Boditein nakupujte z BREZPLAČNO dostavo SEDAJ TUDI NA DOM!
0
na mesec

Kako izbrati tekalno stezo?

Uživate v teku, hitri hoji ali želite izboljšati telesno pripravljenost in izgubiti kak odvečen kilogram? V tem primeru je tekalna steza pravi vadbeni pripomoček za vas! Tudi tisti, ki radi tečejo zunaj, bodo ob slabem vremenu pozdravili ta pripomoček, saj z njim lahko tečejo tudi v udobju doma. Kako izbrati tekalno stezo, ki bo ustrezala vašim zahtevam glede vadbe in prostorskih možnosti, in na kaj se osredotočiti pri izbiri?

Zakaj je tek na tekalni stezi tako priljubljen?

  • Tečete lahko kadarkoli in poljubno dolgo, ne glede na vreme.
  • Tako krepite mišice, oblikujete postavo in zmanjšate tveganje za bolezni srca in ožilja.
  • Zahvaljujoč možnosti prilagajanja hitrosti je tekalna steza primerna tudi za popolne začetnike.
Jak vybrat běžecký pás

Zakaj je motorizirana tekalna steza boljša rešitev in kako deluje nemotorizirana tekalna steza?

Tekalne steze delimo v dve skupini. V prvo sodijo tekalne steze brez motorja, v drugo tekalne steze, ki so opremljene z motorjem. Da ugotovite, katera vrsta bo za vas bolj primerna, bomo podrobneje opisali obe različici.

Tekalna steza z motorjem omogoča udobno upravljanje in številne funkcije!

Motorizirane tekalne steze so med najbolj razširjenimi in priljubljenimi. Primerne so za tiste, ki želijo udobno tekalno stezo, torej rekreativne in aktivne športnike. Zahvaljujoč motorju se tekalna steza zažene sama, ni vam je treba poganjati z lastno močjo. Elektromotor poganja tekalno stezo s hitrostjo, ki jo preprosto nastavite na nadzorni plošči. Tovrstne tekalne steze se napajajo z električno energijo, zato jih morate postaviti v bližino električne vtičnice.

  • priročno upravljanje
  • samodejni pogon tekalne steze
  • možnost nastavitve hitrosti in drugih funkcij
  • višja nabavna cena
  • večje dimenzije kot pri tekalnih stezah brez motorja

Nemotorizirana tekalna steza bo zadovoljila nezahtevne športnike!

Tekalne steze brez motorja delujejo po načelu vztrajnosti. Opremljene so z magnetno zavoro, zato jih imenujemo tudi magnetne tekalne steze. Na trgu je na voljo le manjše število modelov. Kako delujejo? Tekač sam poganja stezo. Za to boste potrebovali vaje in dodatne moči. Po zagonu tekalne steze je treba vzdrževati tempo, da teče gladko in se ne upočasnjuje.

Tovrstne modele torej pogosteje uporabljajo nezahtevni športniki, ki stezo uporabljajo le občasno ali tisti, ki jo želijo imeti na primer v počitniški hišici ali nekje, kjer ni električne napeljave.

  • nizka nabavna cena
  • običajno zavzamejo manj prostora kot motorizirane
  • ne potrebujejo električnega omrežja
  • zahtevnejše upravljanje
  • opremljene samo z osnovnimi funkcijami

Kaj morate upoštevati pri izbiri tekalne steze?

Čeprav boste na trgu našli predvsem motorizirane tekalne steze, izbira primernega modela ni povsem enostavna. Pri izbiri morate upoštevati glavne kriterije, ki ustrezajo vašim potrebam. Zato bomo podrobneje preučili vsak kriterij posebej. Potem bo izbira tekalne steze veliko lažja.


Zmogljivost in nosilnost tekalne steze

Zmogljivost tekalne steze je eden od prvih parametrov, ki jih morate upoštevati. Pri tem je pomembno zlasti, kakšne so vaše zahteve glede hitrosti tekalne steze in kakšna je vaša teža. Višja kot je vaša teža, višjo zmogljivost tekalne steze bi morali izbirati. Vedno je pametneje izbrati tekalno stezo z večjo zmogljivostjo, saj vam manj zmogljivi modeli v prihodnosti lahko ne bi več zadoščali.

Zmogljivost tekalnih stez se navaja v konjskih močeh (KM). Tekalne steze z najmanjšo zmogljivostjo razpolagajo okvirno z 1,5 KM, najzmogljivejše imajo do 6 KM. Rekreativnim športnikom bi morala zadoščati tekalna steza z zmogljivostjo med 3 in 5 KM.

Nosilnost tekalne steze je zelo pomemben podatek pri izbiri. Morala bi biti vsaj za 20 odstotkov večja od teže najtežje osebe, ki bo tekla na tekalni stezi. Če izberete tekalno stezo s premajhno nosilnostjo in jo preobremenjujete, se lahko kmalu poškoduje. Na tržišču boste našli tekalne steze z največjo nosilnostjo do približno 150 kg.


Vzmetenje in dimenzije tekalne površine

Da pri teku ne bi preveč obremenjevali sklepov, so tekalne steze višjega cenovnega razreda opremljene z vzmetenjem, ki blaži udarce med tekom. Obstaja več načinov blaženja udarcev:

  • Tekalne steze brez blaženja udarcev – v to kategorijo sodijo najcenejši modeli. Vendar so bolj primerni za hojo, pri teku po nepotrebnem obremenjujejo sklepe.
  • Tekalne steze z gumijastimi podlogami – spadajo v srednjo cenovno kategorijo, blažijo udarce med tekom.
  • Tekalne steze z gumijastimi bloki– pri modelih višje cenovne kategorije, opremljene z vzmetenjem celotnega ogrodja, tek je zelo udoben.
  • Tekalne steze z medicinskim vzmetenjem – spadajo med najkakovostnejše in tudi najdražje, so opremljene z medicinskim vzmetenjem celotnega sistema, zaradi česar je negativen vpliv na sklepe zmanjšan na najnižjo raven.

Dimenzije tekalne površine so zelo pomemben podatek pri tekalni stezi. Vplivajo tudi na varnost teka. Najožji tekaški trakovi so široki le okoli 35 cm, zato so primernejši samo za hojo, pri teku lahko uporabnik stopi izven steze in se poškoduje. Večina tekalnih stez je širokih vsaj 40 cm, udobnejše tekalne steze za hitrejši tek so širše od 45 cm. Dolžina pasu bi morala biti vsaj 120 cm.

Kako nastaviti naklon tekalne steze?

Številni modeli tekalnih stez ponujajo možnost prilagajanja naklona tekalne površine. To funkcijo lahko uporabite, če želite trenirati tek v klanec in tako krepiti tudi druge dele telesa. V odvisnosti od vrste tekalne steze lahko naklon regulirate ročno ali elektronsko, v tem primeru se med delovanjem naklon postopoma spreminja. Najvišji možni naklon je praviloma okoli 15%, najboljše naprave omogočajo nastavitev naklona do 40%.


Katere lastnosti in dodatke lahko pričakujete pri tekalni stezi?

Računalnik z digitalnim zaslonom

Služi za nastavitve tekalne steza in spremljanje telesnih funkcij, kot sta srčni utrip ali porabljene kalorije, pretečeno razdaljo, povprečno hitrost in podobno. Večina zaslonov razpolaga z osvetlitvijo ozadja.

Programi za tek

Gre za vnaprej nastavljene programe, ki bodo popestrili vaš tek, nastavite jih s preprostim pritiskom na gumb.

Povezovanje s pametnim telefonom

Omogoča skupno rabo in shranjevanje podatkov iz tekalne steze z uporabo mobilnih aplikacij.

Prsni pas

Beleži telesne funkcije med tekom, gre za koristen pripomoček za napredne ali zahtevnejše tekače, ki želijo pridobiti čim več informacij o svojem telesu.

Zvočniki

Omogočajo udobno poslušanje glasbe med tekom.

Ventilator

Med tekom ustvarja rahel nasprotni veter, ki prijetno hladi in osveži.

Varovalo proti padcu

V primeru spotikljaja ali druge nedoslednosti, ki bi lahko povzročilo poškodbo, se bo tekalna steza takoj ustavila.


Se borite s pomanjkanjem prostora? Izberite zložljivo tekalno stezo!

Nima vsakdo doma dovolj prostora za stalno namestitev velike tekalne steze. Če spadate v to kategorijo, ne obupajte! Izberite tekalno stezo z možnostjo navpičnega zlaganja tekalne površine. Zahvaljujoč temu se velikost tekalne steze v primeru neuporabe znatno zmanjša. Tovrstni modeli so poleg tega pogosto opremljeni s kolesi za lažji transport, na primer v kot prostora.

NAMIG: Vam je vožnja s kolesom ljubša od teka? V tem primeru razmislite, ali je za vas primernejši nakup sobnega kolesa ali kolesarskega trenažerja.

Najpogostejša vprašanja pri izbiri tekalne steze

Kakšna je razlika med stezo za hojo in tekalno stezo?

Da, ti modeli so še posebej primerni za tiste, ki se doma spopadajo s pomanjkanjem prostora. Imajo zložljive ročaje in jih je mogoče shranjevati v navpičnem položaju. Praviloma so opremljeni s kolesi za enostavno premikanje po prostoru.

Kakšna je največja hitrost tekalne steze?

Večina motoriziranih tekalnih stez premore hitrost do 20 km/h. Najboljši modeli na trgu dosegajo hitrosti do 25 km na uro.

Kako skrbeti za tekalno stezo?

Da bi čim bolj podaljšali življenjsko dobo tekalne steze, jo redno vzdržujte. Kako poteka vzdrževanje?

  • Občasno je treba prostor med tekalno površino in strukturo pasu namazati.
  • Če tekalna steza ne teče gladko, ampak se zatika, preverite napetost pasu. Če je pas ohlapen, ga zategnite.
  • Če se zdi, da se tekalna steza pregreva, preverite, ali je v motorju prah in če je tako, ga spihajte ali posesajte.

Katera tekalna steza je primerna za stanovanje?

Za stanovanje, kjer pogosto ni dovolj prostora za velike pripomočke za šport, priporočamo izbiro modelov z možnostjo zlaganja tekalne površine, ki je opremljena s kolesi za enostavno premikanje. Zahvaljujoč temu lahko po treningu tekalno stezo zložite in shranite na mesto, kjer vas ne bo motila.


Preverite še ostale nakupovalne vodiče iz kategorije Šport: