plastični droni, ki so najcenejši in zato primerni za otroke in začetnike;
  • droni iz durala, ki izstopajo po nizki masi in izjemni trpežnosti, zato so idealni za zmerno napredne uporabnike;
  • laminatni droni, ki so lahki in trpežni, zahvaljujoč ugodni ceni pa se nad njimi navdušujejo srednje izkušeni uporabniki;
  • karbonski droni, ki so lahki, toda zelo krhki, zato so primerni le za izkušene pilote.

Dodatne funkcije drona

Droni so opremljeni tudi z različnimi funkcijami, katerih izbira je v prvi vrsti odvisna od tega, čemu in kako boste dron uporabljali:

  • GPS vam pomaga locirati vaš dron, poleg tega pa je nepogrešljiv pri vgrajeni programski opremi za ustvarjanje samodejnih poti leta ali vrnitve domov.
  • Prvoosebni pogled vam omogoča, da z vgrajeno kamero vidite točno to, kar tudi dron vidi v realnem času. Ta funkcija vam pomaga, da kamero postavite v idealen položaj.

Kako začeti z upravljanjem drona?

Prvo upravljanje drona je lahko zahtevna naloga, zato je varnost vedno na prvem mestu. Leteči predmet, kot je dron, lahko povzroči škodo vam in drugim, zato je treba vedno imeti nadzor nad napravo, še pred tem pa upoštevati nekaj varnostnih pravil:

  • dron morate imeti vedno na očeh,
  • ohranjajte varno razdaljo od letališč in drugih območij s prepovedjo letenja,
  • upoštevajte občinske odloke in spoštujte pravice pozidanih območij.

Vse drone, ki so težji od 250 g morate registrirati na Upravi za civilno letalstvo, prav tako pa morate v tem primeru opraviti preizkus teoretičnega znanja, potrebnega za upravljanje drona.

Sedaj, ko ste se seznanili z osnovnimi varnostnimi pravili, pa je čas za upravljanje drona. V nadaljevanju vam predstavljamo nekaj nasvetov, kako začeti.

  1. Preberite navodila za uporabo in se seznanite s sestavnimi deli drona.
  2. Za letenje izberite ustrezno, neposeljeno območje, kjer ni nobenih ovir, v katere bi se lahko dron zaletel.
  3. Seznanite se z upravljalnikom drona in najprej naredite manjši test letenja drona. Dron dvignite na minimalno višino 30 cm od tal in ga poizkusite obdržati na enem mestu, nato pa poizkusite še z letenjem drona v ravni liniji, v obliki kvadrata. V tej fazi je ključnega pomena, da ste potrpežljivi in vztrajni, zato omenjen test večkrat ponovite, dokler popolnoma ne obvladate drona.
  4. Šele, ko popolnoma obvladate dron, ste pripravljeni na naslednji korak - čisto pravo upravljanje letenja drona. Pri tem so ključnega pomena trije osnovni elementi: vzlet, lebdenje v zraku in pristanek. Toda brez skrbi, če ste predhodno fazo temeljito vadili, vam bo to pomagalo, da boste dron sedaj upravljali kot pravi strokovnjak.

Razmišljate o nakupu drona? Preverite ponudbo na mimovrste=).

Ogromno skrbi, povezanih z upravljanjem drona, pa si boste prihranili tudi z izbiro pravega drona. Že pri izbiri drona je dobro vedeti, da imajo lahko droni že prednastavljene načine letenja, ki vam omogočajo lažje upravljanje drona. Med najpogostejšimi so:

  • Follow me, pri katerem dron sledi gibanju upravljalnika;
  • Point of interest, pri katerem dron iz vseh možnih kotov samodejno opazuje določeno točko;
  • Journey, pri katerem se dron oddalji od vas in se nato počasi vrača nazaj;
  • Return home, pri katerem se dron vedno vrne na začetno pozicijo;
  • Home lock je zasilni gumb, ki zagotavlja vrnitev drona na mesto vzleta.

Če boste sledili našim nasvetom, boste zagotovo izbrali pravi dron za vaše potrebe. Pri začetnih korakih upravljanja letenja pa nikakor ne obupajte - vaja dela mojstra!