Boditein nakupujte z BREZPLAČNO dostavo SEDAJ TUDI NA DOM!
0
na mesec

Kako izbrati prenosnik

Pri izbiri prenosnega računalnika moramo najprej premisliti, kakšna so naša pričakovanja. Študentje, ki uporabljajo predvsem besedilne datoteke in internet, imajo drugačne zahteve kot projektanti, grafični oblikovalci ali igralci računalniških iger, ki imajo posebne zahteve glede zmogljivosti, vzdržljivosti in ergonomije prenosnika.

Razvrstitev glede na vrsto prenosnika

Posamezne modele razvrščamo v štiri kategorije glede na glavni način uporabe.

Poslovni prenosnik

Za običajno pisarniško delo zadostuje eno-jedrni procesor in delovni pomnilnik velikosti 1 GB. Trdi disk ima zadostno kapaciteto, ki znaša približno 160 GB, če kupite prenosnik s SSD diskom, bo njegova kapaciteta nekoliko manjša, le približno 40 GB, po drugi strani bo prenosnik znatno hitrejši (zagon aplikacij, kopiranje podatkov itd.). Prenosniki imajo v večini primerov širokokotni zaslon z diagonalo 15,4 palcev in ločljivostjo 1280×800 slikovnih pik. DVD zapisovalnik in Wi-Fi sodita med standardno opremo. Šibka točka takšnih naprav je vgrajena grafična kartica, ki ni primerna za igranje zahtevnejših iger ter slabša vzdržljivost pri delovanju na baterijo. Teža se giblje nekje okrog treh kilogramov. Cene tako opremljenih prenosnikov so padle pod 400€ in se kar naprej znižujejo. Za tovrstno delo lahko uporabite tudi ultrabook prenosnike, ki so odlično prenosljivi zaradi svoje teže, ki ne presega 1 kg.

Univerzalni prenosnik

Zlato sredino predstavljajo prenosniki srednje kategorije. V nasprotju z osnovnimi modeli so opremljeni z dvo-jedrnimi procesorji in naprednim upravljanjem porabe energije. Delovni pomnilnik dosega standard 3 – 4 GB in samostojni čip znanih znamk, kot sta nVidia ali ATI, skrbi za pospeševanje multimedijskih aplikacij. Takšni prenosniki so primerni tudi za igranje računalniških iger ali delo z grafičnimi programi. V primeru daljših obremenitev denimo med igranjem zahtevnejših iger, se prenosnik lahko rahlo segreva.

Mini prenosniki

Tisti, ki uporabljajo prenosnik kot osnovni delovni pripomoček in ga potrebujejo vedno ob sebi, bodo navdušeni nad nizko težo prenosnika. Majhne dimenzije in odlična prenosljivost sta dve osnovni lastnosti mini prenosnikov, saj njihova teža ne presega 1,8 kg. Pravi mini prenosniki so še lažji, tako na tržišču najdemo tudi modele, ki tehtajo le en kilogram. Učinkovito delovanje omogočajo posebni varčni procesorji z vrsto integriranih funkcij. Poudarek je tudi na čim daljšem delovanju na akumulatorski pogon. S pomočjo dodatnega modula lahko dosežemo mejo desetih ur ali jo celo presežemo.

Mini prenosniki po drugi strani nimajo DVD/CD pogon, ki pa ga lahko nadomestimo z zunanjim pogonom, zunanjim diskom ali USB ključi.

Prenosnik kot nadomestilo namiznega računalnika

Prenosnik tega tipa boste prepoznali že na prvi pogled. Je masiven in zasnovan s poudarkom na brezkompromisni zmogljivosti in odlični uporabnosti. Diagonala zaslona pri takšnih prenosnikih pogosto znaša tudi 17 palcev ali več. Nekateri modeli so opremljeni z dvema trdima diskoma, samostojno grafično kartico z zmogljivim 3D pospeševanjem, pa tudi zelo praktično polnovredno numerično tipkovnico, ki pa jo lahko najdemo tudi pri poslovnih prenosnikih 15.6“. Tudi število USB priključkov presega povprečje. En podatek pa izstopa v obratni smeri, in to je akumulator in njegova realna vzdržljivost. Slednja znaša le nekaj deset minut, odlično rešitev za daljšo uporabo izven dosega električne vtičnice predstavlja soliden rezervni vir za primer izpada električne energije. Masa takšnih prenosnih računalnikov lahko znaša tudi 5 Kg. Med standardno opremo sodi tudi kakovosten zaslon z ločljivostjo Full HD (1920x1080 slikovnih pik).

Programska oprema – namestitev in varnostno kopiranje

Nekateri prenosniki na trgu nimajo vnaprej nameščenega operacijskega sistema. Če kupite računalnik z licenco in instalacijo npr. Windows, mogoče v škatli sploh ne boste prejeli DVD s programsko opremo. Podatki, ki jih potrebujete za obnovitev sistema v primeru težav, so shranjeni na skritem delu trdega diska. Tu se skriva odgovor glede realne razpoložljivosti prostora na disku glede na vrednosti, ki jih navajajo proizvajalci. Disk s kapaciteto 100 GB lahko vsebuje le 80 GB prostora, ki je na voljo za uporabnike, preostali del je namenjen podatkom za namestitev in obnovitev sistema.

Pomembna dodatna in nadstandardna oprema

Poleg zadostnega števila USB vhodov za priključitev zunanjih naprav je treba paziti tudi na druge posebnosti, kot so reže za razširitvene kartice formata ExpressCard ali starejša različica PCMCIA. Nekateri modeli gredo na področju približevanja računalniške in avdiovizualne tehnologije še nekoliko dlje. Nobena izjema niso niti naprave, opremljene z izhodom HDMI. Zelo praktični so tudi vgrajeni čitalniki pomnilniških kartic.

Česa ne bi smeli spregledati?

Če se odločite za nakup prenosnika brez operacijskega sistema, to dejansko pomeni, da operacijskega sistema ni in boste po prižigu naleteli na črn zaslon. Namestitev in vzpostavitev sistema je tako odvisna od vas. Prihranek se na ta način lahko spremeni v dodaten izdatek za samostojen nakup operacijskega sistema, čeprav lahko uporabite tudi denimo Linuxov opensource Ubuntu ali Xubuntu, ki je primeren za manj zmogljive prenosnike ali netbooke. DVD zapisovalniki (razen pri mini prenosnikih), brezžične omrežne kartice in modem sodijo med običajno opremo velike večine novih prenosnikov.


Preverite še ostale nakupovalne vodiče iz kategorije Računalništvo: