Boditein nakupujte z BREZPLAČNO dostavo!
0
na mesec

Borite se proti izpadanju las! Pomagala vam bo sprememba prehrane in uporaba pravih kozmetičnih izdelkov

Izpadanje las povzroča preglavice tako moškim kot ženskam. Medtem ko se moški pogosto soočajo z lokalnim izpadanjem las že od dvajsetega leta, (plešavost), muči štiridesetletnice zlasti izpadanje las spredaj ob straneh in redčenje las po celi glavi. Kako se boriti proti tovrstnim nevšečnostim in ali lahko redčenje las ustavimo ter lasem povrnemo prvotno gostoto?

Lasje so krona lepote in njihovo izpadanje ali nezdrav videz lahko človeka zaznamuje vrsto let. Pri moških je izguba las praviloma posledica dednih predispozicij. Ženske trpijo z izpadanjem las zaradi hormonskih sprememb, do katerih prihaja po porodu ali v menopavzi. O izpadanju las vedno pogosteje poročajo tudi osebe, ki so prebolele koronavirus. Pri moških se lahko ta težava pojavi že po dvajsetem letu življenja, pri ženskah se izpadanje las pogosteje pojavlja šele po štiridesetem letu življenja.

Borite se proti izpadanju las! Pomagala vam bo sprememba prehrane in uporaba pravih kozmetičnih izdelkov
Več informacij: Pri ženskah je pogosto vzrok prenizka raven estrogena, pri moških je najpogostejši razlog previsoka raven testosterona.

Kdaj postane izpadanje las težava?

V povprečju ima vsak človek na glavi približno sto tisoč las. S tega vidika imajo določeno prednost osebe s svetlimi lasmi, ki imajo praviloma nekaj več las, rdečelasi posamezniki jih za razliko od tega imajo nekoliko manj. V povprečju posameznik vsak dan izgubi približno sto las, ki zaključijo svoj cikel rasti in prepuščajo svoje mesto novim. Osebe, ki imajo zelo goste lase, lahko na dan izgubijo tudi do 200 las. Večina las izpade med pranjem, med katerim lahko posameznik z zelo gostimi lasmi izgubi tudi 400 las. Vendar, če zaznate nenadno spremembo ali imate občutek da izgubljate več las kot običajno, je prav, da poiščete vzrok.

Vzroki za izpadanje las:

  • Hormonske spremembe
  • Stres
  • Prebolevanje bolezni
  • Nezdrav življenjski slog
  • Pomanjkanje vitaminov
  • Genetska nagnjenost (zlasti pri moških)
  • Neprimerni kozmetični izdelki
Več informacij: Ustaviti izpadanje las je bistveno lažje kot obnoviti njihovo rast. Najlažji in najmanj zahteven način je preventiva za preprečevanje izpadanja las.

Šamponi in balzami proti izpadanju las krepijo lasne korenine

Šamponi, balzami, tretmaji in toniki z zdravilnimi učinki za preprečevanje izpadanja las vsebujejo zaviralce DHT. Slednji med pranjem prodrejo v kožo. DHT je hormon, ki je odgovoren za izpadanje las pri moških, vendar obstajajo zdravilni šamponi, namenjeni tudi ženskam.

Šamponi z zaviralci DHT pomagajo ustaviti izpadanje las in podpirajo njihovo novo rast. (Za moške je na voljo tableta proti DHT, ki ženskam škoduje). Na trgu so različne vrste izdelkov za moške in ženske, ženske vsekakor ne bi smele uporabljati izdelkov, namenjenih moškim, in obratno.

V boju proti izpadanju las je ključnega pomena prilagoditev prehrane

Lase lahko oskrbite od zunaj, drugo polovica uspeha boste zagotovili s skrbjo za korenine od znotraj. Če dobi vaše telo dovolj vitaminov in mineralov iz prehrane, bodo vaši lasje zdravi.

Vitamini za rast las

  • Vitamin E ima antioksidativne učinke, prispeva k obnavljanju kožnih celic, obnavlja lasno tkivo in preprečuje prezgodnje sivenje.
  • Vitamin A pomaga krepiti lasna vlakna.
  • Vitamin B oskrbuje lasišče s hranili in kisikom. Vitamin B5 prispeva k sijaju in čvrstosti las, njegovo pomanjkanje pa je najpogostejši vzrok za izpadanje las.
  • Vitamin C je naravni del strukture las. Prispeva k njihovi moči in vzdržljivosti.
  • Vitamin K pomaga krepiti lase in stimulira lasni mešiček.
  • Vitamin D preprečuje izsušitev lasišča.
  • Vitamin H (biotin) stimulira lasišče in krepi naravno rast las.

Druge pomembne snovi

  • Cink pomaga stimulirati sebum in preprečuje prekomerno izsušitev lasišča in prhljaj.
  • Železo preprečuje izpadanje las, krepi lasni mešiček.
  • Kalcij je bistvenega pomena za normalno rast las.
  • Silicij se bori proti prezgodnjemu staranju las in lasišča.

Prehrana za rast las mora vsebovati veliko beljakovin. Na svoj jedilnik vključite tudi avokado, oreščke, semena in ribe. Koristna so tudi jajca, kurkuma, polnozrnati riž in stročnice. Vsak dan bi morali zaužiti pet obrokov sadja in zelenjave. Lahko uživate tudi prehranska dopolnila z vsebnostjo vitaminov, mineralov in antioksidantov.

Celovit pristop k negi las, ki so podvrženi redčenju

  1. Redna masaža in spodbujanje prekrvavitve, masaža 3-krat na dan po 2 minuti.
  2. Pranje z izdelki proti izpadanju las.
  3. Uporaba preparatov po umivanju (serum, tonik, maska).
  4. Nežno sušenje las (uporabite sušilnik za lase z ionizatorjem).
  5. Omejite sušenje, likanje in oblikovanje las.
  6. Nabavite si prehranska dopolnila.
  7. Prilagodite način prehrane.
  8. Privoščite si počitek.
  9. Obiskujte preventivne zdravniške preglede, v primeru dlje trajajočih težav obiščite endokrinologa.

Kako spodbuditi rast las?

Stimulacija lasišča je bistvenega pomena za rast las. Redno izvajajte masažo glave. Pri tem vam lahko pomagajo različni masažni valjčki in stimulacija z infrardečo ali bio svetilko.